Ryzen 3 3300x vs Ryzen 5 3600

Zelaroth

Hectopat
Bu iki işlemci arasında kaldım arkadaşlar, Ryzen 3 3300x'te 4 çekirdek ve Ryzen 5 3600'de ise 6 çekirdek bulunuyor fakat aralarında fiyat farkı da var. Render vesaire gibi işlerim olmadığı ve oyun odaklı olarak alacağım için ne yapacağıma tam olarak karar veremedim fakat bir yandan ileriye yönelikte bir sistem oluşturmak istiyorum ve bu bağlamda çekirdek sayısı da önem kazanıyor. Siz ne önerirdiniz acaba?

Aynı oyun performansını veriyorlar 1660 Super'de kalacaksanız 3300X derim.
Yeni aldım Super'i şuan 1080p'de full ayarlarda bana oynatır bir süre diye düşünüyorum zira 1660 Ti ile benzer performans veriyor, 2k çözünürlüğe geçmek gibi bir düşüncem şuanlık yok ama işlemcide özellikle ileriyi düşünüyorum tek kuşkum Ryzen 3 3300x'in 4 çekirdek olması.

Yeni aldım Super'i şu an 1080P'de Full ayarlarda bana oynatır bir süre diye düşünüyorum zira 1660 Ti ile benzer performans veriyor, 2K çözünürlüğe geçmek gibi bir düşüncem şu anlık yok ama işlemcide özellikle ileriyi düşünüyorum tek kuşkum Ryzen 3 3300X'in 4 çekirdek olması.

Oyun performansları aynı render işim falan yok demişsiniz.

İki işlemci bir birine rakip bile değil. Karşılaştırmanın pek anlamı yok. 2 Core ve 4 thread fazlasıyla tabiki de 3600 almalısın. 3300X de alınır ama işlemci kullanımı %80'lerde gezer ve çok çekirdeğe ihtiyaç duyulan anlarda patlarsın. Sonuçta bilgisayar dediğimiz şey oyundan ibaret değil. Gün gelir 2 çekirdek daha lazım olur.

Geri
Yukarı