Ryzen 3500X mavi ekran hataları

İşletim sistemi
Windows 10

bukalemun41

Decapat
Daha fazla  
Merhaba,

Yeni sistem kurdum ama daha ilk günden sistemden soğumak üzereyim...

Anakart: Gigabyte B450M S2H V2 AMD B450 DDR4 M.2 mATX.
İşlemci: Amd Ryzen 5 3500X 3.6 GHz
RAM: Kingston HyperX Fury RGB DDR4 16 GB(2x8GB) 3200MHz HyperX Fury.
Ekran kartı: Zotac GTX 1660 Super 6 GB.
Kasa: Corsair Spec Delta RGB 650W.

Sistemi dün topladım, montaj yaptım ama sürekli mavi ekran hatası alıyorum. Sabit bir hata yok, değişik değişik mavi ekran hataları.

Benzer sistemlerde hata alan diğer arkadaşların konuları:

Ryzen 3500X ve B450 anakartlar arasında kronik bir uyum sıkıntısı mı var acaba son günlerde?
@OkanSntrk @andriel1905

Memtest86 testi yain RAM testi yapın. BIOS üzerinden XMP özelliğini kapatıp öyle test edin. Sonuçları paylaşın.
Memtest86 ile RAM Testi - YouTube

"sfc /scannow" rehberini uygula.
SFC /scannow komutu nedir? Ne işe yarar? | Technopat Sosyal

Ekran kartı sürücünü güncelle. Güncellemeyi bilmiyorsan söyle yardım edeyim.

Tekrar mavi ekran alırsan dump dosyanı paylaşırsın.
Yardımın için teşekkür ederim hocam. RAM ile alakalı bir sıkıntı olması mümkün değil. Emanet aldığım 3 farklı RAM ile denedim. Farklı XMP varyasyonlarıyla da denedim ama her şekilde hata almaya devam ettim. Yani RAM hatası kesinlikle olamaz.

"sfc /scannow" rehberini uyguladım.
Ekran kartı sürücüsünü güncelledim.

Söylediğin şeyleri yaptıktan sonra minidump dosyasını paylaştım zaten.

Hafta içi farklı işlemci ve farklı ekran kartlarıyla deneyeceğim pc'yi. Başka türkü bu işin içinden çıkamayacağım sanırım. Bu donanımlar ile Windows'tan hata alıyoruz saçma bir şekilde. Uyumsuzluk veya bozukluk var pc parçalarında kesinlikle.

Farklı model RAM kullandığınız için mavi ekran alabiliyorsunuz. Bunu belirteyim.
Hocam sen neyi kastediyorsun anlamadım ama;

En başta kendi sıfır aldığım dual kit RAM'leri taktım zaten. Daha sonra onları tek tek farklı slotlarda denedim. Mavi ekran verdi. Öyle de olmayınca 2 farklı markanın 16 GB'lık RAM'lerini tek tek denedim yine farklı slotlarda. Yine mavi ekran verdi. Başka türlü nasıl deneyeceğim ki zaten? 😭

7-8 bin liralık pc yatıyor kenarda, eski pc'mden yazıyorum şu an , akıl alır gibi değil 😀

Yeni konular

Geri
Yukarı