Ryzen 3 3200G çift kanal RAM kullanılırsa FPS artar mı?

Bravev

Centipat
Makaleler
1
Sorum basliktaki gibi şu anda sadece 8 GB RAM kullanıyorum ama CS:GO'da. 55 FPS aliyorum çift kanal RAM kullanırsam FPS artar mı?
Önümde iki seçenek var RX 570 alıp Update yapmak ileride de olabilir ya da çift kanal RAM yapmak sizce hangisi daha mantıklı.

Sorum basliktaki gibi şu anda sadece 8 GB RAM kullanıyorum ama CS:GO'da. 55 FPS aliyorum çift kanal RAM kullanırsam FPS artar mı?
Önümde iki seçenek var RX 570 alıp Update yapmak ileride de olabilir ya da çift kanal RAM yapmak sizce hangisi daha mantıklı.

Komple sat 2. el R3 3100'lü sistem al. APU'lu sistemlerde ekran kartından tam verim alınmıyor diye biliyorum.

R3 3200G anakart ve B450M S2H ana karta sahibim.
Kankam bende Kingston HyperX 8 GB 3200MHz DDR4 var.
Aynısından bir daha aldım ve 3600 MHz'de çalıştıyorum.

Sistem hem inanılmaz rahatladı hem de LoL FPS Yüzde 30 gibi bir oranla arttı.

Şu an ekran kartı alın en yakın zamanda sizin RAM ile aynı marke ve model olan bir RAM alın. Farklı bir marka model RAM alırsanız yüksek ihtimalle mavi ekran, FPS düşüşleri, droplar. vb gibi sorunlar yaşanacaktır.

3200G ile devam ettiğini düşünürsek bana göre RX570 al RAM'i ileride alırsın

Çift kanal RAM APU'lar için önemli çünkü APU'daki grafik çipinin kendine ait VRAM'i yok ve sistemin RAM'ini kullanyor. Yani sistemindeki RAM'in hızı, kalitesi, çift kanal olup olmayışı APU performansını ciddi etkiliyor. Hatta izlediğim bir videoda 3200G tek vs. çift kanal performansı arasında %50 fark vardı.

Evet, artar. Çift kanal belleğin AMD sistemlerde önemi fazla. Özellikle APU sistemlerde çift kanal bellek çok önemli. Zaten işlemcinin içindeki dahili grafik kartı, belleğin 2 GB'lık bir kısmını alıyor. Yani eğer tek kanal 8 GB RAM kullanıyorsan sana kalan miktar 6 GB oluyor. 6 GB RAM, günümüzdeki oyunların çoğu için yetersiz. Fakat 16 GB RAM alırsan, sana 14 GB gibi bir miktar kalıyor ve bu miktarla günümüzdeki güncel oyunların çoğunu oynayabilirsin.

Çift kanal RAM APU'lar için önemli çünkü APU'daki grafik çipinin kendine ait VRAM'i yok ve sistemin RAM'ini kullanyor. Yani RAM'inin hızı, kalitesi, çift kanal olup olmayışı APU performansını ciddi etkiliyor.

Ekran kartı alınca zaten APU'nun grafik biriminin önemi kalmıyor şimdi ekran kartı alıp RAM'i sonra yükseltebilir

3200G ile devam ettiğini düşünürsek bana göre RX570 al RAM'i ileride alırsın.

Çok FPS alma takıntılı değilim sadece YouTube'da gördüğüm kadarıyla 120 FPS alıyor iler bu bana yeter zaten ileride yeni bir sistem toplamayı düşündüğüm için RAM alırsam 100 FPS dolaylarina. Gelir mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı