Ryzen 5 1500X D.O.C.P açınca oyunlar çöküyor

AdemKE

Hectopat
Merhaba, G.Skill Ripjaws (2x8) 16 GB 3200MHz RAM kullanıyorum fakat D.O.C.p özelliğini açıp RAM frekansını 3200MHz yapınca çökme sorunları yaşıyorum. Fazla bilgi sahibi değilim bu sorunu nasıl çözerim?
Sistemimin özellikleri şunlar:
ASUS Prime B350M-A
Ryzen 5 1500X.
ASUS ROG STRIX 1050 Ti.
G.Skill Ripjaws (2x8) 16 GB 3200MHz RAM.
Corsair VS450 450W PSU.
1TB HDD.
240GB Corsair SATA SSD.

2933'e alıp deneyin.

Dediğiniz gibi yaptım 40-50 dakikadır kullanıyorum Hades ile test ettim bir sıkıntı yok gibi duruyor başka oyunlarda da deneyeceğim. 3200MHz iken yaklaşık 20 25dk sonra oyun kapanmıştı. Bildiğim kadarıyla anakartım da destekliyor 3200MHz RAM'leri. Neden böyle yapıyor bir türlü anlam veremedim. BIOS güncellemesini de gece yapmıştım. Ürünü alıp tam özellikleriyle kullanamayıp bir de şu sorunlarla uğraşınca canı sıkılıyor insanın.

Anakart destekliyor da işlemci çok eski. Sorun anakartta değil işlemcinin maksimum desteğinde. Aslında 3200 MHz çok yüksek bir hız değil ama sanırım kontrolcü kaldıramıyor o hızları. 2933'te sorun yoksa tavsiyem o şekilde kullanmanız.

Yaklaşık 1.5 saattir Football Manager 2024 ve bayağı bir sekmeli Brave tarayıcım açık bir problem yaşamadım şimdiye kadar. Garanti olsun diye RDR 2 ile de test edeceğim. Aslında 2933 MHz yapmayı BIOS güncellemesi yapmadan denemiştim ve yine olmuştu güncellemenin de faydası oldu muhtemelen. Yarın da KC3000 SSD bekliyorum umarım o da bunun gibi uğraştırmaz ve başka sorunlara yol açmaz gen3 olarak kullanacağım. Sistemi 2018 gibi toplamıştım sıra yavaş yavaş diğer parçalara da gelecek gibi yaşlandı emektar :(

Geri
Yukarı