Ryzen 3 1200 ve RX 570 düşük FPS

Kalem21

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Normalde Ryzen 5 3600 kullanıyordum ancak geçen hafta bilgisayarımı oyun indirmek için açık bırakırken gece bir anda ekranda görüntü ve klavye mouse ışığı bir anda gitti. BIOS pili çıkardım ve sistemi yeniden montajladım ancak işe yaramadı. Sonra bilgisayarcıya götürdüm ve işlemcinin arızalı olduğunu öğrendim. Sonra Ryzen 5 3600 garantiden gelene kadar kullanmak için kendime 2.el Ryzen 3 1200 14nm aldım. Ancak oyunlarda sürekli drop ve ani FPS düşüşleri alıyorum. Kısacası rahat bir şekilde oyun oynayamıyorum. İşlemciye hız aşırtma yaparsam bu sorun gider mi? Eğer gider ise 100 liraya bir işlemci soğutucu önerebilir misiniz?
Sistemim: Ryzen 3 1200 14nm.
Sapphire Pulse RX 570 4 GB.
Apacer panther 2x8 GB DDR4 3000MHz.
Gigabyte B450M-H.
Dark N5 kasa.
Aerocool VX Plus 500W güç kaynağı.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler arkadaşlar.

Merhaba arkadaşlar. Normalde Ryzen 5 3600 kullanıyordum ancak geçen hafta bilgisayarımı oyun indirmek için açık bırakırken gece bir anda ekranda görüntü ve klavye mouse ışığı bir anda gitti. BIOS pili çıkardım ve sistemi yeniden montajladım ancak işe yaramadı. Sonra bilgisayarcıya götürdüm ve işlemcinin arızalı olduğunu öğrendim. Sonra Ryzen 5 3600 garantiden gelene kadar kullanmak için kendime 2.el Ryzen 3 1200 14nm aldım. Ancak oyunlarda sürekli drop ve ani FPS düşüşleri alıyorum. Kısacası rahat bir şekilde oyun oynayamıyorum. İşlemciye hız aşırtma yaparsam bu sorun gider mi? Eğer gider ise 100 liraya bir işlemci soğutucu önerebilir misiniz?
Gigabyte B450M-H.
Dark N5 kasa.

Darboğaz olabilir. Tam emin değilim.

Gigabyte B450M-H.
Dark N5 kasa.
İşlemci bozulması en düşük ihtimal olan parçadır, neden bozuldu acaba ya da bilgisayarcı mı kazıkladı ?
Bu arada darboğaz olur ama tüm oyunlarda olmaz.

Darbpğaz var 14nm olan 570I besleyemiyor.
Bende öyle düşünüyorum ama bayağı hazır sistemlerde eskiden bu ikili kullanılıyordu. Eğer bu ikili bu kadar sorunlu oluyor ise insanlara bunu satıyorlar ise sıkıntı büyük.

O 12 nm olan satılan.

İşlemci bozulması en düşük ihtimal olan parçadır, neden bozuldu acaba ya da bilgisayarcı mı kazıkladı ?
Bu arada darboğaz olur ama tüm oyunlarda olmaz.
İşlemciyi takınca direk çalıştı. Sıvı soğutmam vardı normalde (Corsair H60 2013) onu takıp hız aşırtma yapacaktım ancak termal macunu yenilediğim halde 110 dereceyi görüp işlemci kapandı. Sanırım sıvı soğutmam arızalandı ve işlemcime zarar verdi.

Geri
Yukarı