Ryzen 3 3300x vs Ryzen 5 3600

İki işlemci bir birine rakip bile değil. Karşılaştırmanın pek anlamı yok. 2 Core ve 4 thread fazlasıyla tabiki de 3600 almalısın. 3300X de alınır ama işlemci kullanımı %80'lerde gezer ve çok çekirdeğe ihtiyaç duyulan anlarda patlarsın. Sonuçta bilgisayar dediğimiz şey oyundan ibaret değil. Gün gelir 2 çekirdek daha lazım olur.
Ben ilerisini de düşünüyorum doğru söylüyorsunuz

Bu iki işlemci arasında kaldım arkadaşlar, Ryzen 3 3300X'te 4 çekirdek ve Ryzen 5 3600'de ise 6 çekirdek bulunuyor fakat aralarında fiyat farkı da var. Render vesaire gibi işlerim olmadığı ve oyun odaklı olarak alacağım için ne yapacağıma tam olarak karar veremedim fakat bir yandan ileriye yönelikte bir sistem oluşturmak istiyorum ve bu bağlamda çekirdek sayısı da önem kazanıyor. Siz ne önerirdiniz acaba?

R3 3300X oyunlarda 3600'e denk ama bildiğiniz gibi artık oyunlar çok çekirdeğe göre optimize edilmeye başlandığı için 3600 geleceğe daha iyi bir yatırım olur. Şu an genellikle 2 ya da 4 çekirdeğe göre optimze edilse de ileride artabilir.

4 çekirdek devri yavaş yavaş bitiyor. 3600 almanı öneririm. Ben de Ryzen 5 1400 kullanıyorum. Ryzen 4000 serisini bekliyorum. Fiyatlara göre ya 4600, ya 3600'e geçeceğim.
Bittiği falan yok aslında. Sizin kullandığınız o işlemci patates de o yüzden. 3300X işlemciyi sömüren oyunlarda bile 3600'ün peşini kolay kolay bırakmıyor.

Bittiği falan yok aslında. Sizin kullandığınız o işlemci patates de o yüzden. 3300X işlemciyi sömüren oyunlarda bile 3600'ün peşini kolay kolay bırakmıyor.
Kendi işlemcimle 3300X'i kıyaslamıyorum zaten. 3300X almak saçma. İşlemci alıyorsan uzun vadeli alacaksın. 3300X alıp 2 sene sonra değiştirme gereksinimi duyacağına 3600 alıp 4 sene kafam rahat etsin isterim. (Kime göre neye göre 4 sene diyecekseniz beni en az 4 sene götürür.)

Kaldı ki 3300X fiyatını hak etmiyor bence. Şuan gereksiz pahalı. 800 TL falan olsa alınır ama bu fiyat verilmez.

Kendi işlemcimle 3300X'i kıyaslamıyorum zaten. 3300X almak saçma. İşlemci alıyorsan uzun vadeli alacaksın. 3300X alıp 2 sene sonra değiştirme gereksinimi duyacağına 3600 alıp 4 sene kafam rahat etsin isterim. (Kime göre neye göre 4 sene diyecekseniz beni en az 4 sene götürür.)

Kaldı ki 3300X fiyatını hak etmiyor bence. Şuan gereksiz pahalı. 800 TL falan olsa alınır ama bu fiyat verilmez.
Tamam da şu an piyasada halihazırda 6/12'lik işlemciye acı çektiren oyunlar bile mevcut. Bu oyunlarda bile fark ahım şahım olmuyor. O tökezlediği zaman o da tökezleyecektir. Performans farkı devasa bir şekilde açılmayacaktır. Şu an neyse gene o olur. 3300X 2 sene, yok 3600 4 sene vs. basit kaçıyor bu tarz ifadeler.

Bütçe varsa tabii ki 3600 alınır fakat 3600'e bütçe yetmiyorsa 3300X de gayet alınabilir bir model. Üzmeyecektir sonuç olarak.

Tamam da şu an piyasada halihazırda 6/12'lik işlemciye acı çektiren oyunlar bile mevcut. Bu oyunlarda bile fark ahım şahım olmuyor. O tökezlediği zaman o da tökezleyecektir. Performans farkı devasa bir şekilde açılmayacaktır. Şu an neyse gene o olur. 3300X 2 sene, yok 3600 4 sene vs. basit kaçıyor bu tarz ifadeler.

Bütçe varsa tabii ki 3600 alınır fakat 3600'e bütçe yetmiyorsa 3300X de gayet alınabilir bir model. Üzmeyecektir sonuç olarak.
Kesinlikle üzmez. Fakat fiyat farkı bu kadar azken 3300X alınmaz bana göre. 800 TL civarında olsa tam bir F/P olurdu. 6 çekirdeğin daha uzun ömürlü olacağı kesin.

Kesinlikle üzmez. Fakat fiyat farkı bu kadar azken 3300X alınmaz bana göre. 800 TL civarında olsa tam bir F/P olurdu. 6 çekirdeğin daha uzun ömürlü olacağı kesin.
800 lira olmaz bu işlemci, zannetmiyorum. Çünkü 1000 liraya 2600 satılıyor. Oyunlarda 3600 ile yarışan bir işlemci bu sonuç olarak. Olsa olsa 1000-1100 arası olabilir. İlerleyen zamanlarda bu fiyat bantlarında satılabilir ve bu fiyatlarda da tercih edilebilir. Render ve iş uygulamaları ile çok işin yoksa tabii.

Geri
Yukarı