Ryzen 5 1600 AF voltaj sorunu

mrbkrds

Hectopat
Merhaba, yeni aldığım Ryzen 5 1600 AF işlemcime Gigabyte B450M S2H anakartım ve stok soğutucumla beraber deneme amaçlı küçük bir overclock yapmaya çalıştım. Anakartımda voltaj ayarını offset deniyor galiba -0.300 +0.300 şeklinde yapabiliyorum, frekansı 3.8 GHz'ye çıkartıp voltajı da en son +0.204'e kadar getirerek denedim ama hepsinde sonuç PC'nin kendini resetlemesiydi. Daha fazla artırmadım.
Öncelikle, +0.204 ve 3.8 GHz'de Prime95 small testinde 40-45 saniye sonunda reslendi son anı şöyleydi,

ab43da2e-3a15-49d3-bb40-5a8fb4ac8212.jpg

BIOS'tan voltaj ve frekans ayarları otomatikteyken ise durum aşağıdaki gibi,

9fa141c6-c8e3-4cc1-8124-27b15a3440e0.jpg

Sorum ayarı +0.204'e getirdiğimde BIOS'ta CPU voltajım 1.3'lerde gözükürken, pratikte neden öyle olmuyor. Hatta stok halinden daha az oluyor voltaj değeri ve ne yapmalıyım? Umarım anlatabilmişimdir, bilgili bir arkadaş denk gelip fikrini belirtirse mutlu olurum şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle iyi günler. Ben de aynı işlemci ve anakartı kullanıyorum ve ben de aynı durumu fark ettim. Bu durumu biraz gözlemledim ve fark ettiğim bir şey oldu, CPU-Z'yi açıp boştayken voltaj baktıgımda 0.456 0.544 1.188 1.176 vs(bu arada bu süreçlerde sırasıyle 3.4GHz 3.5GHz ve 3.6GHz'ye oclemeye calıstıgım için voltaj sürekli manuel bir sekilde tarafımca ayarlandı) idi. Ancak en ufak bir program açmaya kalksam ya da sağ tık yenile yapsam 0.456V olan voltaj 1.216 1.188E kadar çıkıyordu. Buradan anlayabildiğim tek şey şu oldu, voltajı duruma göre veriyor anakart, işlem anında işlemciye gerekli yükseklikte voltaj veriyor ve muhtemelen BIOS'ta bunun da ayarı var, sürekli şu verilsin diye(bu konuda hiçbir bilgim yok yalnızca böyle olabileceğini düşünüyorum). OC yaparken hemen hemen tüm GHz ve voltajlarda ( 3.4GHz, 0.006V'dan başlayarak ) işlemcimin coretemp ve CPU-Z fotograflarını çektim kaydetmek için, bu konuda da yardımcı olmaya çalışabilirim arzu ederseniz.

ben sistemimi sattım hocam. fakat dediğiniz biostaki o ayarı biliyorum. baska bir forumda görmüştüm ama uğraşmadim çünkü çok bir performans artışı olmuyor ekran kartı darboğazi olmadığı için.

Geri
Yukarı