Ryzen 3 2200G overclock sonrası sistemin kilitlenmesi

muhammetaci

Hectopat
Merhabalar, işlemci mi 4.0 GHz'e kadar sorunsuz çekebiliyorum, ona rağmen ısılar 70 dereceyi zor görüyor, fakat 4.0 GHz üstüne çıktığımda masaüstü gelmiyor. Ya mavi ekran veriyor ya da sistem kilitleniyor. Sorunun sebebini çözemedim, yardımcı olabilecek var mı?

Elindeki işlemci 14nm Zen mimarisini kullanıyor. 4 GHz'in üstü biraz sıkar dostum. Overclock'da frekans arttıkça bir 0.25 GHz fazla için vermen gerek voltaj da katlanarak artıyor.

Mesela 3.6'dan 3.7'ye çıkmak için 0.025V fazla vermen gerekiyorsa 3.7'den 3.8'e çıkmak için fazladan 0.075V vermen gerekiyor.

Merhabalar, işlemci mi 4.0 GHz'e kadar sorunsuz çekebiliyorum, ona rağmen ısılar 70 dereceyi zor görüyor, fakat 4.0 GHz üstüne çıktığımda masaüstü gelmiyor. Ya mavi ekran veriyor ya da sistem kilitleniyor. Sorunun sebebini çözemedim, yardımcı olabilecek var mı?
Sorun işlemcinin mimarisi. O işlemci ilk nesil Ryzen mimarisini kullanıyor ve bu nesil ile 4.0GHz üzerine çıkman zor. Çıkmak için çok fazla voltaj vermen gerekir yani tavsiye etmem.

Zaten 4GHz fazlaca iyi değil mi?
Ki zaten bahsedilmiş. Zen mimarisi ile biraz zor bir olay bu. :D

Voltaj değeri ile alakalı olduğunu sanmıyorum, voltajı arttırıp denedim işe yaramadı. Daha da mı arttırıp denesem acaba?
R5 2600 işlemci çoğu kişide 4.2GHz oluyor ama daha normal soğutma yöntemleri ile 4.3GHz yapabilen görmedim.

2200G modeli de çoğu kişide 4.0GHz oluyor ama 4.1GHz için aşırı fazla voltaj gerektiği için 4.1GHz pek mümkün olmuyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı