Ryzen 3900X Overclock değerleri normal mi?

AAAplus

Kilopat
Merhaba arkadaşlar bu overclock konusu cidden çok kafamı ağrıttı 2 gündür bununla uğraşıyorum, bu yüzden ne işlerimi yapabildim ne bilgisayarı kullandım. Soruma gelecek olursak BIOS üzerinden sadece 2 ayarı değiştirdim CPU cor ratio ve cor voltage. Ratio'yu 4.2GHz Voltage'yi ise 1.3v yaptım. Diğer ayarlar otomatik başka bir şeye dokunmadım fanların tüm hızda çalışması hariç. Tahmini 5-10 dakikadır stres testinde ve değerler görseldeki şekilde şimdi benim anlamadığım tamam eğer ısı fazla olursa voltajı düşüreceğim fakat voltaj yüksekse bunu nasıl anlayacağım? Bilgisi olanlar hızlı cevap verebilirse çok memnun olurum bununla uğraşacağım diye ne işimi yapabildim, ne başka bir şey. Bu arada overclock yapmamdaki sebep stok haliyle yeterli olmaması, sanırım Turbo gibi bir şey var belli bir kullanım sonrası 3.8GHz'den 4.15'GHz'ye ulaşıyor. Ben bunu sabit 4.2 veya mümkünse daha fazlası yapmak istiyorum.

Sıvı soğtmam: Xigmatek Aurora 240mm.
RAM: 64 GB 3600 MHz.
Ekran kartı: GTX 1660 Super.
İşlemci: Ryzen 3900X.
Anakart: MSI X570-A PRO.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    48,5 KB · Görüntüleme: 75
Voltajı yavaş yavaş düşürürsünüz, kapanana kadar. Kapandıktan sonra bir tık arttırıp test yaparsınız. Testteysen PC hata veriyorsa voltajı arttırırsınız.

Voltajı yavaş yavaş düşürürsünüz, kapanana kadar. Kapandıktan sonra bir tık arttırıp test yaparsınız. Testteysen PC hata veriyorsa voltajı arttırırsınız.
Şuan 15 dakika oldu ve PC kapanmadı 1.3V değerinde, sıcaklıkta 81 dereceyi geçmedi. Bu şekilde ne kadar devam ederse ben bunu 4.3GHZ'ye çıkarabilirim anlamına gelir kaç dakika yada saat beklemeliyim. Birde voltaj değerleri sabit mi ona bakmak gerekiyormuş nerede ve hangi değerler olduğu zaman sabit olur nasıl anlayabilirim? Teşekkürler hızlı yanıtınız için zor durumda kaldım vallahi.

15 dakika geçtiyse sorun yoktur. 4.4GHz'e alıp deneyin. Bilgisayar açılmazsa voltaj yetersiz geliyordur. BIOS sıfırlarsınız. Voltaj değerlerinin sabit olması hakkında bir bilgim yok fakat @Shimada Sensei yardımcı olabilir diye umuyorum. Bir daha etiketlerseniz bildirim alacaktır.

Tamam hemen değiştirip teste başlıyım 4.4GHZ çok olmaz mı sanırım bu işlemcinin tek çekirdekte maksimum gördüğü 4.6GHZ'miş çünkü ben hepsini birden yükseltiyorum.

Yani çıkabileceğim maksimum hıza çıkmak istiyorum tabi o yüzden 4.35GHZ yaptım şuan test edeceğim. Görsellerde yer alan 2 değeri değiştiriyorum sadece bunun dışında değişiklik yapmıyorum, doğru mudur?

Override cpu cor voltage ve Cpu ratio
Pardon ben 4.4GHz istediğinizi sanmistim. Bu voltajda 4.2GHz'e düşürdükten sonra yavaş yavaş voltaj düşürün.
Hocam ben bu işten hiç bir şey anlamadım, aynı voltajda 4.35GHZ çektim bu sefer işlemci 103 dereceyi gördü şimdi GHZ'mi düşürmem gerek yoksa voltaj mı? Ama daha demin testi Cpu-Z programı ile yapıyordum şimdi Prime95 ile yaptım.

Dosya Ekleri

• 520afe6c-34e3-48cf-a234-53da76ed304a.jpg
    520afe6c-34e3-48cf-a234-53da76ed304a.jpg
    52,1 KB · Görüntüleme: 70
  • 218a118b-3f89-48bb-969f-ae7e3f9ff805.jpg
    218a118b-3f89-48bb-969f-ae7e3f9ff805.jpg
    129,1 KB · Görüntüleme: 46
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    39,5 KB · Görüntüleme: 49
Son düzenleme:
Yakındır satıp intele dönmem. OC imkansız olmuyor sanırım kasanın soğutmasında bir sorun var. Sıvı soğutucuyu da boşa almış olduk, uğraşamıyacağım daha fazla bu bilgisayarla fanları fulledim 1, 2 ay idare ettiği yere kadar etsin sonra satıp İntel pc toplayacağım.

Kullandığınız programlar çoklu çekirdek performansı istiyorsa Ryzen çoklu çekirdek performansı daha iyi, ama tekli çekirdek performansında Intel önde. Evet Zen mimarisi OC için pek elverişli değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı