Ryzen 5 3600 4.2 GHz olmuyor

ilahikubilaybey

Hectopat
Arkadaşlar öncelikle merhaba. Gerek stabilite testleri olsun gerek Cinebench testleri olsun hangi programdan işlemciyi test edersem edeyim ne yazık ki tek çekirdekte de çoklu çekirdekte de 4.2'lik dereceyi göremiyorum. Normal uygulamalarda oyunlarda masaüstünde sorun yok bazen bazı çekirdekler bazen de tüm çekirdekler 4.2'ye geliyor. Chipset driver dahil bütün driverler güncel. Stok soğutucuyu kullanmıyorum, kullandığım soğutucu " Cooler Master Air MA410p " adlı soğutucu.

Bir test esnasında aldığım ekran görüntüsünü paylaşıyorum, buyurun.

Dosya Ekleri

• Screenshot_10.png
    Screenshot_10.png
    181,2 KB · Görüntüleme: 62
4.2 GHz işlemcinizin çoklu çekirdek değil tek çekirdek frekansıdır Cinebench gibi yüksek yüklerde ulaşamayabilir. Soğutmanıza güveniyorsanız AutoOC üzerinden +200 MHz verebilirsiniz işlemciye ve güç limitlerini artırabilirsiniz.

evet hocam doğru ama bazı insanlar teste soktuğu zaman direk maks. değer 4.2 oluyor benim bütün ayarlar otoda herhangi bir şekilde ellemedim testlerde 4.2 göremiyorum yani herkeste aynı olsa neyse bende olmuyor

O insanlar el ile OC yapıyorlar stok ayarlarda kullanmıyorlar. Stok olarak Cinebench testinde çoklu çekirdek 4.2 GHz görmez işlemciniz.

Ortada bir sorun yok. Normal işlemci davranışı yük arttıkça frekans düşer işlemci kendisini korur. OC yapmalısınız 4.2'den inmemesi için.

Geri
Yukarı