Ryzen 3 3100 sistem yenileme

Fearfuly

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
CPU: AMD Ryzen 5 3600 / GPU: Sapphire Pulse 6600 XT / RAM: XPG Gammix D30 3000 MHz 8x2 / SSD: Adata SU750 512 GB / HDD: WD Blue 1 TB
Şu an Ryzen 3 3100 ve 1650 Super kullanıyorum fakat yakın zamanda elimdeki parçaları takaslayıp üstüne para ekleyerek bunları yükseltmek istiyorum. Parçaları alacağım yer işlemci için 1250 TL ekran kartı için 3000-3500 TL teklif sundu. Verdiğim parçalara ek 3000 TL vererek almayı düşündüğüm parçalar ise Ryzen 5 5500 ve 2060 Super.
Fakat aklıma bir soru takıldı; ben bu parçaları alsam bile benim PSU'm ve anakartım bunları kaldıracak mı? 550W Corsair PSU ve ASUS Prime A320M-F anakart kullanıyorum. Bunlar için PSU veya anakartta herhangi bir yükseltme yapmam gerekiyor mu?

Ölücü herhalde, 3100'ü 1300 TL'ye alabilirim. Ekran kartı konusunda da kıyas açısından marka model belirtmemişsiniz. Siz ne vereceksiniz? Size teklif edilen nedir?

Son düzenleme:
Şu anda ekran kartı fiyatları bayağı düştü. Tavsiyem eğer aceleci değilseniz sisteminizi komple satıp ikinci el bir sistem almanız. Eğer bu konuda yeterli bilgiye sahip değilseniz yardımcı olurum. Yakın zamanda dizüstü bilgisayarımı satıp RTX 2060 ve Ryzen 5 3600X işlemcili bilgisayarımı 8600 Liraya aldım.

Şu anda ekran kartı fiyatları bayağı düştü. Tavsiyem eğer aceleci değilseniz sisteminizi komple satıp ikinci el bir sistem almanız. Eğer bu konuda yeterli bilgiye sahip değilseniz yardımcı olurum. Yakın zamanda dizüstü bilgisayarımı satıp RTX 2060 ve Ryzen 5 3600X işlemcili bilgisayarımı 8600 Liraya aldım.
Sistem hediye olarak geldiği için maneviyatını saklamak açısından şimdilik sadece bu iki parçayı değiştirmek istiyorum. Konuyu da bu yüzden açtım; diğer parçaları değiştirmeme gerek var mı? diyerek. Zorunda olmadıkça değiştirmek istemiyorum.

Son düzenleme:
Sistem hediye olarak geldiği için maneviyatını saklamak açısından şimdilik sadece bu iki parçayı değiştirmek istiyorum. Konuyu da bu yüzden açtım; diğer parçaları değiştirmeme gerek var mı? Diyerek. Zorunda olmadıkça değiştirmek istemiyorum.

Teknik olarak A320 chipset ile 5. nesil Ryzen işlemciler de kullanılabilir. Ama anakartın VRM tasarımı bu işlemciden tam performans almanıza yetecek kadar iyi mi? Yani bu biraz Xeon işlemciyle RTX 3080 kullanmaya benziyor bence. Teknik olarak mümkün ama sağlıklı mı orası tartışılır. 550W güç kaynağı rahatlıkla yetecektir onda bir sıkıntı yok. Sadece anakartı değiştirmenizi öneririm. Minimum B450M S2H. Normalde B550 önerilir ama anladığım kadarıyla bütçeniz belli.

Teknik olarak A320 chipset ile 5. nesil Ryzen işlemciler de kullanılabilir. Ama anakartın VRM tasarımı bu işlemciden tam performans almanıza yetecek kadar iyi mi? Yani bu biraz Xeon işlemciyle RTX 3080 kullanmaya benziyor bence. Teknik olarak mümkün ama sağlıklı mı orası tartışılır. 550W güç kaynağı rahatlıkla yetecektir onda bir sıkıntı yok. Sadece anakartı değiştirmenizi öneririm. Minimum B450M S2H. Normalde B550 önerilir ama anladığım kadarıyla bütçeniz belli.
Birkaç tanıdığım 550w PSU ile elektrik kesintisi veya voltaj dalgalanması olduğu taktirde yanabileceğini sıkıntıya girebileceğini söyledi bu yüzden PSU konusunda içime biraz kuşku düştü. 2060S ve R5 5500 için 550w yeterli mi yani?

Birkaç tanıdığım 550w PSU ile elektrik kesintisi veya voltaj dalgalanması olduğu taktirde yanabileceğini sıkıntıya girebileceğini söyledi bu yüzden PSU konusunda içime biraz kuşku düştü. 2060S ve R5 5500 için 550w yeterli mi yani?
Bu güç kaynağının watt değeri ile değil kalitesi ile ilgili bir konu. Koruma sistemleri ne kadar gelişmişse ve kullanılan malzeme ne kadar iyiyse bu gibi sıkıntılı durumların olma ihtimali o kadar azalır.

Bu güç kaynağının watt değeri ile değil kalitesi ile ilgili bir konu. Koruma sistemleri ne kadar gelişmişse ve kullanılan malzeme ne kadar iyiyse bu gibi sıkıntılı durumların olma ihtimali o kadar azalır.
Corsair'in kasayla beraber gelen PSU'su var şu an.

Yeni konular

Geri
Yukarı