Ryzen 3 3200G APU sistem nasıldır?

Malekith

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Uzun zamandır bilgisayar donanımı ile ilgilenmiyorum ancak merak ettiğim için kendi bilgisayar ihtiyaçlarıma göre bir APU sistem topladım ve fikirlerinizi istiyorum. Bu sistemi toplarken üç siteden fiyatlara baktım ve en ucuz neredeyse oranın fiyatını baz aldım.

İşlemci: Ryzen 3 3200G
Mağaza: sinerji.gen.tr
Fiyat: 765.70TL

Anakart: MSI A320M-A PRO MAX 3200MHz(O.C.)
Mağaza: vatanbilgisayar.com
Fiyat: 409TL

RAM: Gskill Ripjaws V 8GB 3200MHz CL16 Single Kit
Mağaza: itopya.com
Fiyat: 322.14TL

SSD: ADATA SU630 480GB(520MB/s Okuma - 450MB/s Yazma)
Mağaza: itopya.com
Fiyat: 446.04TL

Kasa: Zalman ZM-T3 mATX Mini Tower
Fiyat: 203.28TL

Güç Kaynağı: FSP 500W Meet 85
Fiyat:264.32TL

Sistemde 1x8 RAM kullanılırsa 2,410 TL 48 kuruş ediyor, ama 1x8 RAM performans düşürüyor bu yüzden 2x4 RAM araştırdım ama 1x8'den daha pahalıya mâl oluyor, dolayısıyla 2x8 RAM daha karlı oluyor ve 2,732 TL 62 kuruş ediyor. Ayrıca 1x8'i 2x4'e göre daha kolay yükseltebiliyoruz 2x4'te 8GB'dan 16GB'a yükseltmek için eldeki RAM'leri de çıkartmak ve onunla ekstra uğraşmak gerekecek, dolayısıyla 1x8 kullanmayı daha uygun gördüm. Sistemde HDD kullanmadım çünkü 1TB HDD'nin fiyatı 360TL olmuş, ayrıca en başında da söylediğim gibi sistemi kendi kullanımıma göre topladım yani 480GB SSD bana yetecek kapasitede, bilgisayarda oynadığım pek fazla oyun yok ihtiyacımı kolaylıkla karşılar. Deneme amaçlı topladığım bir sistemdi satın almak gibi bir niyetim yok şimdilik.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartı B450M S2H yaparsanız daha iyi olur. Ben kullanıyorum tek kanal olarak kullanıyorum şimdilik oyunlarda çok rahat iş görüyor. Bannerlord'da optimazsyon sorunu olduğu halde düşük ayarlarda 30FPS aralarında gittim. Çok fazla oyunda test etme fırsatım olmadı CS:GO yüksek ayarlar 70FPS, The Forest orta ayarlar FPS'e bakmadım ama 50-60FPS arası alıyordum sanırsam sıfır takılma. Vampyr diye bir oyun yüksek ayarlar 45-50FPS. 3200G işlemciden gayet memnunum fazlasıyla iş görüyor tek kanal olmasına rağmen. Seçtiğin RAM'ler birde 3200MHz 16GB'a yükseltene kadar çok rahat götürür seni.
Ek olarak RAM'in fiyatı çok yüksek geldi bana. Bunu veya bunu tercih edebilirsiniz. Güç kaynağınızın markasıda dandik bir marka alacaksanız eğer düzgün bir marka öneririm.

Son düzenleme:
Anakartı B450M S2H yaparsanız daha iyi olur. Ben kullanıyorum tek kanal olarak kullanıyorum şimdilik oyunlarda çok rahat iş görüyor. Bannerlord'da optimazsyon sorunu olduğu halde düşük ayarlarda 30FPS aralarında gittim. Çok fazla oyunda test etme fırsatım olmadı CS:GO yüksek ayarlar 70FPS, The Forest orta ayarlar FPS'e bakmadım ama 50-60FPS arası alıyordum sanırsam sıfır takılma. Vampyr diye bir oyun yüksek ayarlar 45-50FPS. 3200G işlemciden gayet memnunum fazlasıyla iş görüyor tek kanal olmasına rağmen. Seçtiğin RAM'ler birde 3200MHz 16GB'a yükseltene kadar çok rahat götürür seni.
Ek olarak RAM'in fiyatı çok yüksek geldi bana. Bunu veya bunu tercih edebilirsiniz. Güç kaynağınızın markasıda dandik bir marka alacaksanız eğer düzgün bir marka öneririm.
Haklısın sanırım 6 7 8 FPS fark oluyor genelde videolarda ama
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
burada fazla geldi.8 lik tek modül CS Go LoL için yeter bu gerçek değişmez.

Haklısın sanırım 6 7 8 FPS fark oluyor genelde videolarda ama
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
burada fazla geldi.8 lik tek modül CS Go LoL için yeter bu gerçek değişmez.
Pek fazla oyun ihtiyacım yok demiş arkadaş konuda. Çitayı arşa çıkarmanın mantığı yok dimi :D. Ona göre yorumumu yaptım.

1.si 8 GB ramle çok kötü performans alırsın .2.si bence Ryzen 5 2400G al 3400G de iyi olur.Son olarak 720 p seni üzmüyorsa fena sayılmaz.
İşlemci konusunda nedensiz bir son nesil takıntım var ve 3400G şuan hiçbir yerden tedarik edilemiyor diyebilirim, en azından bilindik sitelerde hiç yok, olsa kesinlikle 3400G koyardım.

Evet internetten testlerine bakarak yaptım şuan tek kanal iş görüyor, özellikle ben soylediğiniz oyunların hiçbirini oynamıyorum, oynadığım iki tane oyun var birisi Minecraft diğeri San Andreas Multiplayer(Oyundan saymaya da gerek yok ama Multiplayer oldugu için orijinal saf San Andreas'tan daha fazla sistem istiyor.), o sistemler için yetiyorsa bunlar için çok kolay yetecektir.

3200G almak pek mantıklı değil. 2200G ile aralarında 3-5 FPS fark var ama 100 lira fiyat farkı var.

Uzun bir süre RAM eklemeyi düşünmüyorsan 1x8 almanın hiçbir mantığı yok. 300 liraya 1x8 alacağına, 50 lira fazla verip 2x4 al. 2 kata kadar performans farkı var.

Seçtiğin SSD, sorunlu. A400 öneririm.

Anakart olarak B450M S2H, onu alamıyorsan A20M HDVR4 öneririm. İlerde belki M.2 slotu işine yarar.

Hocam oyunla pek alakam yok demişsin. Dolayısıyla almışken bu neslini al. Ryzen 5 2600 ile yarıştırıyorlarmış. Ben de bu forumda arkadaşların tavsiyesiyle aldım. Sendeki ile aynı fiyat.

Ha pardon APU yazmışsın. Görmedim yav. Özür dilerim :D

3200G almak pek mantıklı değil. 2200G ile aralarında 3-5 FPS fark var ama 100 lira fiyat farkı var.

Uzun bir süre RAM eklemeyi düşünmüyorsan 1x8 almanın hiçbir mantığı yok. 300 liraya 1x8 alacağına, 50 lira fazla verip 2x4 al. 2 kata kadar performans farkı var.

Seçtiğin SSD, sorunlu. A400 öneririm.

Anakart olarak B450M S2H, onu alamıyorsan A20M HDVR4 öneririm. İlerde belki M.2 slotu işine yarar.
Haklısın ama piyasada 4GB 3000mhz ram pek yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı