Ryzen 5 1600 AF Yükte 90 Derece

Hocam bende masanın altındaki dikdörtgen yere koyuyordum. İşlemci sıcaklığı 75-80 arasıydı. Masanın üstüne koydum şuan yükte 65 derecelerdeyim. Bilgisayarın konumu ve içindeki hava akışı çok önemli.

Kasayı değiştirmeniz sisteminizde donanımları daha uzun süre kullanmanızı sağlayacaktır. Sıcaklığın sürekli yüksek olması ömrü kısaltır.
Eğer alamam diyorsanız, önde tarafta yer alan camı çıkartın yerine ızgaralı bir şey yapıştırın, cam değil plastikse eğer matkap ile delikler açın. Kısacası yapabileceğiniz kasayı modifeye etmek veya tertemiz hava akışı güzel bir kasa almak.

Sorunu kasamın içini, kasa fanlarını, işlemci fan altındaki metal kısmı vb. her yeri kulak çöpü ile temizleyip kalan tozları da fön makinesi ile atarak çözdüm. Kısa sürede bu kadar tozlanacağını beklemediğim için içine bakmamıştım. Ek olarak egzoz fanı da devre dışıymış onun da kablosunu takıp çalıştırdım ve az önce AC Odyssey testi yapıp yükte 65 üstüne çıkmadı. Cevaplar için tek tek teşekkür ederim.

Yaz sıcaklarında stok fan ile yükte test edince 90 derece normal. Oyunlarda veya kullandığınız programlarda sıcaklık değerleri problem çıkarmıyorsa kullanmanızda sorun olmaz.
İşlemci soğutucusu bütçeniz olunca almanızı tavsiye ederim. Uygun fiyatlı en iyi çözüm Dark freezer 124X veya 126X olur. Kasaya fan takmaktan biraz daha fazla etkisi olur. Yine kasaya fan ekleyebilirseniz daha da iyi olur.
Sanirim bu tavsoye ettiginiz fanlar kule tipi diye geçen fanlar. Bir kaç forumlarda rastlamıştım baya guzel soğutuyorlar ve fiyatı uygun deniyordu.
Fakat cogu kisi cok zor montajı oldugunu söylüyordu. Zorla bastırarak yaylarini oturttuk diyorları.
Tabiki bu dedigim dark freezer x94 diye hatırlıyorum.
Siz bizzat denediniz mi? Montajı zor mu? Kule tipi mi?

Siz bizzat denediniz mi? Montajı zor mu? Kule tipi mi?

Bahsettiğim ürün kule tipi hava soğutma olarak geçiyor.
Çok kolay montajı var. Anakartın arkasında braketi olur, onun vida yuvalarına kolayca montajlanır.
Ben hava soğutma da, sıvı soğutma da montajladım. Zor geliyorsa YouTube üzerinden montaj videolarını izlersen çok kolay olduğunu görürsün.

Yeni konular

Geri
Yukarı