Ryzen 3 1200 ve RX 580 sistem düşük performans sorunu

_HAkbas

Decapat
1 hafta önce hazır masaüstü sistem aldım, özellikleri şöyle;
  • 8 GB 2133 MHz RAM
  • RX 580 8 GB (tek fanlı)
  • Ryzen 3 1200
  • 1 TB 7200 rpm HDD
  • 300 W PSU
  • HP Basswood anakart
  • Windows 10 Home lisanssız
Sistem hiçbir şeyi kaldırmıyor denebilir. Tüm oyunlarda aşırı seviyede FPS düşüyor. Youtube'da video izlerken bile hafif takılmalar oluyor. Onun dışında sistem tamamen yavaş. Ayrıca sistemin donanımsal hiçbir sorunu yok, bizzat tüm donanımsal testlerini yaptırdım ve tüm aygıtları güncel (BIOS dahil).
Sistemde darboğaz mevcut fakat işlemciyi overclocklamama rağmen sorun çözülmedi. Sanki arka planda çalışan bir şey sistemi çok yoruyor gibi geliyor ancak görev yöneticisine baktığımda bir şey göremiyorum.
Boot sector virüs konusunu da araştırdım sistemde bulunduğunu sanmıyorum.
Sizce bu donanımlara rağmen sistemin her şeyde böylesine yavaş olmasının nedeni nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistemin pek çok parçası sıkıntılı. R3 1200, RX 580'i her zaman besleyemeyebilir. 2133 MHz RAM frekansı Ryzen işlemciler için oldukça düşük. RX 580 yükte 200W'ın üstünde güç tüketebiliyor, 300W PSU yeterli değil.

Bu sistemi büyük ihtimalle mahalle bilgisayarcısı falan topladı. Ya da eski sistem ama siz geliştirdiniz. 2133 MHz hakaret gibi. O MHz'de DDR3 RAM'ler var. Aynı şekilde 300W PSU ile siz o sistemi nasıl çalıştırıyorsunuz?

RAM tek degil mi? (Tek olduğunu varsayıyorum)
RAM in düşük MHZ olması , dual kanal olmaması ve PSU nun 300W olması başlıca sebepler. Bu eksileri giderirsen darboğaz oranın oldukça düşer.

Bilgisayar hp nin pavilion power 580 101 nt modeli internet üzerinden aldım.Teknik servis rahatlıkla oyun oynandığını düşünüyor bu konuda sonuç alamadık teknik servisten ama haklısın sanırım sistem parçaları tamamen uyumsuz

Bugün bende 3000 tl ye gördüm ekran kartı, işlemci, rami toplayınca 2500 küsür yapıo bu kadar parça için uygun bir bilgisayar üstelik wifi bluetooth type-c usb 3.1 olmasıda avantaj kasanın güzelliğide var. Ancak öncelikli problemin psu + soğutma . ram de düşük frekans ama major etken değil. aynı problemi bende acer laptopta yaşıyorum a10 9620 işlemci + rx540 ekran kartına güç yetmiyor her oyunu açıyor ama ısınınca düşüyor fps . Amd kartlar çok güç harcıyor rx 580 yerine gtx 1060 olsaydı bu problemi daha nadir yaşardın. Basswood anakartla ilgili bi problem yoksa şayet 450-500w psu ile problemin çözülür haa bide ssd takarsan daha iyi sonuç alırsın.

1 hafta önce hazır masaüstü sistem aldım, özellikleri şöyle;
  • 8 GB 2133 MHz RAM
  • RX 580 8 GB (tek fanlı)
  • Ryzen 3 1200
  • 1 TB 7200 rpm HDD
  • 300 W PSU
  • HP Basswood anakart
  • Windows 10 Home lisanssız
Sistem hiçbir şeyi kaldırmıyor denebilir. Tüm oyunlarda aşırı seviyede FPS düşüyor. Youtube'da video izlerken bile hafif takılmalar oluyor. Onun dışında sistem tamamen yavaş. Ayrıca sistemin donanımsal hiçbir sorunu yok, bizzat tüm donanımsal testlerini yaptırdım ve tüm aygıtları güncel (BIOS dahil).
Sistemde darboğaz mevcut fakat işlemciyi overclocklamama rağmen sorun çözülmedi. Sanki arka planda çalışan bir şey sistemi çok yoruyor gibi geliyor ancak görev yöneticisine baktığımda bir şey göremiyorum.
Boot sector virüs konusunu da araştırdım sistemde bulunduğunu sanmıyorum.
Sizce bu donanımlara rağmen sistemin her şeyde böylesine yavaş olmasının nedeni nedir?

Merhaba aynı sistem bende de var, sorunu çözdünüz mü ve çözdüyseniz nasıl çözdünüz acaba?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı