Ryzen 3 3200G işlemciye hangi ekran kartı takılmalı?

Şu anlık elimde Ryzen 3 3200G, 8 GB RAM, ASUS Prime A320M-F bulunmakta. 1 haftaya kadar bir tane daha 8 GB RAM alıp bir tane de ekran kartı almayı planlıyorum. Benzer konu oluşturan arkadaşların yorumlarına baktığımda RX570 al diyeni çok gördüm. Darboğaz diyen birisi vardı ve işlemcimden yapmasa bile anakarttan yapabileceği düşüncesi aklıma takıldı. Şu anlık bütçe önemli değil. Ekran kartı için önerileriniz nelerdir?

RX6500XT, darboğaz olmaz. Anakarttan nasıl darboğaz yapabilir, anlamadım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Buradan da görebilirsiniz, darboğazlık yok.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Bu daha iyi

AMD tuhaf bir yola girip RX 6500 XT için piyasadaki çoğu ekran kartının aksine X16 değil X4 hattını kullanacak şekilde tasarlamış. Eğer anakart ve işlemci ikisi birlikte PCIe 4.0X4 destekliyorsa sorun olmuyor ama PCIe 3.0X4 kullanıldığında bu ekran kartında bir miktar performans kaybı oluyor.

Şöyle:

AMD tuhaf bir yola girip RX 6500 XT için piyasadaki çoğu ekran kartının aksine X16 değil X4 hattını kullanacak şekilde tasarlamış. Eğer anakart ve işlemci ikisi birlikte PCIe 4.0X4 destekliyorsa sorun olmuyor ama PCIe 3.0X4 kullanıldığında bu ekran kartında bir miktar performans kaybı oluyor.

Şöyle:
Arkadaşın anakartı x16 herhalde, o yüzden bir şey kaybetmez. Testlere bakarsak, pci e 3.0 ile 4.0 bugünümüzde mevcut ekran kartların arasında fazla farkı yok, pci-e 4.0 daha çok geleceğe yönelik bir formattır bence.

Dosya Ekleri

• B265353C-1117-441A-A247-56AA4BD75DAB.jpeg
    B265353C-1117-441A-A247-56AA4BD75DAB.jpeg
    20,2 KB · Görüntüleme: 180
Arkadaşın anakartı x16 herhalde, o yüzden bir şey kaybetmez. Testlere bakarsak, pci e 3.0 ile 4.0 bugünümüzde mevcut ekran kartların arasında fazla farkı yok, pci-e 4.0 daha çok geleceğe yönelik bir formattır bence.
Mevzuyu tam anlamamışsınız. Zaten son kullanıcıya yönelik hemen her anakartta X16 yuvası olur. Genelinde de herhangi bir kart takmak için sadece X16 ve X1 yuvası koyarlar. NVMe için ayrılan X4 yuvası da zaten M.2 şeklinde olduğu için oraya ekran kartı takılmaz.

Bu ekran kartını X16 yuvasına taksanız bile o hatlardan sadece 4 tanesini kullanıyor. PCIe 3.0 sürümüne ait 4 adet hat ise bu ekran kartına zaman zaman yetersiz geliyor. Halbuki PCIe 4.0 destekleyen bir anakartın X16 yuvasına takılırsa oradaki 4 adet hattın sağladığı bant genişliği yeterli geliyor.

Ayrıca videodan da görüleceği üzere kesinlikle kayda değer bir fark var. Bu müşterilerin kararını nasıl etkiler bilmiyorum ama zaten giriş seviyesi olan bir kartın performansının bu kadar kısılmasını ben kabul edemezdim. Bazı oyunlarda %30 gibi fark var.

Testlere bakarsak PCIe 3.0 ile 4.0 farkının olmadığını belirttiğiniz ekran kartları X16 kullananlar. Gerçekten de o tarafta kayda değer fark yok. Ancak RX 6500 XT ve RX 6400 istisnai bir şekilde X4 ile sınırlı. Tam bir saçmalık.
resim_2022-05-10_013744945.png

Son düzenleme:
Bulabilirsen GTX 780 ti ya da rx560
o iki modeli bulmak bir tık zor. ikinci el olarak bulabilirim ancak ikinci ele nedense pek sıcak bakmıyorum.
önerin için teşekkür ederim. rx6400xt ile 6500xt arasındaki fark nedir? eğer çok da fark yok ise 6400xt almam mantıklı mıdır yoksa 6500xt kesin karar mıdır?
Kesinlikle GT 1030'un üzerinde birşey olmalı...
Haklısın. Çoğu konu başlığında da Vega 8 GPU'nun GT 1030 ile çok yakın olduğunu söyleyenler vardı.

Şöyle:
bu söylediğiniz hatlar ve PCIe 3.0X4 gibi şeylerle ilgili pek bir bilgim yok. Benim anakartıma uyuyor ise 6500xt almak isterim. Performans düşüklüğü istemiyorum.
Mevzuyu tam anlamamışsınız. Zaten son kullanıcıya yönelik hemen her anakartta X16 yuvası olur. Genelinde de herhangi bir kart takmak için sadece X16 ve X1 yuvası koyarlar. NVMe için ayrılan X4 yuvası da zaten M.2 şeklinde olduğu için oraya ekran kartı takılmaz.

Bu ekran kartını X16 yuvasına taksanız bile o hatlardan sadece 4 tanesini kullanıyor. PCIe 3.0 sürümüne ait 4 adet hat ise bu ekran kartına zaman zaman yetersiz geliyor. Halbuki PCIe 4.0 destekleyen bir anakartın X16 yuvasına takılırsa oradaki 4 adet hattın sağladığı bant genişliği yeterli geliyor.

Ayrıca videodan da görüleceği üzere kesinlikle kayda değer bir fark var. Bu müşterilerin kararını nasıl etkiler bilmiyorum ama zaten giriş seviyesi olan bir kartın performansının bu kadar kısılmasını ben kabul edemezdim. Bazı oyunlarda %30 gibi fark var.

Testlere bakarsak PCIe 3.0 ile 4.0 farkının olmadığını belirttiğiniz ekran kartları X16 kullananlar. Gerçekten de o tarafta kayda değer fark yok. Ancak RX 6500 XT ve RX 6400 istisnai bir şekilde X4 ile sınırlı. Tam bir saçmalık.
Eki Görüntüle 1383506
Bu kullandığınız terimlerle ilgili pek bir bilgim yok. Kısaca bu söyledikleriniz RX6500XT alırsam o GPU'nun tam performansını alamayacağım anlamına mı geliyor? Böyle bir şey olmaması için anakart mı değiştirmem lazım?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı