Ryzen 4100 ve 4500 hayal kırıklığı mı?

• Konuyu başlatan kino
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 39
  • Görüntüleme 5B
Katılıyorum, 5600 ile 5700X bu kadar geç kalmasaydı ihtiyaca cevap verecek işlemcilerdi. Hem bu kadar geç Zen3 çıkıyor hem de R3'süz olarak. 4100/4500/5500 ise biraz ucube olmuş. Ne Zen2'yi ne de Zen3'ü adam gibi temsil edebiliyorlar, şu fiyatlandırmada kesebilecekleri tek işlemci 1600 AF sanırım.
5700X'i çıkartarak 5800X'in önünü kestiler.
5600'ü çıkartarak 5600X'in önünü kestiler.
5500'ü çıkartarak 3600'ün önünü kestiler.

Kafadan 3 tane seri üretimde olan işlemcisini kendi eliyle çöp etti.

Daha yüksek performans ve PCI 4.0 desteği beklerdim. Adam gibi bir işlemci çıkarsalar keşke. Daha yeni çıkardığın işlemciye PCI 4.0 destegi koyacak kadar cimrisin.

5700X'i çıkartarak 5800X'in önünü kestiler.
5600'ü çıkartarak 5600X'in önünü kestiler.
5500'ü çıkartarak 3600'ün önünü kestiler.

Kafadan 3 tane seri üretimde olan işlemcisini kendi eliyle çöp etti.

Halbuki ilk etapta stoklar diye zırlamak yerine gerçekçi fiyat aralıkları ile hepsini salsa hepsinin alıcısı olacaktı. 1600 AF ile 3300X'i piyasaya salıp 2600 ve 3600X'i riske atınca geri topladılar, uzun süre sonra geri saldılar. Onlar da ne yaptığını bilmiyor, zam gelince sigaraları saklayan bakkal mentalitesiyle işletiyorlar koca AMD'yi.

AMD yavaş yavaş eski günlerine geri dönüyor gibi.

Biraz kahvehane ağzı olacak ama AMD'de liderlik vasfı yok. Ciddiyim 2000'lerin başında yine fırtına gibi eserlerken tüm adımlarını Intel'e göre ata ata geri düştüler, ATI tek bir firma iken kendi yolunu çizerdi onu bünyelerine katıp NVIDIA'ya göre adım atmaya başladılar.

Son zamanlarda Intel'i bir geçtiler "kuralları biz koyarız" demek yerine "nereden iyi para kaldırırız" kafasına girdiler. Ekran kartı kıtlığında millet birbirini yerken APU'ları gidip HP gibi beceriksiz ortaklarının sistemlerine yağdırdılar. AMD şu kafadan kurtulsa iyi olacak.

Ben AMD'nin son hareketle 4000 ve 5000 serisini çeşitlendirmesini oldu-bitti şeklinde tamamladığını düşünüyorum. Bir süredir "zaten satıyoruz" diye rahatlamaları F/P noktasındaki duruşlarını ciddi manada geriye götürdü. Tabii ki Intel gibi piyasaya gökten çip fırlatamazlar ancak "yeni" diye kullanıcıyı kandırmaya çalışmayı da makul bulamam. Zaten Radeon tarafında RX 6500 XT ile son zamanların en manasız kartlarından birini çıkarttılar. He oradaki yorumları da gördükten sonra Radeon 6000 ailesini çeşitlendirmek için yine bir harekete giriştiler ki acemice hareket davrandıkları aşikar. Pek güven verici bir yanları yok. AM5 tarafında da bu hareket devam ederse AMD adına hoş durumlar yaşanmaz.

Son düzenleme:
Belki ellerinde kalan Renoir silikonları elden çıkarmak için böyle bir şey deniyorlar. NVIDIA'nın bazı kusurlu çiplerini eski seri kartlara uyarlamaları gibi ya da 4700S işlemci gibi.
1600 AF ile 3300X'i piyasaya salıp
Bu işlemciler ilk çıktığında (3100 ve 3300X) 10100F çıkmıştı diye hatırlıyorum, Intel Comet Lake tarafında iyi işler çıkarınca, AMD piyasanın baya uygunu olacak şekilde dizmişti fiyatları. Sonra zaten bu dediğim işlemciler Allah'a emanet ne hikmetse ortadan kayboldular uzun süre, şimdi tekrar ortaya çıkmışlar, hele 3300X'i uzun bir aradan sonra görünce çok şaşırdım. 😂

Son düzenleme:
4100, 4500, 5500 hiç hoş olmadı. 5600 ve 5700X piyasayı rahatlatacaktır ama ne ala, düşük bütçede hala alınabilir AMD işlemci yok.

Benim 3300X stoklara geri gelmiş, 2200 TL düşük bütçe mi orası muamma ama f/p olarak diğer Ryzen'lardan hala iyi.

Geri
Yukarı