Ryzen 3600X sistem toplama

Bütçe
4000

themantt

Centipat
Arkadaşlar hepinize sağlıklı günler dilerim öncelikle, birkaç konuda yardıma ihtiyacım var.

i9600K ve Ryzen 5 3600X arasında kalıp, kararımı yine AMD işlemciden kullandım. Çoğunlukla Faceit seviyesinde CS:GO ve DotA 2 oynamaktayım. İlerleyen günlerde ufakta olsa video editleyebilirim sanırım Ryzen serisi çekirdek sayısı ile buna da olanak sağlıyor. Bu konulara uzak kaldım o yüzden sorularımı cevaplarsanız sevinirim.

4000TL bütçem var ve sahip olduklarım bunlar (Ufak bir şekilde olsada üstüne çıkabilirim 4200-4300 gibi)

144Hz monitör.
1050 Ti ekran kartı (yakın gelecekte yükseltilebilir)
SanDisk 120 GB SSD.
Seagate harddisk 1TB.

Anakart olayından pek anlamıyorum açıkcası ileride amatör bir şekilde ufakta olsa OC yapabilirim stabiliteyi arttırmak için bilgisayarı zorlamadan. Ryzen serisi yüksek MHz RAM istendiğini okudum ama CL olayı benim kafamı karıştırdı.F/P olarak eniyi seçimi yapmak istiyorum.

İşlemci: Ryzen 5 3600X (1.699 TL)

Anakart: Gigabyte B450 Aorus Pro AMD B450 3200MHz DDR4 soket AM4 ATX (1145TL)
Gigabyte B450 Aorus Elite AMD B450 DDR4 ATX (880TL)
ASUS TUF B450-PLUS GAMING AMD B450 AM4 Ryzen soket 3200MHz O.C. DDR4 (920TL)

RAM: Corsair 16 GB(2x8GB) DDR4 3200MHz CL16 RAM CMW16GX4M2C3200C16 (845TL)
Adata XPG DDR4 3200 2x8GB DT60 RGB(813TL)
Ripjawsv 16 GB (2x8) DDR4-3600MHz CL18 siyah 1.35V (710TL)

Kasa: Power Boost VK-G3902S USB3.0 Full'si̇yah tempered glass halo rai̇nbow RGB fan kasa (390TL) bu tarz bir kasa istiyorum ama PSU kaliteli olsun isterim, sorun çıkarmaması için.

PSU: Önerilerinizi bekliyorum 500+80 bir PSU işimi fazlasıyla görecektir diye düşünüyorum.

RAM'ları yüksek CL yüksek hız alıp CL'sini düşürmek mi mantıklı yoksa düşük CL düşük MHz alıp, MHz boostlamak mı? Çünkü okuduklarım fazlasıyla kafamı karıştırdı. Yardımcı olursanız minnettar olurum.

Anakartlardan istediğinizi alın. Belleklerden 3600 MHz olanı alın. O tarz önü tamamen kapalı, hava akışı kötü kasalardan birisini almayın. Sonra işlemcim/ekran kartım 85 derece diye başlık açacaksınız. Önü tamamen ızgara yapıda düzgün hava alabilen bir kasa tercih edin. Güç kaynağı olarak bunu alablirsiniz.

Bu anakartların birbirinden farkı nedir peki ? Arada fiyat farkları var.Ben aldığımda bios güncellemesi yapamayacak durumdayım.Bunlar güncel anakartlar mı beni uğraştırır mı ? Performansta fark ortaya çıkar mı ?

Anakart detaylarını bilmiyorum. Ayrı ayrı özelliklerine bakıp karşılaştırabilirsiniz. Son üretilen modeller Ryzen 3000 serisine hazır bir şekilde geliyor. Anakart üzerinde bu turuncu logo varsa güncelleme yapmaya gerek kalmadan işlemcinizi takabilirsiniz.
3000.jpg

Anakartlar arasında inanılmaz kararsız kaldım,farklı kullanıcılardan görüş bekliyorum 3600x için 1100liraya kadar çıkabilirim en fazla.

Sizin yolladığınız psu için yorumlar kötüydü açıkcası Vatanda.

Bu ürün için yorumunuz var mıdır?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı