Ryzen 4800H 80 derece normal mi?

earweNMilo

Hectopat
Daha fazla  
Lenovo Legion 5 Ryzen 7 4800H RTX 2060 modelini kullanıyorum.
Sıcaklık değerleri normal mi yoksa yüksek mi tam olarak anlayamıyorum. Laptoplarda sıcaklık normalleri tam olarak ne bilmiyorum.
Oyun oynarken (Witcher 3 yüksek-Ultra bu iki ayar arasında Custom bir ayar yaptım NVIDIA hair works kapalı.) İşlemci 80 derecelerde geziniyor 90 dereceyi gördüğünü görmedim. Ekran kartı ise 70 derecelerde o da 80 dereceye çıktığı çok nadir. Soğutucu kullanmıyorum.
Soğutucu ile dereceler ise işlemci 60-70 ekran kartı 50-60 arası geziniyor.
Asıl kafama takılan nokta şu internette dolaşırken YouTube ve film izlerken ki sıcaklık. Mesela az önce 2 saatlik bir film izledim Chrome üzerinden sadece filmi izlediğim sekme açıktı işlemci sıcaklığı 40-50 dereceler arası gezinirken ekran kartı 35 derece de sabit sayılır çok az değişim vardı.
Şu an da Chrome'da 4 sekme açık yine işlemci 40-50 dereceler arasında ekran kartı 35 derecede. Bu normal mi? Bana işlemci sıcaklığı biraz yüksek geldi.
Sıcaklık ölçümlerini Lenovo'nun kendi uygulamasından Lenovo Diagnostics Tools üzerinden yapıyorum.
Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Laptolarda kabul edilebilir değerler. Zaten soğutucu ile daha düştüğünü söylemişsiniz. Gayet güzel sistemli bir laptop. Endişelenmeyin.

Çok normal ve ortalamaya göre iyi değerler. Ben de aynısını kullanıyorum 5 gün oldu ve değerlerimiz neredeyse aynı. Ryzenler en çok 85-90 arasını görüyor o da anlık peak ve throttle olmuyor. Daha bugün Overwatch oynadım 2 saat boyunca. Max 86, ortalama 72 dereceydi ki bu aşırı iyi bir değer 🙂 . Boştaki değerleriniz de çok iyi. İçiniz rahat olsun. Yine de @Radeon RX 5500M hocama da soralım.

Bu değerler normal hocam lenovolarda ısınma yok diye duymuştum eğer çok artarsa servise verip termal macun ve fan temizliği yaptırabilirsiniz.
Çok normal ve ortalamaya göre iyi değerler. Ben de aynısını kullanıyorum 5 gün oldu ve değerlerimiz neredeyse aynı. Ryzen'ler en çok 90'ı görüyor o da anlık peak ve throttle olmuyor. Daha bugün Overwatch oynadım 2 saat boyunca. Max 86, ortalama 72 dereceydi ki bu aşırı iyi bir değer 🙂. İçiniz rahat olsun. Yine de @Radeon RX 5500M hocama da soralım.

Hocam ne çektiysem Intel'den çektim i7 9.nesil var maşallah sucuklar iyi pişiyor.

Lenovo Legion 5 Ryzen 7 4800H RTX 2060 modelini kullanıyorum.
Sıcaklık değerleri normal mi yoksa yüksek mi tam olarak anlayamıyorum. Laptoplarda sıcaklık normalleri tam olarak ne bilmiyorum.
Oyun oynarken (Witcher 3 yüksek-Ultra bu iki ayar arasında Custom bir ayar yaptım NVIDIA hair works kapalı.) İşlemci 80 derecelerde geziniyor 90 dereceyi gördüğünü görmedim. Ekran kartı ise 70 derecelerde o da 80 dereceye çıktığı çok nadir. Soğutucu kullanmıyorum.
Soğutucu ile dereceler ise işlemci 60-70 ekran kartı 50-60 arası geziniyor.
Asıl kafama takılan nokta şu internette dolaşırken YouTube ve film izlerken ki sıcaklık. Mesela az önce 2 saatlik bir film izledim Chrome üzerinden sadece filmi izlediğim sekme açıktı işlemci sıcaklığı 40-50 dereceler arası gezinirken ekran kartı 35 derece de sabit sayılır çok az değişim vardı.
Şu an da Chrome'da 4 sekme açık yine işlemci 40-50 dereceler arasında ekran kartı 35 derecede. Bu normal mi? Bana işlemci sıcaklığı biraz yüksek geldi.
Sıcaklık ölçümlerini Lenovo'nun kendi uygulamasından Lenovo Diagnostics Tools üzerinden yapıyorum.
Yardımcı olursanız sevinirim.

Laptop işlemcileri zaten fazlasıyla ısınıyor 80 derece kabul edilebilir normal bir seviye endişelenecek bir şey yok normal kullanıma devam edebilirsin.

Bu değerler normal hocam lenovolarda ısınma yok diye duymuştum eğer çok artarsa servise verip termal macun ve fan temizliği yaptırabilirsiniz.

Hocam ne çektiysem Intel'den çektim i7 9.nesil var maşallah sucuklar iyi pişiyor.
Evet. Normalde zaten üretildiği teknoloji gerekçesiyle fazla güç çekiyor ve ısınıyordu Intel işlemciler ama 9. nesil bir başka seviye... 😂

Geri
Yukarı