Ryzen 3 2200G CPU Overclock Ryzen Master Ayarları nasıl olmalı?

Acil cevap bekliyorum Ryzen Master üzerinden 3.7ghz çeksem 1.4 voltaj değeri yeterli olur mu? Normalde de 1.4 te çalışıyor herkes çok yüksek diyor ama işlemci default o ve ellemek istemiyorum. Sadece 4 çekirdeğin hızını 3.5 ten 3.7 ye çektim başka hiçbir şeyi ellemedim sizce uygulasam pc açılmaması gibi bir durum olur mu? Cevaplarınıza acil ihtiyacım var.
Eki Görüntüle 396842

@saydut @Imperius Desteğinizi bekliyorum.

Overclock işlemini Ryzen Master'dan mı yaptınız? Sanırım BIOS'tan yapmışsınızdır benim öyle imkanım yok yukarıda açıklamıştım. O değerleri Ryzen Master ile yakalamam mümkün mü? İşlemci Turbo Boost 3.7 GHz olmasına rağmen %100'e dayandığında bile 3.5 GHz'de çalışıyor. Stok soğutucuyla alabileceğim maks. stabil değeri almak istiyorum darboğazdan biraz olsun kurtulmak için. Siz stok mu kullanıyorsunuz? Eğer öyleyse bana da değer önerisi yapabilir misiniz? İlk overclock deneyimim olacak bir şeylerin sıkıntı çıkarması konusunda endişem var. Sizin de önerilerinizi bekliyorum.

Evet BIOS üzerinden yaptım. Size tavsiyem sizinde BIOS üzerinden yapmanız. Boot Menüsü Kısayol Tuşları Veritabanı - Technopat Sosyal üzerinden BIOS tuşunuzu öğrenebilirsiniz. Soğutucu olarak stok soğutucu kullanıyorum.

A320 anakartla O.C. yapamazsın. Ryzen Master da olsa BIOS'da olsa yapamazsın. Ama denemek istersen 3.9 GHz ve 1.38V vermeyi dene. Benim R5 1600'de gayet stabil oluyor. Zaten ilk nesil Ryzen'ların çoğu 3.9 GHz'e kadar çıkabiliyor ancak 4 GHz ve üzerini gören işlemciler çok nadir.

Grafik ayarlarını 1080p ultraya al, darboğaz azalacaktır hatta belki kalkabilir de. Vsync açmayı da dene.

Son düzenleme:
Evet BIOS üzerinden yaptım. Size tavsiyem sizinde BIOS üzerinden yapmanız. Boot Menüsü Kısayol Tuşları Veritabanı - Technopat Sosyal üzerinden BIOS tuşunuzu öğrenebilirsiniz. Soğutucu olarak stok soğutucu kullanıyorum.
Hocam anlattım a320 anakartlar ile overclock yapılamıyor.

A320 anakartla O.C. yapamazsın. Ryzen Master da olsa BIOS'da olsa yapamazsın. Ama denemek istersen 3.9 GHz ve 1.38V vermeyi dene. Benim R5 1600'de gayet stabil oluyor. Zaten ilk nesil Ryzen'ların çoğu 3.9 GHz'e kadar çıkabiliyor ancak 4 GHz ve üzerini gören işlemciler çok nadir.

Grafik ayarlarını 1080p ultraya al, darboğaz azalacaktır hatta belki kalkabilir de. Vsync açmayı da dene.
Aynen ben de ondan emin değildim zaten Ryzen Master ile de olmamasından korkuyorum. Overclock a cidden çok ihtiyacım var. Dediğim gibi donanım arşivi anakarta farklı bios yüklediğinde overclock yapabiliyor ben de eğer BIOS ile alakalıysa belki Ryzen Master çalışır umuduna tutundum. Önerdiğiniz değeri deneyeceğim.

Son olarak eğer yaptığım değer ile pc açılmaz ise nasıl açıcam? BIOS pili nasıl çıkarılır vs. bilmiyorum. Anakart Asus A320M-K Prime. Onu da bir anlatırsanız çok güzel olur.

Sen önce grafikleri 1080p ultra da dener misin lütfen?
RX570'in ULTRA 1080p de 70-80 FPS verdiğini biliyorum fakat MSAA kapalı iken. Ben kapattığımda direk darboğaz başlıyor. Açıp X8 e aldığımda darboğaz ve glitch herşey çözüldü işlemci %90-95 olarak GPU ise %99-100 olarak seyrediyor. Fakat FPS 30-35 arasında. X4 e aldığımda FPS 50-55 oluyor fakat darboğaz yine baş gösteriyor. Başka bir çözümü yok mudur tamam 30-35 de çok fazla kötü değil drop yemektense dropsuz 35 FPS oynamayı tabiki yeğlerim ama ben boşuna mı 75 Hz monitöre para verdim :D. Şu overclock olayını deneyeceğim umarım olur. Az önce MSI Afterburner da gözüme bir şey çarptı. Daha dün 3500 üstüne çıkmayan cpu mhz az önce 3575 falan da oluyordu. Belki işe yarar umudu daha da güçlendi bende. Hadi hayırlısı.

RX570'in ULTRA 1080p de 70-80 FPS verdiğini biliyorum fakat MSAA kapalı iken. Ben kapattığımda direk darboğaz başlıyor. Açıp X8 e aldığımda darboğaz ve glitch herşey çözüldü işlemci %90-95 olarak GPU ise %99-100 olarak seyrediyor. Fakat FPS 30-35 arasında. X4 e aldığımda FPS 50-55 oluyor fakat darboğaz yine baş gösteriyor. Başka bir çözümü yok mudur tamam 30-35 de çok fazla kötü değil drop yemektense dropsuz 35 FPS oynamayı tabiki yeğlerim ama ben boşuna mı 75 Hz monitöre para verdim :D. Şu overclock olayını deneyeceğim umarım olur. Az önce MSI Afterburner da gözüme bir şey çarptı. Daha dün 3500 üstüne çıkmayan cpu mhz az önce 3575 falan da oluyordu. Belki işe yarar umudu daha da güçlendi bende. Hadi hayırlısı.
İşlemci tek çekirdekte 3.7 GHz'e kadar çıkabilir. Turbo frekansı 3.7 olduğu için. İşlemci yükseltmesinden başka çaren gözükmüyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı