Ryzen 3 2300X ve RX 570 GTA 5 Takılma Sorunu

BarneY

Hectopat
Daha fazla  
İyi sosyaller. Öncelikle sistemi belirteyim:
  • Ryzen 3 2300X
  • RX 570
  • 8 GB 3000 MHz RAM
  • 240 GB SSD
  • 500W PSU

GTA 5 oynarken FPS +60 civarında olmasına rağmen oyun takılıyor, kaplamalar geç yükleniyor, ara sıra donma oluyor. Düşük yüksek her ayarı denedim fakat durum aynı bir çözüm bulamadım izlediğim videolarda gayet akıcı şekilde oynuyorlar fakat bende akıcılık pek kullanılacak uyumlu kelime değil. Bunun sebebi nedir acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum beni dinle gidip 8 GB RAM daha al farkı gör.
Diskin de hiç bir problem yok gayet muazzam değerler.
Gta 5 online oynadığında takılıyor hikâye modun da takılıyor mu bilmiyorum ama senin oynadığın server de bir sürü insan var CPU ve RAM gerektirir bu durum. HDD den kaynaklandığını düşünüyorsan varsa çıkar sadece SSD de oyna. Fazla söze gerek yok 8 GB RAM yükseltmesi yap al dene iade etmesi zor bir şey değil.
(Sen istesen de istemesen de o 8 GB RAM yükseltmesi bilgisayarına her türlü olacak.)

Daha ayrıntılı şekilde anlatabilir misin nasıl yüksek yapıyoruz acaba ? Bulamadım bakıyorum halen.

Hocam cevirisini yapayim ama Windows dilim Turkce olmadigi icin birebir ayni olmayabilir.

1. Gta5.exe kisayoluna sag tik -> Ozellikler -> Uyumluluk -> "Bu programi su uyumlulukla calistir" seceneginden Windows 7 secilecek.
2. Oyunu Baslat -> Windows Gorev Yoneticisini ac (oyun acik olacak bu sirada) -> Calisan programlar arasinda Gta5.exe'ye sag tik -> Detaylara Git -> Onceligi yuksek yap.

Dostum beni dinle gidip 8 GB RAM daha al farkı gör.
Diskin de hiç bir problem yok gayet muazzam değerler.
Gta 5 online oynadığında takılıyor hikâye modun da takılıyor mu bilmiyorum ama senin oynadığın server de bir sürü insan var CPU ve RAM gerektirir bu durum. HDD den kaynaklandığını düşünüyorsan varsa çıkar sadece SSD de oyna. Fazla söze gerek yok 8 GB RAM yükseltmesi yap al dene iade etmesi zor bir şey değil.
(Sen istesen de istemesen de o 8 GB RAM yükseltmesi bilgisayarına her türlü olacak.)

Alırsam zaten iade etmem dediğin gibi olacak her türlü o yükseltme. Bayramdan sonra 8 GB alabilirim.
Hocam cevirisini yapayim ama Windows dilim Turkce olmadigi icin birebir ayni olmayabilir.

1. Gta5.exe kisayoluna sag tik -> Ozellikler -> Uyumluluk -> "Bu programi su uyumlulukla calistir" seceneginden Windows 7 secilecek.
2. Oyunu Baslat -> Windows Gorev Yoneticisini ac (oyun acik olacak bu sirada) -> Calisan programlar arasinda Gta5.exe'ye sag tik -> Detaylara Git -> Onceligi yuksek yap.

Dostum Windows 10 kullanıyorum ama Windows 7 mi seçeyim yine de?

Bir de oyun orijinal Steam oyunu sağ tık yaptığımda uyumluluk sekmesi açılmıyor.
Ben gördüğüm zaman elimden geldiğince yardımcı olurum. Gören diğer sosyaller de yardımcı olur.
Umarım sorun bildiğim yerden çıkar da hemen çözeriz :)

10 dakikaya linki atacağım buraya.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Yükledim YouTube ye videoyu oyun içi değerlerde gözükmekte. @lokmanbalci @burakoz @xBuLuTx @FalconPolat
Kaplamaların geç yüklenmesi oyunun takılması vb. her şey videoda gözükmekte. Özellikle 1.55 ten sonrası daha ayrıntılı.
Grafik ayaları da 0.25 te gözükmekte.

Takılmaların ramle alakası yok arkadaşın dediği sorun bende de vardı vsyncyi açınca sorunum çözüldü senin anlık takılma olarak algıladığın durum ekrandaki yırtılmalar olabilir. Onun dışında ram kullanımının 7.5 gb ı geçmemesine dikkat et ona göre ayarlarını yap yoksa oyun dediğin gibi donar.

Edit:Şimdi videoyu izledimde sorun hardiskinde bence

Takılmaların ramle alakası yok arkadaşın dediği sorun bende de vardı vsyncyi açınca sorunum çözüldü senin anlık takılma olarak algıladığın durum ekrandaki yırtılmalar olabilir. Onun dışında ram kullanımının 7.5 gb ı geçmemesine dikkat et ona göre ayarlarını yap yoksa oyun dediğin gibi donar.

Edit:Şimdi videoyu izledimde sorun hardiskinde bence

Ram kullanımını nasıl ayarlayacağız acaba ? Hangi ayarları yapmamı önerirsin
Aynen Windows 7 seçin. Olmazsa tekrar geri alırsınız zaten.

Uyumluluk ayarını nasıl seçiyoruz acaba ? Özellikler dediğimde çıkmıyor da.

Ram kullanımını nasıl ayarlayacağız acaba ? Hangi ayarları yapmamı önerirsin
Videoyu dikkatli izleyince sorunun işlemciden kaynaklandığına kanaat getirdim. İşlemcin %100 kullanım olduktan bir süre sonra takılma oluyor bu değer aşağı indiği an takılma sorunu bitiyor ama emin değilim başka oyunlarda denemende fayda var.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı