Ryzen 3500X sistem mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 10

ultraslan123

Decapat
RAM
XPG 8x2 3600 MHz RAM
SSD veya HDD modeli
Corsair MP600Core 1 TB
Ekran kartı
MSI GTX 1650 Super Gamıng X 4GB GDDR6 128bit
Anakart
MSI B450M-A Pro Max
İşlemci
Ryzen 3500x
Merhaba, yaklaşık 9 aydır bilgisayarımda mavi ekran görmekteyim. Mavi ekranları sadece PC boştayken özellikle masaüstündeyken alıyorum.
PC'nin önceki kurulumunda sıkıntı yoktu, 0 mavi ekran ile 1 sene kullandım. Daha sonra SSD satın alıp taktıktan sonra mavi ekran almaya başladım.

Sistemi kendim formatlayıp kendim kurdum. Fakat şöyle bir durum var ben bu hataların aynılarını eski bilgisayarımda da alıyordum. Tıpatıp aynı, YouTube üzerinde video izlerken veya masaüstünde IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL ve bunun gibi farklı isimlerde birçok mavi ekran alıyordum. Sorunun eski bilgisayarımda da kullandığım HyperX Cloud2 framware programından ya da benim sistemi yüklerken yanlış bir şey yapmamdan dolayı olduğunu düşünüyorum. Ya da 3'lü prizimden olabileceğini düşünüyorum.
BIOS'um güncel, Windows güncel, gerekli benchmark testlerini yapıp yoğun sitres altına 0 hata ile karşılaştım. Isı değerleri normal.
XMP açık kapalı fark etmiyor her şekilde mavi ekran hatası alıyorum.

Önemli not: Hiçbir şekilde oyun oynarken mavi ekran almıyorum. Bu oyunlar gerek aşırı güç gerektiren oyunlar olsun, gerek hafif oyunlar olsun.
Ve bir oyunun Launcher'i açık bile olsa mavi ekran hatası almıyorum.
Mesela Valorant'ın kullanıcı ve şifre bölümü açık olsa bile. Belki de tesadüf bilemiyorum.

Ek olarak.
-Corsair VS650 PSU.
-Corsair Spec-Delta RGB kasa.
-1TB HDD.

Güncel DMP'ler - 5 adet dmp.rar

Eski DMP'ler - Yeni WinRAR arşivi (2).rar

En son raporda hatalı süreçte işlemcinin frekans değişmesi olmuş gibi görünüyor. Ayrıca sürekli page fault alıyorsunuz. İşlemci veya bellek tarafında bir sorun olabilir.
  1. Sistemde Ryzen Master gibi işlemciyi etkileyen program varsa kaldırın.
  2. BIOS güncelleyin.
  3. Şu linkten "AMD Chipset Driver" dosyasını indirip kurun ve sistemi yeniden başlatın. Sistemi açtıktan sonra Windows'un güç seçeneklerine gidip hangi güç planını kullandığınızı paylaşın. https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/b450
Kablosuz internet adaptörü kullanıyor musunuz yoksa kabloyla mı bağlısınız? Şuradan LAN driverını güncelleyin.

3. dumpta ise doğrudan ekran kartı hata vermiş. DDU ile sürücüyü temizleyip güncel sürümü tekrar kurun.

Başlıkta bir problem oldu, mavi ekranın işlemci ile bir alakası olduğunu düşünmüyorum.
Format atıp baştan kurmayı denediniz mi? Kurulumda eğer donanımda bir sorun varsa hata verir hem de denemiş olursunuz?

Genel olarak formatları hep aynı flashımla 2 bilgisayarıma da ben atıyordum, bu sefer farklı bir şekilde yapmayı deneyeceğim. Teşekkür ederim.
En son raporda hatalı süreçte işlemcinin frekans değişmesi olmuş gibi görünüyor. Ayrıca sürekli page fault alıyorsunuz. İşlemci veya bellek tarafında bir sorun olabilir.
  2. BIOS güncelleyin.
  3. Şu linkten "AMD chipset driver" dosyasını indirip kurun ve sistemi yeniden başlatın. Sistemi açtıktan sonra Windows'un güç seçeneklerine gidip hangi güç planını kullandığınızı paylaşın. https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/b450
Kablosuz internet adaptörü kullanıyor musunuz yoksa kabloyla mı bağlısınız? Şuradan LAN driverını güncelleyin.

3. dumpta ise doğrudan ekran kartı hata vermiş. DDU ile sürücüyü temizleyip güncel sürümü tekrar kurun.

Sistemde Ryzen Master gibi bir uygulama yok.
BIOS güncel.
AMD chipseti güncel.
LAN driveri güncel.
Daha önce DDU ile ekran kartını silip yeniden yüklemiştim fakat tekrar deneyeceğim.
  2. BIOS güncelleyin.
  3. Şu linkten "AMD chipset driver" dosyasını indirip kurun ve sistemi yeniden başlatın. Sistemi açtıktan sonra Windows'un güç seçeneklerine gidip hangi güç planını kullandığınızı paylaşın. https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/b450

Ek olarak demin aldığım mavi ekran hatasının DMP dosyası:
  2. BIOS güncelleyin.

Wi-Fi kullanmıyorum Ethernet kablosu ile internetimi kullanıyorum.
Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Bu dumptaki hata ekran kartı sürücüsünden kaynaklanmış. DDU ve tekrar kurulum bittikten sonra kartı Furmark ile stres testinden geçirin. En az yarım saat sürsün, ekrandaki sıcaklıklara bakabilirsiniz. Nasıl geçtiğini yazın. Sorun varsa Power Limit'i düşürüp tekrar deneyin.

Dump stacki:
fffff802`26071078 fffff802`3601fdb2Unable to load image \SystemRoot\System32\DriverStore\FileRepository\nvmdi.inf_amd64_b3bdc0bc451bfdef\nvlddmkm.sys, Win32 error 0n2
*** WARNING: Unable to verify timestamp for nvlddmkm.sys
nvlddmkm+0x9fdb2
fffff802`26071128 fffff802`360201e3 nvlddmkm+0xa01e3

BIOS güncel dediniz, yine de BIOS'a girip default ayarlara çevirin. (BIOS'a girin, F7 tuşu ile EZ Mode'a girin, Settings > Restore Default seçeneğine tıklayın. Daha sonra F10'a basın ve onaylayın.)

Bu dumptaki hata ekran kartı sürücüsünden kaynaklanmış. DDU ve tekrar kurulum bittikten sonra kartı FurMark ile stres testinden geçirin. En az yarım saat sürsün, ekrandaki sıcaklıklara bakabilirsiniz. Nasıl geçtiğini yazın. Sorun varsa Power Limit'i düşürüp tekrar deneyin.

Dump stacki:

BIOS güncel dediniz, yine de BIOS'a girip default ayarlara çevirin. (BIOS'a girin, F7 tuşu ile EZ Mode'a girin, settings > restore default seçeneğine tıklayın. Daha sonra F10'a basın ve onaylayın.)

FurMark testi nedir?
Power limiti FurMark üzerinden mi düşürüceğim?
BIOS'u default yaptıktan sonra tekrar güncellemem gerekir mi?
Teşekkür ederim.

FurMark testi nedir?
Power limiti FurMark üzerinden mi düşürüceğim?
Şu konuda anlatılmış, bakınız.

Normalde limiti düşürmenize gerek olmaz ama kart Furmark'ta sıkıntı çıkarırsa eğer daha düşük güçte test etmek sorunu teşhis etmeye yardımcı olacaktır. Masaüstüne sağ tıklayıp Radeon Software'i açın, Performance sekmesinde Power Limit olacaktır. Sekmeyi görmek için anlaşmayı kabul edin.
BIOS'u default yaptıktan sonra tekrar güncellemem gerekir mi?
Hayır, amaç sadece ayarları resetlemek. Sürüm değişmeyecektir.

Şu konuda anlatılmış, bakınız.

Normalde limiti düşürmenize gerek olmaz ama kart FurMark'ta sıkıntı çıkarırsa eğer daha düşük güçte test etmek sorunu teşhis etmeye yardımcı olacaktır. Masaüstüne sağ tıklayıp Radeon Software'i açın, performance sekmesinde Power limit olacaktır. Sekmeyi görmek için anlaşmayı kabul edin.

Hayır, amaç sadece ayarları resetlemek. Sürüm değişmeyecektir.

Bugün sadece bunu yapabildim değerler sabit hiç anormal bir durum yoktu.
Yarın DDU ile silip 45 dakikalık bir benchmark yapmayı düşünüyorum.

1651872233176.png

BIOS'unuzu sıfırlayın işlemcide yapılan tüm ayarlar temizlensin ve eğer overclock programları vb varsa önce onları kaldır.

Overclock kullanmıyorum sadece XMP açık RAM'leri 3600 de çalıştırıyorum.
Yaptığım testlerde XMP'nin açık olup olmaması fark etmiyor zaten.
Dediğiniz gibi bir an önce BIOS'u default yapacağım.

Geri
Yukarı