Ryzen 5 3600 ve RTX 3060 Ti sistemde FPS düşüyor

Anquix

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar.

OBS üzerinden yayın yapma işleri ve normal olarak oyun oynama olsun, Discord'da yayın açma olsun bir sürü problemler yaşamaktayım. OBS'de yayın açtığımda oyundayken ya da Alt+Tab attığım zaman sistem bir süreliğine kilitlenme seviyesine kadar geliyor. Bu kadar güçlü sistemde yayın dahi açamıyor olmak, açtığımda da bir sürü FPS düşmesi, donma takılma vs gibi sorunları yaşamak artık bıkkınlık seviyesine kadar getirdi beni.

Ekran kartımı ve RAM'i geçtiğimiz günler içerisinde aldım. İşlemciyi satın alma sürem yaklaşık bundan 1 yıl öncesi kadar. O süreç içerisinden beri işemci fanı dışında bir temizlik ya da termal macun değişimi yapmadım fakat bu sorunları yaşadığım süre içerisinde sistem kullanımlarını teker teker kontrol ettiğimde en yüksek %85-88 arasında kullanımlar görüntüledim.

Tüm bileşenleri %99 kullanımlara varana kadar zorladığım halde oyun içerisinde ya da diğer programlarda yaşadığım sorunları yaşamadım.

Sorular:

- Yaşadığım sorun darboğaz kaynalıklı bir sorun mudur?
- Sistemin bu kadar yük halindeyken sıkıntısız çalışıp da bazı oyunlarda ya da programlar içerisindeki anlık takılmaları, drop yemesi neden kaynaklı?
- CPU-Z'den takip ettiğim kadarıyla frekans sorunu dahi olmayan işlemcide sıcaklık sorunu da yokken 1 yıldır termal macun yenilemiyor olmam buna sebep olmuş olabilir mi?
- Parçaların hepsi garantiliyken bunu Ankara içerisinde ciddi seviyede test ettirebileceğim (fiyat fark etmeksizin) ve çözebileceğim bir yer var mı? (Vatan garantili parçalar ve yarın götüreceğim sistemi, onun dışında öneri lazım.)

Yaşanan sorunlar;

- OBS ya da Discord yayınında Alt+Tab atmada ya da oyun içerisindeyken anlık ses kesilmeleri, donmalar ve takılmalar.

- Bazı oyunlar içerisinde ekran kartı kullanımı %50 ile 80 arasında.

- Birkaç saniyelik sistem kilitlenme sorunları (genellikle oyun içerisinde ya da OBS açıkken).

Sistem özellikleri ve parçalar:

Anakart: Gigabyte X570 Aorus Pro.

Işlemci: Ryzen 5 3600.

Ekran kartı: Gigabyte Aorus 3060 Ti.

RAM: Kingston Fury X 3200MHz CL16.

PSU: Hyper 700W Gold.

SSD: Transcend 240GB.

SSD: Samsung 970 Evo 1 TB SSD, NVMe M.2.

HDD: 1TB 7200 RPM.

HDD2: 2TB 7200 RPM.

-Ana- monitör: ASUS MG278Q 27" (144Hz 2K)

-2.- monitör: ViewSonic VX3276-2K-mhd 32" (60Hz 2K)

Windows'u sistemi topladıktan sonra mı yüklediniz ve hangi SSD'nin içinde yüklü? Yavaşlık veya yavaşlama sorunlarının donanımsal olması çok düşük bir ihtimal, PC parçaları genellikle çalışır veya çalışmaz, performans düşüklüğü yerine hiç kullanılamaz duruma getirir. Çok istisnai bir durum değilse sizin de yazılımsal bir sorununuz var. Eğer Windows Transcend SSD'nin içinde yüklüyse sorunun bundan kaynaklı olabileceğini düşünüyorum.

Hayır deneme imkanım olmadı.

Bu arada HDD demişken, SSD'ler de HDD'ler de RAID modunda çalışmıyor. Normal şekilde hepsini tak çalıştır şeklinde kullanıyorum.

2070 Super+Ryzen 5 3600 kullanıyorum ben de FPS düşmesi yaşıyorum.
2070 Super+Ryzen 5 3600 kullanıyorum ben de FPS düşmesi yaşıyorum.

750W güç kaynağım olmasına rağmen drop yiyorum son çare 1909 geri dönüp temiz formatlamak olacak.

Hayır deneme imkanım olmadı.

Bu arada HDD demişken, ssd'ler de hdd'ler de raid modunda çalışmıyor. Normal şekilde hepsini tak çalıştır şeklinde kullanıyorum.
Bir keresinde HDD'm yüzünden sistemimde kasılmalar, mavi ekranlar yaşanıyordu. HDD testi yaptım ve hata bulundu. Sistemden çıkarınca düzelmişti (Windows kurulu olmadığı halde).

Windows'u sistemi topladıktan sonra mı yüklediniz ve hangi SSD'nin içinde yüklü? Yavaşlık veya yavaşlama sorunlarının donanımsal olması çok düşük bir ihtimal, PC parçaları genellikle çalışır veya çalışmaz, performans düşüklüğü yerine hiç kullanılamaz duruma getirir. Çok istisnai bir durum değilse sizin de yazılımsal bir sorununuz var. Eğer Windows Transcend SSD'nin içinde yüklüyse sorunun bundan kaynaklı olabileceğini düşünüyorum.
Windows Transcend SSD'nin içerisinde yüklü ve bununla ilgili sorun var mı acaba diyerek 1 gün önce çevrimdışı format atıp teker teker elimle tüm driverları yükledim. Test ettiğimde bir sorun yoktu fakat bu üstte yazdığım sorunlar başlığındaki tüm sorunlarım devam etmekte. HD Tune testi bittikten sonrasında tekrar format atıp sistemi M2 ssd'ye kurmayı planlıyorum. Bu çözümü de denemekte fayda var.
Eğer Dual Channel kullanıyorsanız programlarınızın kurulu olduğu diskinize HD Tune programı ile error scan testi yapın.
Sistemimde bulunan tüm hdd ve ssd lere HD Tune ile error scan yaptım ve hiçbir sorun çıkmadı. Kısacası sorunum hala devam etmekte ve çözüm bulamamış durumdayım.
@CmonDarling @Yusuf6376 @Jouska

Merhabalar.

OBS üzerinden yayın yapma işleri ve normal olarak oyun oynama olsun, Discord'da yayın açma olsun bir sürü problemler yaşamaktayım. OBS'de yayın açtığımda oyundayken ya da Alt+Tab attığım zaman sistem bir süreliğine kilitlenme seviyesine kadar geliyor. Bu kadar güçlü sistemde yayın dahi açamıyor olmak, açtığımda da bir sürü FPS düşmesi, donma takılma vs gibi sorunları yaşamak artık bıkkınlık seviyesine kadar getirdi beni.

Ekran kartımı ve RAM'i geçtiğimiz günler içerisinde aldım. İşlemciyi satın alma sürem yaklaşık bundan 1 yıl öncesi kadar. O süreç içerisinden beri işemci fanı dışında bir temizlik ya da termal macun değişimi yapmadım fakat bu sorunları yaşadığım süre içerisinde sistem kullanımlarını teker teker kontrol ettiğimde en yüksek %85-88 arasında kullanımlar görüntüledim.

Tüm bileşenleri %99 kullanımlara varana kadar zorladığım halde oyun içerisinde ya da diğer programlarda yaşadığım sorunları yaşamadım.

Sorular:

- Yaşadığım sorun darboğaz kaynalıklı bir sorun mudur?
- Sistemin bu kadar yük halindeyken sıkıntısız çalışıp da bazı oyunlarda ya da programlar içerisindeki anlık takılmaları, drop yemesi neden kaynaklı?
- CPU-Z'den takip ettiğim kadarıyla frekans sorunu dahi olmayan işlemcide sıcaklık sorunu da yokken 1 yıldır termal macun yenilemiyor olmam buna sebep olmuş olabilir mi?
- Parçaların hepsi garantiliyken bunu Ankara içerisinde ciddi seviyede test ettirebileceğim (fiyat fark etmeksizin) ve çözebileceğim bir yer var mı? (Vatan garantili parçalar ve yarın götüreceğim sistemi, onun dışında öneri lazım.)

Yaşanan sorunlar;

- OBS'ya da Discord yayınında Alt+Tab atmada ya da oyun içerisindeyken anlık ses kesilmeleri, donmalar ve takılmalar.

- Bazı oyunlar içerisinde ekran kartı kullanımı %50 ile 80 arasında.

- Birkaç saniyelik sistem kilitlenme sorunları (genellikle oyun içerisinde ya da OBS açıkken).

Sistem özellikleri ve parçalar:

Anakart: Gigabyte X570 Aorus Pro.

Işlemci: Ryzen 5 3600.

Ekran kartı: Gigabyte Aorus 3060 Ti.

RAM: Kingston Fury X 3200MHz CL16.

PSU: Hyper 700W Gold.

SSD: Transcend 240GB.

SSD: Samsung 970 EVO 1 TB SSD, NVMe M.2.

HDD: 1TB 7200 RPM.

HDD2: 2TB 7200 RPM.

-Ana- monitör: ASUS MG278Q 27" (144Hz 2K)

-2.- monitör: ViewSonic VX3276-2K-mhd 32" (60Hz 2K)

Dostum Ryzen 5 3600X ve INNO3D RTX 3060 Ti kullanıyorum seninle aynı sorunları yaşıyorum. Sorununu çözdün mü hâlâ yaşıyor musun? Forumlara baktığım zaman sürücülerden kaynaklı hemen hemen aynı sorunları yaşayan bir sürü insa olduğunu gördüm. Cevabını bekliyorum. Deneyimlerimizle birbirimize yardımcı olursak belki erkenden sorunu bulur ve çözeriz.

Bende de arkadaşın aynı sistemi var daha geçen ay topladım sistemi ve format atmadım hiç sizce atmalı mıyım? bf 1,5 rdr2 rhe forest gibi oyunalrda az buçuk fps drop yaşıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı