Ryzen 3 3100 Sıcaklık

Mehmedovskii

Kilopat
Daha fazla  
Sistem özelliklerim: kısaca link)
Gigabyte A320M-S2H
Ryzen 3 3100 (CBP)
Gigabyte GTX 1650 GDDR6 OC.
XPG 3000 MHz 16 GB RAM.
FPS 500W.

Sıcaklık değerlerim eski sistemime göre biraz sıcak gibi geliyor bana. Kasadan mı kaynaklanıyor bilemiyorum fakat kış aylarında bile boşta 40-50 derece arasında seyrediyordu. CBP açıkken RDR2 oyununda maximum sıcaklık olarak 72 derece görüyordum (kış aylarında!) yaz ayları yaklaştığı için CBP'yi kapattım fakat halen sanki 1 tık sıcaklık değerlerim yüksek gibi gözüküyor. Stok fan ile kullanıyorum. Ayrıca şöyle bir mevzu da başıma gelmişti.

Sistemi ilk aldığımda da sıcaklık değerlerim 1 tık fazla gelmişti. (boşta iken 40-50 arasında seyrediyordu) açıp soğutucunun altındaki beyaz macunu silip, kendi macunumu sürmüştüm. (6 ay önce). Bir fark göremedim o ayrı konu. Kule tipi bir soğutucu mu alsam diye düşünüyorum şu an. 0-100 TL bandında gerçi bu fiyata bulmam imkansız gibi bir şey galiba. Sistem olsun, çevre birimleri olsun zaten bana biraz pahalıya patladı. Artık bilgisayarla ilgili bir satın alım yapmak istemiyorum :D. Şu aşağıdaki sıcaklık değerleri sıkıntı çıkartır mı? Yoksa 1 tane kule tipi fan şart mı?

Ayrıca Ryzen Master diye bir program gördüm bununla da bir şeyler yapabilir miyim?

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    3,7 MB · Görüntüleme: 77
  • 2.png
    2.png
    3,3 MB · Görüntüleme: 65
  • 3.png
    3.png
    3,1 MB · Görüntüleme: 63
  • Boş.png
    Boş.png
    65,8 KB · Görüntüleme: 59
Sıcaklık değerlerin yüksek değil. 85 Derece ve üstünün uzun vadede zararı vardır kendimce. Yeni bir soğutucu almayı istediğin kadar erteleyebilirsin.

Eski Fx 4170 işlemcim boşta 25-30 tam yükte 55-64 aralığında gidiyordu. Yeni sistemde daha yüksek sıcaklıkları görünce içimde bir kuşku oluştu. Dediğiniz gibi bir sıkıntı çıkarmayacaksa soğutucu almaya lüzum yok gibi gözüküyor.

Geri
Yukarı