Ryzen 3 3200G düsük FPS

BayBoris

Hectopat
Arkadaşlar hepinize merhaba. Yaz aylarında yeni bir ekran kartı almaya karar verdim ve MSI 1660 Super Gaming X modelini satın aldım. Sistemi kurmadan elektriklenme yüzünden tüm her şeyim yandı. Maalesef bütçem ekran kartı yüzünden kısıtlı olduğu için Gigabyte'a 320M anakart, Ryzen 3 3200 g işlemci ve 1x16 balistix model 3000 GHz bir RAM satın aldım. İnternette sistem videolarına baktığımda genel olarak stabil FPS değerleri sunuyor ve performansı iyi gözüküyor. Fakat ben sistemimden hiç performans alamıyorum. Gün itibarıyla Anthem'i indirdim ve Ultra ya da Low gözetmeden şehir içinde sürekli takılmalar ile birlikte 25 30 FPS alabildim. Oyun içinde 45 60 arası değerler alıyorum fakat FPS 60'tan 40 45 civarlarına ani olarak düşüyor ve saniyelik takılmalar oluyor. Bu takılmaları çok fazla sistem olmayan hemen her oyunda hissedebiliyorum. Bu konuda beni yönlendirecek bilgili arkadaşların desteğini bekliyorum.
Not: Monitörüm 720P fakat 1080E kadar desteklediği yazılmış sitesinde ben de genel olarak oyunları 1080P'de kullanıyorum (duydugum kadarıyla ekran kartına yük bindirmiş olup darboğazı minimuma çekmekte faydası oluyormuş). Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

İnternette çeşitli videolarda çok rahat oynuyorlar. Acaba farklı birşeyde sorun olabilir mi ? Ram satıp 2x8 ve yeni bir işlemci deneyecegim fakat bütçem çok uygun değil. Sorunu tam tespit edip ona göre masrafa girmek daha iyi olacaktır benim için

Eski ekran kartımı çıkarıp satmıştım. Yeni ekran kartını aldığım gün sistemim yandı. Yeni kartı takmamıştım. Eski sistemimde i5 6500 vardı
Her şeyim yandı diyince öyle anladım kusura bakmayın 3200g'yi satıp 3100 almak en iyi çözüm yolunuz.

İnternette çeşitli videolarda çok rahat oynuyorlar. Acaba farklı bir şeyde sorun olabilir mi ? Ram satıp 2x8 ve yeni bir işlemci deneyeceğim fakat bütçem çok uygun değil. Sorunu tam tespit edip ona göre masrafa girmek daha iyi olacaktır benim için

Eski ekran kartımı çıkarıp satmıştım. Yeni ekran kartını aldığım gün sistemim yandı. Yeni kartı takmamıştım. Eski sistemimde i5 6500 vardı
Sorun işlemci. O işlemci daha 1650S bile besleyemiyor. Tabi çift kanal RAM de biraz olumlu etki edecektir.

Dediğim gibi işlemciyi R3 3100 yapın. RAM de bütçeniz olursa 2X16 yapın ama çok gerekli değil.

Sorun işlemci. O işlemci daha 1650S bile besleyemiyor. Tabi çift kanal RAM de biraz olumlu etki edecektir.

Dediğim gibi işlemciyi R3 3100 yapın. RAM de bütçeniz olursa 2X16 yapın ama çok gerekli değil.
Tüm arkadaşlara yanıtları için çok teşekkür ederim. 3100 kesin çözüm olacaktır diyorsunuz. Peki biraz daha bütçeyi zorlayıp 2600 alsam anakartımla alakalı bir sorun olur mu ? Kusura bakmayın donanımlardan pek anlamıyorum sadece internetten okuduğum bilgilerle yorum yapmaya çalışıyorum. Yine bir yazıda okuduğum kadarıyla mevcut anakart overclock desteklemiyormuş ve msı afterburner gibi programlarda baktığımda mevcut işlemcim 3750 saat hızında kalıyor. Bu konuda ki yönlendirmeniz nasıl olur ? Yeni alacağım işlemcide sorun yaşarmıyım sizce ?

Tüm arkadaşlara yanıtları için çok teşekkür ederim. 3100 kesin çözüm olacaktır diyorsunuz. Peki biraz daha bütçeyi zorlayıp 2600 alsam anakartımla alakalı bir sorun olur mu? Kusura bakmayın donanımlardan pek anlamıyorum sadece internetten okuduğum bilgilerle yorum yapmaya çalışıyorum. Yine bir yazıda okuduğum kadarıyla mevcut anakart overclock desteklemiyormuş ve MSI Afterburner gibi programlarda baktığımda mevcut işlemcim 3750 saat hızında kalıyor. Bu konuda ki yönlendirmeniz nasıl olur? Yeni alacağım işlemcide sorun yaşar mıyım sizce?
R3 3100 oyun performansı olarak R5 2600 modelden daha iyi. R5 2600 de sorun olmaz. Render falan yapacaksan o da alınabilir. Evet anakartın OC desteklemiyor ve 3200G de stok olarak zaten o hızlarda çalışır, orada sorun yok.

R3 3100 oyun performansı olarak R5 2600 modelden daha iyi. R5 2600 de sorun olmaz. Render falan yapacaksan o da alınabilir. Evet anakartın OC desteklemiyor ve 3200G de stok olarak zaten o hızlarda çalışır, orada sorun yok.
Çok teşekkür ederim. En kısa zamanda elimdeki işlemciyi satıp 3100 alacağım. Umarım yaşadığım son sorun olur, tekrar teşekkürler :)

Yeni konular

Geri
Yukarı