Ryzen 5 1600 AF overclock olmuyor

Mert.Acer

Femtopat
Daha fazla  
RAM
16 GB DDR4
Ekran kartı
Rx 5600 xt
Anakart
MSI B450m Pro max
İşlemci
Ryzen 5 1600 af
Selam dostlar.

MSI B450M- Pro Max anakart ta Ryzen 5 1600 AF işlemciye overclock yapmak istiyorum. 4.3 veya 4.2 GHz olacak şekilde. Fakat az bir şey oynayınca PC açılmıyor. Kasa açık boşta 22-29 arası ısı var. Neden öyle oluyor anlamıyorum. Bilgisi olan var mı? Beni aydınlatırsanız sevinirim. PSU Cooler Master 520W+80 bronz.

Önceden o.c tecrübem var Ryzen Master'da otomatik o.c kapalı.

Ekran kartım: RX 5600 XT.

4.2-4.3GHz çok zor değerler, 3.9-1.30v ile başlayın 25MHz arttıra arttıra gidin 1.35v Max olacak şekilde deneyebilirsin 1.375v üstünü asla önermiyorum, bir de anakartın iyi değil OC için.

Çok yüksek abanmışsınız. Bilmiyorum sıcaklık değeri 22-29 o dediğiniz olamaz. Oyunlarda kaç derece haberiniz var mı?
90'ı rahat geçiyordur belki de soğutucu nedir?

Hocam kasa açık. Zalman kule tipi soğutucu şu an Ryzen Master da 3.6 GHz yük altında 45- derece civarı görüyor en fazla.

4.2-4.3GHz çok zor değerler, 3.9-1.30v ile başlayın 25MHz arttıra arttıra gidin 1.35v Max olacak şekilde deneyebilirsin 1.375v üstünü asla önermiyorum, bir de anakartın iyi değil OC için.
Akşam eve gidince dediğinizi yapacağım hocam. Sağolun.

Son düzenleme:
Hocam kasa açık. Zalman kule tipi soğutucu şu an Ryzen Master da 3.6 GHz yük altında 45- derece civarı görüyor en fazla.

Akşam eve gidince dediğinizi yapacağım hocam. Sağ olun.

Sadece belirtmek istiyorum paket sıcaklık değerlerine bakıyorsunuz değil mi? Yani eğer işlemci üstündeki sıcaklık ise o değer hep düşük olur. O nedenle belki bilmiyorsanız diye söyledim. 3.6 zaten fazla bir değer değil siz 4.2 4.3 diyorsunuz. O değerlerde kule tipi de olsa 70 üstü olur. Minimum.

Hw monitör ile yük altında değer paylaşırsanız daha iyi olur.

Sadece belirtmek istiyorum paket sıcaklık değerlerine bakıyorsunuz değil mi? Yani eğer işlemci üstündeki sıcaklık ise o değer hep düşük olur. O nedenle belki bilmiyorsanız diye söyledim. 3.6 zaten fazla bir değer değil siz 4.2 4.3 diyorsunuz. O değerlerde kule tipi de olsa 70 üstü olur. Minimum.

Hw monitör ile yük altında değer paylaşırsanız daha iyi olur.

Hocam 30 dk Prime95 ile 61.25 derece oldu.

Hocam 30 dk Prime95 ile 61.25 derece oldu.

Ama 4.2 mi 4.3 mü yoksa 3.6 mı? Overclock yapıp mı açıyorsunuz? Yapmadan mı?

Yapmadan ise normal tabii.

Yaptığınız zaman önemli olan siz oyunda iken 4.2 4.3 yaptığınızı yazmışsınız az bir şey oynayınca PC kapatıyorsa sıcaklık uçuyor demektir. Testi nasıl yaptınız?

Yeni konular

Geri
Yukarı