Ryzen 3500X mavi ekran hataları

İşletim sistemi
Windows 10

bukalemun41

Decapat
Daha fazla  
Merhaba,

Yeni sistem kurdum ama daha ilk günden sistemden soğumak üzereyim...

Anakart: Gigabyte B450M S2H V2 AMD B450 DDR4 M.2 mATX.
İşlemci: Amd Ryzen 5 3500X 3.6 GHz
RAM: Kingston HyperX Fury RGB DDR4 16 GB(2x8GB) 3200MHz HyperX Fury.
Ekran kartı: Zotac GTX 1660 Super 6 GB.
Kasa: Corsair Spec Delta RGB 650W.

Sistemi dün topladım, montaj yaptım ama sürekli mavi ekran hatası alıyorum. Sabit bir hata yok, değişik değişik mavi ekran hataları.

Benzer sistemlerde hata alan diğer arkadaşların konuları:

Ryzen 3500X ve B450 anakartlar arasında kronik bir uyum sıkıntısı mı var acaba son günlerde?
@OkanSntrk @andriel1905

Sorun şimdilik çözüldü.

"Allah fakire eşeğini kaybettirir, sonra buldurur" hesabı vallahi 2 gündür moralim bozuktu ancak düzeldim :)

Şu şekilde çözdüm;

• Her ihtimale karşı kasanın içindeki kablolar tekrar kontrol edildi, çok kıvrılmış olan kablolar düzeltildi.
  • BIOS son sürüme güncellendi.
  • Temiz format atıldı (format atarken klavye ve mouse harici tüm USB'leri çıkardım ne olur ne olmaz diye)
  • Anakart chipset sürücüsü indirildi.
  • DDU ile ekran kartı driveri silinip, ekran kartının sitesinden en güncel olanı indirildi.

Devamlı mavi ekran hatası veren bilgisayar 12 saattir hata vermiyor. Bu işlemleri yaptıktan sonra hiçbir hatayla karşılaşmadım yani.

Umarım tekrar bir şey olmaz...🙏

Daha önce de bu problemle alakalı konu açmıştım ve kendim çözmüştüm. Fakat daha sonra Windows 10 otomatik güncellemesinden sonra tekrar mavi ekran hatalarıyla karşılaştım. Güncelleme gelene kadar hiçbir sıkıntı olmamıştı.

Mavi ekranlardan sonra temiz format atayım dedim ama normal format atmak mümkün değil yani formatın son aşamasında devamlı olarak mavi ekran hataları veriyor ve hepsi değişik hatalar. Sabit bir hata yok. En sonunda yıldım ve Windows sınırlı kurulumdan (ve internete bağlamadan) format atıp ancak o şekilde başarabildim. Yani tek sıkıntı format atıp driverları kurana kadar. Ondan sonra sıkıntı olmuyor.

Ve ayrıca tüm kurulumlarım bittikten sonra FPS değerleri falan hiçbir sıkıntı, anormallik olmuyor. Her şey canavar gibi çalışıyor. Kurulum - chipset - driver yüklemeleri tamamlandıktan sonra hiçbir mavi ekran hatası vermiyor. Her şey güzel çalışıyor.

Forumlara bakıyorum; özellikle Ryzen 3500X ve Gigabyte B450 serili anakart bileşenlerinde hep aynı sıkıntıyı yaşıyor insanlar benim gibi...Kronik bir Windows 10 uyuşmazlığı var belli ki bu bileşenlerde.

benim öğrenmek istediğim şu;
  • Bilgisayarda donanımsal hata olsa her seferinde mavi ekran vermesi gerekmez mi?
  • Donanımsal bir hata yoksa, yazılımsal bu kadar fazla hata almam normal mi? Format atarken bile canım çıkıyor.
  • Windows güncelleme falan yayınlıyor mu böyle durumlarda? Yani birkaç ay sonra düzelir mi bu sıkıntılar?
Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Minidump dosyası paylaş. Yardımcı olurlar.

Minidump dosyası paylaş. Yardımcı olurlar.
Hocam iyi niyetli cevabın için teşekkür ederim ama mavi ekran hatası almıyorum diyorum tüm kurulumlardan sonra. Neyi paylaşacağım? :D Konuyu tam okumadınız sanırım.

Kronik sorun olduğunu sanmıyorum. Soğutucuyu biraz gevşetmeyi deneyebilirsiniz.

Belki de belleklerde sorun vardır, belli aralıklarla nüksediyordur. Denildiği gibi minidump dosyalarını paylaşırsanız, belki de sorunun dediğiniz şekillerde çözülüp çözülmediğini anlayabiliriz.

Kronik sorun olduğunu sanmıyorum. Soğutucuyu biraz gevşetmeyi deneyebilirsiniz.

Belki de belleklerde sorun vardır, belli aralıklarla nüksediyordur. Denildiği gibi minidump dosyalarını paylaşırsanız, belki de sorunun dediğiniz şekillerde çözülüp çözülmediğini anlayabiliriz.
Ama minidump nasıl alacağım daha format esnasında, teknik olarak mümkün mü? Formatı atıp sürücüleri güncelledikten sonra zaten sıkıntı kalmıyor. Ama windows güncellemelerinden sonra tekrar mavi ekran hatası alırsam dediğinizi yapayım o zaman başka türlü çözüm yok sanırım.

Teşekkürler.
İlginç bir şekilde driverları güncellediğim halde mavi ekran hataları almaya devam ediyorum.

Minidump dosyaları:

Son düzenleme:
Kader ortağıyız hocam bende kafayı yedim resmen kesinlikle windows güncellemeleri ile alakalı dediğiniz gibi bende İnternet bağlantısını kesip o şekilde format atıyorum format sırasında bile mavi ekran alıyorum bugün ise çözümü format sonrası bir şekilde driverleri yükleyerek windows güncellemelerini kapatmakta buldum. KRONİK SORUN MALESEF.

Yeni konular

Geri
Yukarı