Ryzen 3 2200G her oyunda FPS düşmesi

İşletim sistemi
Windows 10

gorkemozkan

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar bilgisayarım 1 aydır oyunlarda FPS düşmesi alıyor GTA 5, The Forest, Valorant, CS:GO gibi artık bıktım çünkü oyun zevkim kalmadı. GTA 5 ve The Forest'da FPS'yi 60'a sabitliyorum sonra 58-59'a düşse bile oyun takılıyor. Sadece oyunda değil oyunun menüsünde bile drop giriyor bu hiç normal değil oynadığım her oyunun menüsünde bile drop yiyorum. CS:GO'da maçın başında ve adamlarla çatışırken FPS çok düşüyor. Valorant'ta aynı GTA 5'de arabayla gidiyorum yolda FPS 58 oluyor oyun takılıyor hatta bazen 50'ye kadar iniyor. The Forest'ta eşya craftlıyorum onda FPS oyun anlık takılıyor. Bilgisayarı alalı 2 ay oldu sorunumu çözemezsem alıdğım yerin servisine göndereceğim parçaların hepsinin garantisi var ama evimde çözebileceksem hiç uğraşmak istemiyorum.

Sistemim:
CPU: AMD Ryzen 3 2200G Vega 8
GPU: ASUS Phoenix GeForce GT 1030 OC 2g.
Anakart: Gigabyte A320M S2H 3200MHz(OC) M.2 mATX anakart.
RAM: XPG 8 GB Gammix D30 3200MHz CL16 DDR4.
SSD: Addlink 256 GB S68 NVMe okuma 2 GB yazma 1.2 GB M.2 SSD.
PSU: Sharkoon 650W SHP650 V2 80+
Monitör: AOC 22" G2260VWQ6 1ms 75 Hz monitör.

Biliyorum NVIDIA ekran kartı FreeSync monitör bunu bilerek aldım zaten.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorun dar boğazdan kaynaklanabilir.

MSI After Burner kurup bileşenlerinden bir tanesinin dar boğaz yapıp yapmadığına bir bakmalısın önce. Hatta FPS drop yediğin yerlerin videosunu After Burner açıkken video çekebilirsin.

After Burner'da şu parametreleri açmalısın.

CPU Kullanımı
Ram Kullanımı
Ekran Kartı Kullanımı

Sorun dar boğazdan kaynaklanabilir.

MSI After Burner kurup bileşenlerinden bir tanesinin dar boğaz yapıp yapmadığına bir bakmalısın önce. Hatta FPS drop yediğin yerlerin videosunu After Burner açıkken video çekebilirsin.

After Burner'da şu parametreleri açmalısın.

CPU Kullanımı
Ram Kullanımı
Ekran Kartı Kullanımı
Zaten 1 aydır testleri yapıyorum bilgisayar darboğaz yapıyor fakat ayarları yükseltip oyunu oynuyorum sonra yine fps düşüşü oluyor. Ve zaten ilk alğımda olmuyordu sonrada olmaya başladı.

Sorunun tam tespiti için değerlere bakmak gerekiyor. İşlemci %100 iken GPU boşta bile olabilir.

İşlemci %100 olurken GPU boşta olmaz. Kullanım %0 olur. Bu da darboğaza işarettir. Fakat bu sistemde darboğaz olma olasılığı %0.

İşlemciniz de ekran kartınız da o oyunlar için yetersiz kalıyor zaten.

Kalmıyor. Düşük ayarlarda rahat 65 FPS'yi görebilecek bir sistem.

Siz bu arkadaşı dinlemeyin. Pek bilgisi yok. İsterseniz servise gönderin bir baksın ama sorun büyük ihtimal tek kanal RAM'den kaynaklanıyordur. 8 GB RAM şiddetle öneririm.

Eklemeyi unutmuşum SSD sağlık değerini atar mısın?

Yeni konular

Geri
Yukarı