Ryzen 3 3100 overclock nasıl yapılmalı?

dutyd

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, Ryzen 3 3100'ü overclock etmek istiyorum. AMD Ryzen Master programından yapabilir miyim ve değerler nasıl olmalı yardımcı olur musunuz?
Arkadaşlar overclock yaptım 4.2 GHz 1.2W da normal oyun oynarken Max 57 gördüm Full yükte 65 gördüm herhangi bir kapanma olmadı olmuş mu sizce?

Son düzenleme:
Olmuş gibi görünüyor, soğutucun nedir? Herhangi bir stres testinde denedin mi stabiliteyi? AIDA64 veya Prime95 Small FFTs testi çok iyi olur.

Olmuş gibi görünüyor, soğutucun nedir? Herhangi bir stres testinde denedin mi stabiliteyi? AIDA64 veya Prime95 small ffts testi çok iyi olur.

Stok soğutucu Ryzen Master'in kendi stres testinde denedim önceki denememde 1.5 vermiştim o zama kapandı sistem 1.2 de sorun yok diğer testleri denememe gerek var mı?

Stok soğutucu Ryzen Master'in kendi stres testinde denedim önceki denememde 1.5 vermiştim o zama kapandı sistem 1.2 de sorun yok diğer testleri denememe gerek var mı?

Ryzen Master'ın testi aşırı net bir şey değilmiş kendimden biliyorum, Ryzen Master'a göre benim silikon 1.250v 4.6GHz'i kaldırırmış, ama Prime95 Small FFTs testine soktuğum anda sistem uçtu.

1.5v verme bir de, gereksiz sıcak çalışır işlemci. 1.2v sana yetiyorsa onun üzerine oyna.

Prime95 Small FFTs veya AIDA64 testi olmadan hareket etme, P95 daha zorlayıcı bir testtir bilgin olsun.

Stok soğutucu ile iyi bir OC denebilir ama bu kadar serin olması bende çekirdeklerin her daim 4.2GHz'i koruyamadığına dair fikir veriyor.

Ryzen Master'ın testi aşırı net bir şey değilmiş kendimden biliyorum, Ryzen Master'a göre benim silikon 1.250v 4.6GHz'i kaldırır mış, ama Prime95 small ffts testine soktuğum anda sistem uçtu.

1.5v verme bir de, gereksiz sıcak çalışır işlemci. 1.2v sana yetiyorsa onun üzerine oyna.

Prime95 small ffts veya AIDA64 testi olmadan hareket etme, P95 daha zorlayıcı bir testtir bilgin olsun.

Stok soğutucu ile iyi bir OC denebilir ama bu kadar serin olması bende çekirdeklerin her daim 4.2GHz'i koruyamadığına dair fikir veriyor.

Kaç dk yapmalıyım testi?
Ryzen Master'ın testi aşırı net bir şey değilmiş kendimden biliyorum, Ryzen Master'a göre benim silikon 1.250v 4.6GHz'i kaldırır mış, ama Prime95 small ffts testine soktuğum anda sistem uçtu.

Prime95 small ffts veya AIDA64 testi olmadan hareket etme, P95 daha zorlayıcı bir testtir bilgin olsun.

3 dk sonra sistem kapandı :D şimdi ne yapmam lazım neyi artırıp azaltmam lazım?
Kaç dk yapmalıyım testi?

3 dk sonra sistem kapandı :D şimdi ne yapmam lazım neyi artırıp azaltmam lazım?

1.2'den 1.1'e düşürdüm apply der demez kapandı

Son düzenleme:
Kaç dakika yapmalıyım testi?

3 dakika sonra sistem kapandı :D şimdi ne yapmam lazım neyi artırıp azaltmam lazım?

15 dakika yeterli.

Voltajı biraz daha arttırabilirsin, 1.225, 1.250 ve 1.275v dene sırayla.

Gerçi bunları stok soğutucu ile yapmak da çok sağlıklı değil, anakart neydi bu arada?

CPB ve PBO'yu da BIOS'tan kapatmayı unutma.

1.2'den 1.1'e düşürdüm apply der demez kapandı.

Düşürmemen lazım işte, düşürüyorsan GHz düşmeli. Geri açıldı mı sistem? BIOS sıfırlamaya gerek var mı görünürde?

Neden sağlklı değil ısınmadıktan sonra?

Sesli çalışabilir, yetersiz gelebilir OC'ye göre. Kule tipi soğutucular daha güçlü olduğu için genelde o konuda bir endişe olmaz.

Geri
Yukarı