Ryzen 3 1200 ve GTX 1060 6 GB sistem toplama

KreaSHeR

Hectopat
Daha fazla  
3 aya yakındır baya detaylı araştırmalar yapıyorum. Gezmediğim, fikrini almadığım yabancı ve Türk teknoloji kanalı kalmadı. Değiştire değiştire son hali böyle oldu. Aslında bu sistemi öncesinde 3400 TL civarına toplayabiliyordum ama dolar artınca 3950'ye yükselmiş. Ben de bu artışı kısmak adına bazı şeyleri düşürdüm ve şimdi darboğaz olur mu sıkıntıları yaşıyorum. Sizin de fikrinizi almak isterim ve mantıklı yolu bulmaya davet ederim. Öncelikle asla değiştirmek istemediğim parçalar şunlar;
  • - GTX 1060 6GB (GTX 1060 3GB'a kanım hiç ısınmadı o yüzden değiştirmeyeceğim.)
  • - Monitör (HDMI bağlantılar vb. olaylardan dolayı aslında 280 TL'ye bir monitör alacaktım ama şükür ki uyardılar beni ben de DVI ve HDMI çıkışları olanları aradım ama onlar da minumum 450'den başlıyor. DVI'lar HDMI'lardan biraz daha ucuz ve aralarında fazla fark yoksa DVI girişli bir monitör de alabilirim. O yüzden değiştirmeyeceğim parçalar arasına koyuyorum.)
  • - RAM (Resimdeki RAM 3000 MHz ve 480 TL. Harbiden uçuk fiyatlar ama 2133 MHz ile arasında yaklaşık 60-70 TL var ve aradaki FPS farklı 6-7 FPS'e kadar bile çıkıyormuş. Bence 60 TL için değer.)
  • - Anakart (Zaten klasik bir parça)
  • - HDD (Bu da klasik bir parça)
  • - Klavye (%100)

1.png
2.png

Sistemi sürekli upgrade edeceğim. Bu yüzden Ryzen tercihinde bulundum. Yani sonradan ikinci 8 GB RAM, 240 GB SSD, Ryzen 5 1600X falan gelecek. Orada problem yok.
Kış indirimlerinde alacağım için minumum 300 TL indirim kopartabileceğimi düşünüyorum. Ona göre de hesaplarsanız sevinirim. Üçüncüsü de kasanın hayalimdeki kasa olmaması. Benim aklımda Cooler Master'ın mavi LED'li 3 fandan oluşan 500 wattlık bir kasası vardı. Bu alacağım kasa onun çakması gibi duruyor ama çok ucuz. Kalitesi hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Çünkü kasanın biraz dış görünüşü dışında değil eşit power supply'ı bile daha iyi ve 150 TL daha ucuz hayalimdekinden. Söyleyeceklerim bu kadar arkadaşlar, okumuş ve yardımcı olacak kişilere şimdiden teşekkürler :)

Dipnot : Ryzen 3 1200, GTX 1060 6GB'a darboğaz yapar mı?
Dipnot 2 : Ryzen 1300X alacaktım ama aralarında 100 TL fark var ve bir sürü kanal dolaştıktan sonra söylenenlerden anladığım şu ki, 1200 ve 1300 arasında sadece frekans farkı var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ryzen 3 1200 GTX 1060 6GB ile darboğaz yapmaz am nadir olarak bir kaç oyunda az da olsa darboğaz görmen mümkün. Ryzen 3 1300X almana gerek yok kendin OC yapabilirsin zaten sende benim gibi ileride üst segment bir işlemciye geçme fikrin varmış o yüzden gerek yok.
Fakat anakartını Asus veya Gigabyte markalarından birisiyle, HDD'yi Toshiba P300 ile değiştirmeni tavsiye ederim.

1300X ile GTX1060 6GB kullanıcısıyım. Dar boğaz yaşıyorum. Genelde oynadığım oyunlarda düşük grafik ayarlarında oynadığım için dar boğaz oluşuyor. Yoksa sorun değil. Ama sizin yerinizde olsam 1500X alırdım. Gerekirse HDD kullanmazdım. Örneği sizin dipnotta eklediğiniz düşünce bende 1500X ile 1600 arasında var. İleride upgrade yapsanız da anakartınızı ve kasanızı hiç değiştirmeyecekmiş gibi kaliteli seçmenizi öneririm. Kasanın hava akışı olsun, kablolama olsun, montaj ve ileriye dönük sıvı soğutma desteklemesi olsun çok önemli bence. Ben sizin almak istediğiniz kasanın 600W versiyonunu kullanıyorum ve çok memnunum.

Hocam bu sistemi dün itopyadan topladım 1300x içinde olan sistem 3.700 TL 1500x olan 3.950 TL bir bak istersen işine yararsa ne mutlu bana. Diğer arkadaşlarda sistemde eksik varsa yorumlarını eksik etmesinler.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı