Ryzen 3500X 3060 Ti sistemde oyun oynarken anlık FPS düşüşleri oluyor

İşletim sistemi
Windows 10

Hüseo

Centipat
Daha fazla  
RAM
3000mhz2x8
SSD veya HDD modeli
seagate1tb
Ekran kartı
3060ti
Anakart
asus b450m dragon
İşlemci
ryzen 5 3500x 4100mhz
Merhaba. Sahibinden'den yeni 2. el ekran kartı aldım ancak GTA 5 benchmark testi yaparken anlık saliselik droplar yiyor bunun bir çözümü var mı diğer sistem ekipmanlarımdan kaynaklı mıdır çünkü ilk ekran kartını değiştirdim gerisi 1 ay sonra eğer sorun oysa sıkıntı yok ama sorun ekran kartı mıdır?

Sistem.
Ryzen 3500X (OC 4100MHz)
PSU 650W.
HDD 1TB %70 sağlık okuma hızına bakmam lazım.
Ekran kartı 1 yıl kullanılmış Galax 3060 Ti.
(FurMark'ta 250 FPS MSI Afterburner'da 1270X te 300FPS alıyor.)

Güncelleme konuyu yazarken benchmark modunda değil de normal story modda %100 kullanım yaparak denedım ama donma sorun yok sorun benchmarkta mıdır acaba yoksa derinlerde bir sorunu var mıdır? Test için bir yöntem verebilir misiniz acaba?

Merhaba, bende de bu tarz bir sorun var. Ben PSU dan kaynaklandığını düşünüyorum kendim için çünkü ekran kartı üzerinde beyaz ışık yanıp sönüyor drop yediğim zaman sizde de böyle bir durum var mı ?

3500X in 3060 Ti 1080p de tam olarak beslediğini düşündüren şey nedir?

3500X o sistem için düşük kalıyor işlemci en az R5 3600 veya R5 5500 gerekli o sistem için AMD kanadında. Bir ihtimal o.c ayarlarını geri çekip bir aynı oyunu orijinal ise dosya bütünlüğünü doğrulayıp tekrar deneyin.

Ayrıca sfc/scannow komutunu CMD yönetici olarak çalıştırıp uygulayın.

Son olarak HDD sağlığı da çok düşük ondan dolayı da yapma ihtimali olabilir.

CMD yonetici olarak calistirip chkdsk /f /r komutunu uygulayin. Gelen soruya y ile onaylayin ve PC yeniden başlatın. Ilk acilis tarama yapacagindan uzun surebilir. F kısmı düzeltmeyi ve r kısmı Bad Sector taraması yapar. Birlikte kullanımı her derde devadır. Hatta Recep hocanın dediğine göre bu komut bozuk bölümleri (Bad sector) onarır ve okunabilir verileri kurtarır.

3500X in 3060 Ti 1080p de tam olarak beslediğini düşündüren şey nedir?

3500X o sistem için düşük kalıyor işlemci en az R5 3600 veya R5 5500 gerekli o sistem için AMD kanadında. Bir ihtimal o.c ayarlarını geri çekip bir aynı oyunu orijinal ise dosya bütünlüğünü doğrulayıp tekrar deneyin.

Ayrıca sfc/scannow komutunu CMD yönetici olarak çalıştırıp uygulayın.

Son olarak HDD sağlığı da çok düşük ondan dolayı da yapma ihtimali olabilir.

CMD yonetici olarak calistirip chkdsk /f /r komutunu uygulayin. Gelen soruya y ile onaylayin ve PC yeniden başlatın. Ilk acilis tarama yapacagindan uzun surebilir. F kısmı düzeltmeyi ve r kısmı bad sector taraması yapar. Birlikte kullanımı her derde devadır. Hatta Recep hocanın dediğine göre bu komut bozuk bölümleri (bad sector) onarır ve okunabilir verileri kurtarır.

Sistemi upgrade edeceğim zaten 5500'e geçeceğim.
Birinci yöntemi denedim Windows resource protection found corrupt files and successfully repaired them. Dedi ama 2. yöntemi yaptığımda PC yeniden başladığında hiçbir şey olmamış gibi devam ediyor. tarama felan yapmıyor

Merhaba, bende de bu tarz bir sorun var. Ben PSU'dan kaynaklandığını düşünüyorum kendim için çünkü ekran kartı üzerinde beyaz ışık yanıp sönüyor drop yediğim zaman sizde de böyle bir durum var mı?

Bende başta sorunun onun yüzünden olduğunu sandım ama internetten baktığımda 650W yeter diyor ancak sorun buysa elimde şu an 700W PSU var ona geçebilirim.
Ekran kartı ışığı hakkında da benim ekran kartının üzerinde bir ışık yok tespit edemem o yüzden.

Farklı bir HDD veya SSD üzerinde oyunu kurup denemen gerekiyor eğer sorun çözülmezse o zaman diskten olmadığını anlarsın. Adım adım ilerlemen gerekiyor iki ihtimal var zaten bir HDD diğer ihtimal işlemci yememe durumu. PSU ile uzaktan yakından alakası yok.

İşlemci kullanımı %60'larda geziyor GTA 5 benchmark testinde videosu var YouTube'a yükleyip linkini göndereceğim birazdan.

Sorun testi için benchmark testi olan bir oyun önerebilir misiniz acaba MSI Afterburner'da sorun gözükmüyor çünkü bir de aktif oyun oynarken deneyeyim.

Farklı bir HDD veya SSD üzerinde oyunu kurup denemen gerekiyor eğer sorun çözülmezse o zaman diskten olmadığını anlarsın. Adım adım ilerlemen gerekiyor iki ihtimal var zaten bir HDD diğer ihtimal işlemci yememe durumu. PSU ile uzaktan yakından alakası yok.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sorun ekran kartı ile ilgili değilmiş Control Death Stranding Spider-Man gibi oyunlarda denedim herhangi bir drop sorunu yaşamadım sorun sanırım HDD de o da gerçekten mapi hızlı bir şekilde yüklediği için sanırım o yüzden sorun etmem.

Bu arada %40'lik bir işlemci dropu yiyorum 😃
OC falan kurtarmaz yani düşünenler düşünmesin😀

Son düzenleme:
Senin kesinlikle işlemcin yetmiyor oyuna drop yediğin sahnelerde ekran kartı kullanımı %5-10
' a düşüyor. İşlemci kullanımı %70'lere dayanıyor. GTA 5 de bütün ayarları Ultra yap FPS'e takılma işlemci kullanımını düşürmeye bak. İşlemci yetmiyor ekran kartına. HDD ile alakalı gözükmüyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı