Ryzen 5 1600 AF voltaj arama sonuçları

Heberiu

Kilopat
Makaleler
3
İyi geceler.

Ben kendimce bayağı bir araştırdım.
AMD Turbo Boost açıkken anakart üzerinden sanırım aşırı fazla voltaj veriyor. Böyle olunca da işlemci normalde çıkması gereken Turbo frekansa da çıkamıyor.
İnternette bir sürü forumda gezinip insanların AMD işlemcileri ve yaptıkları ile ilgili yazdıklarını okudum. Çoğu Core performans Boot'u kapatıp öyle kullanıyor. İşlemciyi belirli bir frekansa zorlayarak.

Önce hiç ellemeden 1, 340 voltaj ile Cinebench 20 testine girdim. 1, 340 voltaj bence çok fazlaydı ve 2472 puan aldı. Test sırasında değil 3, 5 işlemci 3, 4GHz'ı zor görüyordu.

Turbo Boost'u kapatmadan voltajı -100 düşürdüm. Yani yeni değerimiz 1, 240 oldu.
Tekrar Cinebench R20 testine girdim. 2595 puan aldı. Ama bu sefer de 3, 50 barajını geçemiyordu.

Şimdi bana şurada şu eleştiriyi yapabilirsiniz. Benim ekran kartım RX 560. halihazırda ekran kartıma çok çok yetiyordu ve ısınma durumu da maksimum 65 derece idi. Yani herhangi bir ısınma da yoktu. Ama o kadar çok konu açılmıştı ki bununla ilgili denemeler yapmak istedim.

Benim amacım OC yapmak değil aslında undervolt yapmaktı. Bu yüzden Core performans Boot'u kapattım. İşlemciyi de normalde çıkması gereken Turbo hızı 3, 6GHz'a zorladım.

İlk testte stok voltaj ile girdim yani 1,100. voltaj yetmedi. 1, 106 denedim ve yine yarıda yolda kaldım, voltaj yetmedi.
1, 140 yaptım. Belki 1, 130 falan da kurtarabilir bilemiyorum. Yani başlangıçtaki voltajımdan 0, 200 daha azına düşmüş oldum.
Ne oldu dersiniz?

İşlemci hiç zorlanmadan 3, 6GHz hızda kalabildi. Ve aldığı puanı söyleyeyim. 2, 800 puan! Bu nereden baksanız saf anlamda %12, 5'luk bir güç artışı demek.

AMD bazı ekran kartı gibi işlemcilerine de azıcık fazla voltaj vermiş sanırım. (Lütfen, kişisel fikrim. Asla doğru bile olmayabilir.)

Sonuç olarak 1, 340 voltajı 1, 140'a düşürdüm ve bence işlemci daha güçlü oldu.

Isınması daha da azaldı. Geleceğe daha sağlıklı bir şekilde gireceğini düşünüyorum. 3, 6GHz temel frekans ile 1080P'de beni çok üst düzey kartlar hariç üzeceğini de sanmıyorum...

Dipnot: Bu işlemler Gigabyte B450M S2H ile yapılmıştır.

Son düzenleyen: Moderatör:
1.340V'da kaç derece oluyordu?

Çok fazla ısınmıyorsa 1.3-1.35V civarlarına 4 GHz OC yapmayı deneyebilirsiniz.

Şu an ihtiyacım yok açıkçası. İleride ekran kartı değiştirince darboğaz keşfedersem 3,9'a çıkabilirim. Benim tek istediğim daha az voltaj ile daha stabil performans alabilmekti.

Hocam Merhabalar;

Ryzen 5 1600 AF ve Asus A320M-K anakarta sahibim. Yüksek voltaj dalgalanması ve ısı nedeniyle Core Performance Boost kapattım. Şimdi ise sabit 3.2 Ghz de kullanmaktayım. Voltaj boşta 0.800 - 1.000 arası değişiyor. Bende sizin gibi manuel voltaj vererek 3.5 Ghz ye sabitlemek istiyorum. Vermem gereken voltaj değeri kaç olmalı sizce tahminen? (Stok soğutucu kullanıyorum).

Merhabalar. Öncelikle güle güle eskitin. Ben hâlâ stabil voltaj değerini bulamadım. Ama 1.20 ile başlayarak yavaş yavaş düşürün. İki ayarı da kapatmanız gerekiyor. Cool n quiet ve Global c state'i de kapatın. 1.20 bile yetmezse slikonunuz kötü olabilir.

Teşekkürler hocam. Şuanda kaç Ghz'de kullanıyorsunuz? Voltaj ve ısı değerleriniz nedir? Ben bu işlemciden önce Ryzen 3 1200 kullanıyordum ve ne ısınma sorunu ne de voltaj problemi vardı.

3.45 ile 3.60 arasına kendisi gidip geliyor. Hiçbir şeyi ellemeden voltajını 1.350'den 1.250'ye çektim. Kendi halinde anlayacağın. Sıcaklık 61 demir oyunlarda şuanlık.

Yardımınız için teşekkürler. Son kez bir şey sormak istiyorum. Voltajı düşüreceğim fakat yanlış voltaj verirsem işlemci zarar görür mü? 1.1 - 1.2 arası vereceğim

Yeni konular

Geri
Yukarı