Ryzen 3 3100 overclock edilir mi?

Verdiğiniz voltajı yükseltip 4.4 veya 4.5 e getirebilirsiniz ama muhtemelen ısı değerleriniz artacaktır deneyiniz ve bu durumda sistemi sogutmak için daha kaliteli sogutucu alabilirsiniz.

Verdiğiniz voltajı yükseltip 4.4 veya 4.5 e getirebilirsiniz ama muhtemelen ısı değerleriniz artacaktır deneyiniz ve bu durumda sistemi sogutmak için daha kaliteli sogutucu alabilirsiniz.
1.4 ile 4.7 gördüm ama malum stok soğutucu yüzünden tutamadım cpu-z benchmark yaparken 90 derece sıcaklık yüzünden kapandı ama gideri var ilerde iyi bir soğutucu alır isem 5 görürüm gibi bakalım.

1.4 ile 4.7 gördüm ama malum stok soğutucu yüzünden tutamadım cpu-z benchmark yaparken 90 derece sıcaklık yüzünden kapandı ama gideri var ilerde iyi bir soğutucu alır isem 5 görürüm gibi bakalım.
Senin işlemcinin slikonu iyi sanırım tabi ben hiç o kadar yüksek denemede yapmadım ama cpb açık için 1.380 voltta 89 dereceleri felan görnüştü tabi yinede denemek lazım. Anakartın ne bu arada

Senin işlemcinin slikonu iyi sanırım tabi ben hiç o kadar yüksek denemede yapmadım ama cpb açık için 1.380 voltta 89 dereceleri felan görnüştü tabi yinede denemek lazım. Anakartın ne bu arada
Tray aldım birde ümidim yoktu donanım arşivde birisi bu işlemci ile overclock yapıyordu hatta rekor falan kırmış ondan esinlendim yapam dedim bende. Soğutucum olsa son bir kez daha zorlayacam aslında sonra 4.3 GHz'de kullanırım. Anakartım gigabyte b550m s2h şahsen baya bir zamandır bilgisayar donanımlarıyla aram yok normalde anakart benim için çokta önemli değil. Forumlarda falan bakınırken herkes bir kaç noktadan bahsediyordu vrmlerden çipsetlerden falan, çok şey değişti dedim herhalde çünkü ben 2007 senesinde bir bilgisayara sahip oldum ilk o zamanlar da overclock yapıyordum vrm yada çipset falan önemli değildi pek en yüksek kim kaç ghz hıza çıkarsa o en havalısı olurdu.
Aslında benim en çok merak ettiğim pek çok yazılım şirketinin kendi test sonuçları ne kadar doğru yada neye göre yapıp sonuç alıyorlar. Mesela bu işlemciyi alırken passmark sonuçlarına göre aldım forumlarda dolaşırken mesela i5 10400f bu işlemcinin karşısında olamaz ryzen 5 3600'ün rakibi diyorlardı pek bir anlam veremiyordum çünkü i5 12bin puan skoruna sahipken passmarkta 3100 de hemen hemen 12bin puan alıyordu 3600 ise 18-19bin puana sahipti. Aralarında fiyat ve çekirdek farkına rağmen bu işlemciyi yakalabiliyor olmam beni çok düşündürdü. Daha da ileri gittim 4.5 ghz'de i7 8700k ile aynı değerleri aldım passmarkta. Bu konuyla ilgili forumda bir başlık açmayı düşündüm ama çok tutmaz yada istediğim yorumları alamam diye es geçtim. Forumlarda aradım buna benzer konuları pek düzgün sonuç bulamadım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı