Ryzen 5 1600 AF'den Ryzen 5 5500 yükseltmek mantıklı mı?

Seybın

Hectopat
Anakart B450M S2H, ekran kartı GTX 1650. YouTube'dan çoğu testi izledim ama Ultra ayarlara çekip test ettikleri için arada hiçbir FPS farkı yoktu. Ekran kartımdan dolayı oyunları genel olarak 1080p medium-high ayarlarda oynamak zorunda kalıyorum. Sizce geçmeye değer mi, FPS fark eder mi?

Yeni tekli çekirdekten fayda sağlar tabii ama ne senin durumunda ne kadar etkili olur bilemem. 5500 düşük önbellekli ve 5600'e kıyasla çok dezavantaja sahip bir işlemci. 1650'den GPU yükselttiğin vakit 5500 seni kesmeyebilir. Almışken 5600 düşün derim yine.

Işlemci yerine ekran kartını sat ve yeni bir ekran kartı al. 1600AF kuvvetli bir işlemci ve RTX 3060'a kadar darboğaz yapmadan rahatça çalıştırıyor.

Daha neler 1600 AF'nin gücü kendine yetmez, vasat bir işlemci.

Umarım şaka yapıyorsunuzdur? 1600AF ile kendim 6600 besledim ve işlemci ağırlıklı oyunlarda bile darboğaz olmadı.

Nesine şaka yapacağım senin darboğazdan anladığın çok farklı. O vasat tekli çekirdek gücü ile %1 ve %0.1 lowlar yerlerde sürünürken hiçbir zaman o yeterince akıcı oyun deneyimini alamazsın.

Onu geçtim FSR ve DLSS doğrudan işlemci gücüne bağlı, bu özellikleri de direkt çöpe atıyorsun kare çizmeye gücü yetmeyeceği için. Tak bir 3600, 5600 o zaman sorarsın "neden GPU yüzdesi aynı olmasına rağmen bu oyun 1600 AF ile olduğundan çok daha akıcı ve iyi hissettiriyor?" diye.

Bütçem olsa direk ekran kartı yükselteceğim ama maalesef işlemcimi satıp ufak bütçe koyarak 2. elden 5500 almayı düşünüyorum.

Bütçem olsa direk ekran kartı yükselteceğim ama maalesef işlemcimi satıp ufak bütçe koyarak 2. elden 5500 almayı düşünüyorum.

Almayı planladığın ekran kartı çok yüksek bir şey değilse yapıştır 5500'ü öyleyse. Tekli çekirdek gücü farkı işini görecektir, agresif kartlarda ise 5600 aralarındaki fiyat farkına fazlasıyla değiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı