Ryzen 3600 işlemci GHz düşüklüğü

erdem06

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba bilgisayarı açınca haftada 1-2 kere işlemci 1-2GHz arası çalışıyor ve resetleyince 3.6-4 civarına tekrar çıkıyor. Bunu neden yapıyor olabilir? Eğer reset atmazsam 1-2 GHz üstüne çıkmıyor o aralıkta kalıyor.
SS.

Dosya Ekleri

• 111.PNG
    111.PNG
    1,2 KB · Görüntüleme: 37
Sorun sıcaklıklarda gibi geldi, kaç derecelere çıkıyor?

Merhaba bilgisayarı açınca haftada 1-2 kere işlemci 1-2GHz arası çalışıyor ve resetleyince 3.6-4 civarına tekrar çıkıyor. Bunu neden yapıyor olabilir? Eğer reset atmazsam 1-2 GHz üstüne çıkmıyor o aralıkta kalıyor.
SS.
BD PROCHOT aktif. Bunu AMD işlemcilerde nasıl devre dışı bırakıldığını bilen yok.

Sisteminizdeki tüm bileşenleri soğuk tutmaya çalışmaktan başka çareniz maalesef yok.

Arama yeri-Sistem yapılandırması-Sağ tık, Yönetici olarak çalıştır-Ön Yükleme-Gelişmiş-İşlemci sayısını tikle ve ordan maks. sayıyı seç o senin işlemcinin çekirdekleri ve en fazlasını seçersen, bütün çekirdeklerini kullanmakla, beraber maks. ghze ulaşırsın.
Ve Bios'da yapacağımız ayarlar
-Core boost Aç
-İşlemci boşta iken güç tasaruf moduna geçen, "Global C State control" ayarını kapat (Sende adı farklı olabilir)
-PSS Support ayarını kapat. (İşlemcinin gücünü, Hızını kısarak. Fanı sessizleştirir ve İşlemciden gücü azaltır)
Ve ondan sonra maks. ghz ve performansda kullanabilirsin.

Bu benim de başıma 1-2 kere geldi. 0.8 GHz hızda sabit kalıyor. Yeniden başlatınca düzeliyor. Chipset sürücüsü ile alakalı bir sorun olduğunu düşünüyorum.

sıcaklıkla ilgili olmadığını düşünüyorum çünkü ilk açtığımdada yapıyor bunu açtım 1 ghzse kapayana resleyene kadar öyie devam ediyor

Bu benim de başıma 1-2 kere geldi. 0.8 GHz hızda sabit kalıyor. Yeniden başlatınca düzeliyor. Chipset sürücüsü ile alakalı bir sorun olduğunu düşünüyorum.
BD PROCHOT ile alakalı bu dediğiniz. Araştırabilirsiniz. İntel ise yardımcı olup sonsuza kadar bundan kurtarabilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı