Ryzen 3600 ve RTX 3060 uyumsuzluk sorunu

alim095

Hectopat
Daha fazla  
1080P'de RTX 3060 ekran kartı ile Ryzen 5 3600 işlemcinin çalışma yüzdesi 50-60%, ekran kartının çalışma yüzdesi 70%-80%. Yani bu işlemci RTX 3060 ekran kartı ile çalıştığında tam performansını veremiyor. İşlemci neden tam performansta çalışmıyor? Normalde darboğaz oluşması için işlemcinin 100% çalışıp ekran kartının mesela 70%-80% çalışması gerekmiyor mu? Neden bu örnekte işlemci 50%-60%'de, ekran kartı 70%-80%'de çalışıyor? Buna sebep olan ne anlatabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
1080P'de RTX 3060 ekran kartı ile Ryzen 5 3600 işlemcinin çalışma yüzdesi 50-60%, ekran kartının çalışma yüzdesi 70%-80%. Yani bu işlemci RTX 3060 ekran kartı ile çalıştığında tam performansını veremiyor. İşlemci neden tam performansta çalışmıyor? Normalde darboğaz oluşması için işlemcinin 100% çalışıp ekran kartının mesela 70%-80% çalışması gerekmiyor mu? Neden bu örnekte işlemci 50%-60%'de, ekran kartı 70%-80%'de çalışıyor? Buna sebep olan ne anlatabilir misiniz?

Hangi oyunu oynuyorsunuz?

Diyelim Forza Horizon 4 Ultra 1080p oynuyorsanız Max. FPS verir sistem yeterli geldiği için yormamak adına hem CPU hem GPU düşük kullanır.

Oyunlarda kasma donma yoksa bu sorun değildir.

Oyunları 2K oynarsanız bahsettiğiniz gibi ekran kartı tam performansta çalışır.

Diyelim Forza Horizon 4 Ultra 1080p oynuyorsanız Max. FPS verir sistem yeterli geldiği için yormamak adına hem CPU hem GPU düşük kullanır.

Yani bir oyun vereceği en yüksek değeri verir kalanı da tasarruf amaçlı düşük güç tüketir.

O sistemle mario açarsanız masaüstünde gezindiğiniz değerlerin aynısını alırsınız.

Dostum işlemci kendini %100 kullanmak zorunda değil, hatta %100 kullanırsa sorun olur. İşte o zaman yetmiyordur işlemcin, yetişemiyordur karta.
Neden işlemci 100% çalışmak zorunda değil bunu anlayamıyorum. Elimde Intel i5 7500 ve gtx 1650 Super var. Bazen darboğaz yaşıyorum. Gta V'te yüksek ayarlarda ekran kartı 90% çalıştığında işlemci bazen 100% de kalıyor ve oyun takılıyor. Buradan anlıyorum ki, işlemci ekran kartına yetişemiyor. Ama ryzen 3600 RTX 3060'la neden 50% de çalışıyor?
Hocam videoları yapıldı 3600 işlemci 3060 ekran kartını tam olarak besleyemiyor maalesef. Grafik ayarlarını yükseltirseniz ve işlemcinize overclock uygularsanız muhtemelen ekran kartı kullanımınız %90 civarına çıkacaktır.
Tam performansında çalışsa bence beslerde 50%-60% oranında çalışıyor işte.
Hocam arkadasin sorunu islemci kullaniminin yuksek olmamasi.
Evet anlamadığım konu tam olarak bu.
İşlemci kullanımının zaten %100 olmaması gerek değil mi hocam? Yani benim bildiğim o. Hiçbir zaman %100 işlemci kullanmadım %50-60 bile kullanmadı. Bence normal bir durum bu yüzden ben ekran kartına odaklandım. Bilmiyorum.
Elimde intel 7500 ve gtx 1650 Super takılı sistem var. GTA V te işlemci 100% ekran kartı 90% oranında çalışıyor ve normal olarak takılmalar oluyor.

Yani bir oyun vereceği en yüksek değeri verir kalanı da tasarruf amaçlı düşük güç tüketir.

O sistemle mario açarsanız masaüstünde gezindiğiniz değerlerin aynısını alırsınız.
Ryzen 5 3600 ve RTX 3060'lı sistemdeki bahsetdiğim sorun COD Warzone oyununda.

Geri
Yukarı