Ryzen 3 2200G Stok Fan Yeterli mi ?

4bdulkadir

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Yozgat
Daha fazla  
Meslek
Veteriner Teknikeri
Ryzen 3 2200G kullanıyorum imzamda belirttiğim sistemi. Bütçem az olduğu için bu kasayı almıştım şuan masanın altında sobanın yarım metre yakınında kullanıyorum işlemcim için ekstra bir soğutucu almam gerekli mi ? Bir arka fan bir de ön fan mevcut ekstra olarak bir fan daha geliyor ama aklımda soru işareti uyandıran kısım kasanın yeri ve yapısından dolayı işlemcim için ekstra bir soğutucu almam lazım mı ? MSI Afterburner'da işlemci sıcaklığı göremiyorum fakat ekran kartım genelde 65-70 derecelerde çalışıyor. Sizin fikrinizi almak istedim. Teşekkürler.

IMG_20190121_143152.jpgIMG_20190121_143157.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Normal şartlarda soğutması yeterli dikkatimi çeken aşırı sıcaklıklar olmadı. Soba illaki etkendir sonuçta bayağı sıcaklık veriyor. Ayrıca AIDA64 programıyla işlemci sıcaklığını izleyebilirsiniz. Ek olarak anakartınızı güncel tutmanızı öneririm ısı konusunda iyileştirmeler yapılmış. Zira önceden stres testlerinde 85 dereceyi geçen işlemci, son güncellemeden sonra 66 dereceleri geçemedi.

Soba yanmıyorken benim odada 60 dereceyi geçmiyor, soba yanarken 70'e kadar çıkıyor. 3.8 GHZ'de 2600X kullanıyıyorum. Aynı soğutucu var ikimizdede. Wraith Spire olması lazım?

Stok soğutucu normal koşullarda yeterli olacaktır. Ancak bilgisayarınızın sobaya yakın olması ve bulunduğu bölmenin arkasında yeterli açıklık olmaması ideal bir durum değil. Bilgisayar kasanızı koyduğunuz bölmenin arkasına, kasanızın egzos fanının alt hizasından bölmenin en üstüne kadar olan kısımda arka bölmeyi keserek açma işlemi yaparak bu bölümde oluşan ısı hapsini engelleyebilirsiniz.

Soba yanmıyorken benim odada 60 dereceyi geçmiyor, soba yanarken 70'e kadar çıkıyor. 3.8 GHZ'de 2600X kullanıyıyorum. Aynı soğutucu var ikimizdede. Wraith Spire olması lazım?
Soğutucular aynı değil. R3 serisi Wraith Stealth kullanıyor.

O kasayı koyduğun yerin arkası kapalı ise, yani duvara yaslı ise bilgisayar zaten ısınır. Ryzen 2200g için stok fanı yeterlidir fakat soba ve kasanın yeri sıcaklığını artırabilir.

Yorumlarınız için teşekkürler o zaman ekstra masrafa girmeme gerek yok. Akşamları çok sıcak olmadan yanıyor, arkada 3-4 tane büyük delik var ayda 1 de temizliyorum. Vaktinizi ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı