Ryzen 3200G-RX570 sistem düşük GPU kullanımı

ceyhunyurt

Decapat
Yer
ANKARA
Daha fazla  
Aşağıda belirttiğim sistemimde oyun içi Windows Xbox Game bar ile baktığımda CPU kullanımı 50-60'ken GPU kullanımı 10-20 arası değişiyor. Oyunu alta alıp görev yöneticisinden baktığımda ise bir anda 60-70 olup geri 20'lere (sıcaklık görev yöneticisinde 53'dü)düşüyor ve bu nedenle FPS'im düşük. Point Blank ve Valorant oynuyorum genellikle, 2 oyunda da GTX1050 ile benden kat kat çok FPS alan tanıdıklarım var. Örneğin aynı sistemin her şeyi aynı ekran kartı 1050 Ti olan tanıdığım 70FPS fazla alıyor.
Sistemim:
-Windows 10 Pro(orijinal)
-AMD Driver'i 20.4.2(WHQL)
-Ryzen 3200G.
-ASUS RX 570 Expedition O.C.
-ASUS ex A320M Gaming O.C.
-Samsung 860Evo SSD.
-150GB WD HDD.
-Frisby FC9280G kasa+650W PSU.
ASUS VG258Q 144Hz 1ms.
Güç kaynağı ve kasa çok iyi değil biliyorum ama ön panelin yanlarından hava alıyor ısınma sorunum yok.
Bilgisayar Vatan'dan alınma yarın 1 yılı doluyor lütfen birçok platform-foruma yazdım son.

Son düzenleyen: Moderatör:
MSI Afterburner ile oyun içi değerlerinizi paylaşın.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Yarın gündüz paylaşacağım.
MSI Afterburner ile oyun içi değerlerinizi paylaşın.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Önzelikle biraz geç yazdım kusura bakmaaşağıya testlerin linkini bıraktım Afterburner açıkken 30FPS'e düşüyor Fraps ile testleri de bıraktım video açıkken GPU kullanımı 80'lere çıktı fakatt kapattığımda ise gene Max 40 görüyor FPS değerleri çok düşük değil ama aynı sistemin tek ekran kartı GTX1050 Ti olan birisi benden 70FPS fazla alıyor benim sistemimin benzeri olanlarda benden çok alıyor darboğaz olcağını düşünmüyorum çünkü işlemci %100olmuyor hiç ve parçalar uyumlu diye düşünüyorum.
Linki Unutmuşum link:

Son düzenleme:
Özellikle eski oyunlar güncel ekran kartlarına artık kolay geldiği için böyle şeyler olabiliyor. Denediniz mi biliyorum ancak AMD ekran kartı yazılımı ayarlarından sorun yaşadığınız oyunları .exe olarak ekleyip güç yönetimlerine en iyi/maksimum performansı tercih et dediniz mi? Ayrıca ayarları yükseltebildiğiniz kadar yükseltin.

Güvenli mod açıkken DDU ile sürücüleri kaldırıp tekrar güncel sürücüleri kurmayı deneyin derim. Ama ağır oyunlarda sorun yoksa olay başkadır, kaldırmaya gerek olmayabilir oyun bazlı çözmek gerekir.

Özellikle eski oyunlar güncel ekran kartlarına artık kolay geldiği için böyle şeyler olabiliyor. Denediniz mi biliyorum ancak AMD ekran kartı yazılımı ayarlarından sorun yaşadığınız oyunları .exe olarak ekleyip güç yönetimlerine en iyi/maksimum performansı tercih et dediniz mi? Ayrıca ayarları yükseltebildiğiniz kadar yükseltin.

Güvenli mod açıkken DDU ile sürücüleri kaldırıp tekrar güncel sürücüleri kurmayı deneyin derim. Ama ağır oyunlarda sorun yoksa olay başkadır, kaldırmaya gerek olmayabilir oyun bazlı çözmek gerekir.
Ağır oyunlarad denemedim açıkcası en iyi performansı nasıl yaparım bir rehberi varmı ?

3200G işlemciye sahipsiniz yani dahili bir GPU bulunduruyor bu işlemci. Yüzde sıfır ekran kartı kullanımı buna işaret ediyor. Sanırım oyunları RX570 ile değil işlemcinizin GPU'su ile açıyordunuz. Aşağıdaki video yardımcı olacaktır. Ama bu sorunu uzun süredir yaşıyormuşsunuz denediniz mi bilmiyorum bu çözümü.

Video işe yaramazsa,

Şu konuda AMD kartlarla ilgili bir durum var, videonuzda gördüğüm kadarıyla durum neredeyse aynı. Yüzde sıfır oluyor ekran kartı kullanımı.

Bunu bir yapıp deneyin derim, ekran kartı kullanım yüzdesinde değişme var mı bildirin.

Ek olarak, oyun SSD'de değil mi?

Son düzenleme:
3200G işlemciye sahipsiniz yani dahili bir GPU bulunduruyor bu işlemci. Yüzde sıfır ekran kartı kullanımı buna işaret ediyor. Sanırım oyunları RX570 ile değil işlemcinizin GPU'su ile açıyordunuz. Aşağıdaki video yardımcı olacaktır. Ama bu sorunu uzun süredir yaşıyormuşsunuz denediniz mi bilmiyorum bu çözümü.

Video işe yaramazsa,

Şu konuda AMD kartlarla ilgili bir durum var, videonuzda gördüğüm kadarıyla durum neredeyse aynı. Yüzde sıfır oluyor ekran kartı kullanımı.

Bunu bir yapıp deneyin derim, ekran kartı kullanım yüzdesinde değişme var mı bildirin.

Ek olarak, oyun SSD'de değil mi?
oyun hddde kurulu ssd yer kaplamasın die
ekran kartı kullanımda gözüküyor ekran kartı ayarlarında onada sorun yok

Point Blank'ın işlemcinin GPU'su ile değil de RX 570 ekran kartıyla açıldığından gerçekten eminsen diyebileceğim başka bir şey yok gibi.

1. Şimdi bu durum Point Blank'te mi oluyor sadece? Mesela Valorant gibi güncel bir oyunda işlemci ve ekran kartı kullanım yüzdeleri kaç oluyor?
  2. Bir de hiç video işine girişmeden Point Blank açtığında işlemci ve ekran kartı yüzdelerini çekip atar mısın? Oyunu aşağı indirince falan GPU kullanımı fırlayabiliyor. Direk oyundan bakmak daha iyi.
  3. Ama bu üstteki ekran görüntüsünü almadan önce aşağıdaki Afteburner ayarını uygularsan iyi olur, yanlış bir veri ile aldanmayız. Özellikle AMD ekran kartlarında var bu olay, çünkü AMD uyumluluğu ayarları başlığında geçiyor, Afterburner kendisi belirtmiş bu durumu.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı