Ryzen 5 1600 Gereksizdir!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bütçe
636 - 370
Konuyu laf olsun diye açtığın çok belli. Darboğaz denilen bir kavram var. Farklı işlemcilere aynı kartı taktığında aynı performansı verir mi? Ben R3 2200G ile RX 570'i test ettim. CPU tabanlı oyunlarda gözle görülür şekilde darboğaz yaptı. O işlemci ile 1060'ın darboğaz yapmama gibi bir imkanı yok. Video veya kanıtın nerede?
Screenshot_4.png

Buyur dostum sağdaki R 5 1600 oc soldaki R 3 1200 oc oyun ise Far Cry Primal fpsler oyundan oyuna farklılık gösteriyor tabiki.

Dostum sanırım anlamıyorsun ben zaten ilk mesajımda uygun bir fiyat yazmışım ancak diyorumki ''EKONOMİK'' sistemlerde Ryzen 3 1200 kullanılması daha iyi olur.

Olmaz efendim. Bu hızla ilerleyen bir teknolojide ekonomik sistem diye bir düşünce zaten yanlış. Ancak bunu tartışırsak konu başka yere gider.

Ben 1600'lü 'ekonomik' sistem toplarım, sizin 1200'lü 'ekonomik' sisteminiz ile her donanımı aynı ancak 300 tl farkı olur. 3 yıl sonra bu sistemin sahibi ekran kartını değiştireceği zaman, alıp benimkine rahat takıp darboğaz düşünmeyecekken sizin sisteminize sahip olan kişi ekran kartını değiştirmek istediğinde o 1200'ü de değiştirmesi gerekecektir... Başta verdiğiniz 300 tl fark ile kalmışken, sizin sistemde işlemciyi de değiştirecek ve uğraşması gereken konu 2 katına çıkacaktır. Bu bu kadar basit. Bas bas bağırıyoruz zaten oyun sistemi yapacaksanız, ekran kartınıza abanın diye. 4.ye söylüyorum, her 4 çekirdek işlemci neredeyse tüm oyunları 1080p oynatır. İstisnalar hariç.

Kişisel görüşünü belirtmişsin ama başlıkta da bu hassasiyeti gösterseydin güzel olurdu.

Olmaz efendim. Bu hızla ilerleyen bir teknolojide ekonomik sistem diye bir düşünce zaten yanlış. Ancak bunu tartışırsak konu başka yere gider.

Ben 1600'lü 'ekonomik' sistem toplarım, sizin 1200'lü 'ekonomik' sisteminiz ile her donanımı aynı ancak 300 tl farkı olur. 3 yıl sonra bu sistemin sahibi ekran kartını değiştireceği zaman, alıp benimkine rahat takıp darboğaz düşünmeyecekken sizin sisteminize sahip olan kişi ekran kartını değiştirmek istediğinde o 1200'ü de değiştirmesi gerekecektir... Başta verdiğiniz 300 tl fark ile kalmışken, sizin sistemde işlemciyi de değiştirecek ve uğraşması gereken konu 2 katına çıkacaktır. Bu bu kadar basit. Bas bas bağırıyoruz zaten oyun sistemi yapacaksanız, ekran kartınıza abanın diye. 4.ye söylüyorum, her 4 çekirdek işlemci neredeyse tüm oyunları 1080p oynatır. İstisnalar hariç.
En sonunda benide Ryzen 5 1600 taraftarı yaptınız :D sanırım haklısınız üstüne biraz daha koyarak R 5 1600 almak daha mantıklı gibi geldi.

Ryzen 5 1600 '12nm' revize edilmiş modeli, 650 Tl bandında bulunabildiği sürece piyasadaki en iyi fiyat/performansa sahip işlemcidir. Bunun ötesi berisi yoktur. Sadece FPS'e önem veren herkes de kanıt amacıyla Ryzen 3 1200 ile farkını CPU'nun %99 kullanıldığı videolarda bakabilir. Konu kilit, iyi sosyaller.

Eki Görüntüle 504323

Buyur dostum sağdaki R 5 1600 oc soldaki R 3 1200 oc oyun ise Far Cry Primal fpsler oyundan oyuna farklılık gösteriyor tabiki.
Önemli olan zaten CPU tabanlı oyunlarda verdiği performans. Şu dönemde R5 1600 12Nm altı alınmaz. Zaten sistem önerilerinde minimum önerdikleri kart RX570-580-590 oluyor.

Arkadaşlar selam! Zaten ülkemizde fenomen birisi bir şey yapınca herkes aynısını devam ettiriyor bende işlemcilere göz gezdirirken ''RYZEN 5 1600 PERFORMANSI!!'' gibi video başlıkları görüyorum ancak detaylıca incelersek herkesin çok fazla övdüğü RYZEN 5 1600 işlemcisi işlemcinin fiyatına göre uygun ancak RYZEN 3 1200 ile arasında 260TL gibi bir fark var ve performansına göz gezdirdiğimizde ise arada sadece 3 ila 9 FPS arası bir fark var eğer ''Ekonomik'' sistem toplayacak olursanız aklınızda bulunsun diye söylemek istedim şahsen ben fazladan 3 FPS almak için 260TL vermezdim. [KİŞİSEL GÖRÜŞ]
Güldürdün.

O zaman R3 1200 tercih edin siz, ondan sonra ''CPU kullanımı neden %100'' diye konu açtığınızda da bunu savunursunuz.

Bunu şöyle bir şeye benzetebiliriz:

Bir tarafta aynı arabanın 2012 modeli var, diğer tarafta ise 2020 modeli var ve siz eski modeli savunuyorsunuz, ''Eski kasa 200, yeni kasa 220 basıyor gerek yok yenisini almaya'' diyorsunuz, ama yakıt tüketimini, sürüş konforunu, hızlanmasını, beygir gücünü, arabanın çeşitli özelliklerini unutuyorsunuz.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı