Ryzen 3600 RTX 2080 sistem ne kadar eder?

• Konuyu başlatan B3S1R
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 17
  • Görüntüleme 578
RTX 2080 Piyasada olmadığı için bu fiyatı verdim. Ve kasayı da tahmini 2.000 TL'den hesapladım. Az kullanmıştır diye bu fiyatı verdim eğer orta ise bu fiyat 18.000 veya daha altı bir banda inebilir. 2-3 ay önce itopya ve vatanı dolaştım oradaki RTX 2080 çok pahalı bir fiyata satılıyordu. Ondan aklımda kalmış.
Anlıyorum, RTX 2080 piyasada bir sürü emsaline denk geldim, ortalama 5.500 veya 6000TL gibi bir civara satılıyor, mart ayı ilanlarına baktığımızda.

Anlıyorum, RTX 2080 piyasada bir sürü emsaline denk geldim, ortalama 5.500 veya 6000TL gibi bir civara satılıyor, mart ayı ilanlarına baktığımızda.
Bende şimdi detaylı bir araştırma yaptım. 2.El sistemler fiyatın 1/2 kadar ediyor. Yani yarısı kadar. 2.el piyasasına baktığımız zaman bu sistemin satılması için 15.000 gibi bir fiyat gerekiyor. Çünkü 2.el piyasasında RTX 30 serisi bile 17.000TL'den başlıyor.

Bende şimdi detaylı bir araştırma yaptım. 2.El sistemler fiyatın 1/2 kadar ediyor. Yani yarısı kadar. 2.el piyasasına baktığımız zaman bu sistemin satılması için 15.000 gibi bir fiyat gerekiyor. Çünkü 2.el piyasasında RTX 30 serisi bile 17.000TL'den başlıyor.
Evet evet, kimse sıfır fiyatlara yönelmiyor. Ekran kartları 2. el piyasası üzerinden yürüyor eğer bir kampanya vesaire yoksa. Kampanyalı fiyatları süper olan ekran kartları denk gelebiliyor.

Amacım o parayla Mac almak o yüzden satıyorum. Yoksa tabii ki de oyunu bırakmak için PC satmak mantıklı değil.
Dostum mac almak zorunda değilsin. İnan ki bir süre sonra pişman olacaksın. Macbookları kötülemiyorum ama RTX serisi macbookları adeta geçiyor. Sendeki sistem bana göre macbooktan daha rahat. Macbookun yaptıklarını senin sistemde yapıyor. Yapamadıklarını da yapıyor. Oyun bilgisayarı yalnızca perfonmans benzetmesi. Oyun oynamak zorunda değilsin. Oyun bilgisayarında kodlama da yapabilirsin, animasyon da, sosyal medyada da takılabilirsin veya oyun dünyasından uzak da takılabilirsin. Ama karar senindir. Sadece bu sistemi sattıktan sonra macbook'un sana yetersiz gelirse pişman olacağını ve bunun için geç kalacağını söylemek istiyorum.

Dostum Mac almak zorunda değilsin. İnan ki bir süre sonra pişman olacaksın. MacBook'ları kötülemiyorum ama RTX serisi MacBook'ları adeta geçiyor. Sendeki sistem bana göre MacBook'tan daha rahat. MacBook'un yaptıklarını senin sistemde yapıyor. Yapamadıklarını da yapıyor. Oyun bilgisayarı yalnızca performans benzetmesi. Oyun oynamak zorunda değilsin. Oyun bilgisayarında kodlama da yapabilirsin, animasyon da, sosyal medyada da takılabilirsin veya oyun dünyasından uzak da takılabilirsin. Ama karar senindir. Sadece bu sistemi sattıktan sonra MacBook'un sana yetersiz gelirse pişman olacağını ve bunun için geç kalacağını söylemek istiyorum.

Verdiğin bilgiler için teşekkür ediyorum. Ama bir kere kararı aldım ekosistem değiştiriyorum açıkçası :)
Bu arada aldığım cihaz Mac mini 2 yani geçen ay çıkan bir cihazdan bahsediyorum ve testlerde benim donanımdan daha iyi (Apple'a göre). 4K ekranım var ona bağlayıp kullanmayı düşünüyorum amacım Apple üzerinden yazılım kodlama yapmak (veya başka işler).

Verdiğin bilgiler için teşekkür ediyorum. Ama bir kere kararı aldım ekosistem değiştiriyorum açıkçası :)
Bu arada aldığım cihaz Mac mini 2 yani geçen ay çıkan bir cihazdan bahsediyorum ve testlerde benim donanımdan daha iyi (Apple'a göre). 4K ekranım var ona bağlayıp kullanmayı düşünüyorum amacım Apple üzerinden yazılım kodlama yapmak (veya başka işler).
Dediğim gibi karar sizin ama mac sizi çok kısıtlayacak. Bir süre sonra keşke satmasaydım diyebilirsiniz fakat belli ki o kadar canınız sıkılmış ki windowstan vaz geçiyorsunuz. Karar sizin eğer yazım yanlışı yapmadıysanız macı almışsınız şu an elinizdeyse ve maddi sıkıntınız yoksa 2 tip bilgisayarı da masanızda bulundurabilirsiniz. Kodlama için macdan çok windows önem taşıyor. Çünkü bir program yapacaksanız bunu bilmeniz gerekir ki windows kullanıcıları fazla olduğu için programınızı macostan çok windowsa sahip kişiler kullanacak. Dediğim gibi eğer maddi sıkıntınız yoksa satmayın. İlerde daha çok değerlenirse satabilirsiniz ya da baktınız kodlama için işe yarıyorsa bırakabilisiniz. (Yazılımcıların çoğu iş sırasında mola verip bir valorant veya cs go atabiliyor 😀)

Arkadaşlar radikal bir karar alıp oyun dünyasını komple bırakmaya karar verdim. Sistemi satıp Mac'e geçeceğim. Satacağım sistem hakkında sizden fikir istiyorum.
Sistem;
-Ryzen 5 3600 işlemci.
-ASUS Dual RTX 2080 ekran kartı.
-ASUS TUF X570 anakart.
- 4x8 32 GB RAM ( Corsair Vengeance)
- 480 GB M.2 NVMe.
-1TB M.2 NVMe.
-700W PSU.

Maksimum 15k hocam daha fazla vermezler.

Yeni konular

Geri
Yukarı