Ryzen 5 1600 sistem ağır çalışıyor

umutluyum

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Corsair 16 GB Vengeance LPX siyah 3000MHz CL16 DDR4 Single kit RAM
SSD veya HDD modeli
Crucial 480 GB BX500 CT480BX500SSD1
Ekran kartı
NVIDIA GeForce GTX 1660
Anakart
ASUS Prime B450M-K
İşlemci
AMD Ryzen 5 1600 3.2GHz 19MB önbellek 6 çekirdek
Üniversite okumak için şehir dışına giderken kendime laptop almıştım. Eski masaüstü bilgisayarımı (sistem özellikleri gayet iyi) kutulayıp koymuştum. Tekrar eve döndüğüm için işlerimi daha kolay halletmek için masaüstü bilgisayarımı kurdum. Açtığımda Windows bir garip haldeydi. Takılıyordu ve masaüstünde hiçbir simge yoktu, yeni klasör oluşturamıyordum ve masaüstünde imleçle seçim falan yapamıyordum ben de format attım. Şimdi çok daha iyi fakat zamanında kullandığım kadar hızlı çalışmıyor. Windows Update'i açarken mesela 1-2 saniye takılıp birden açıyor. Birçok şeyde bu oluyor. Adobe programlarında vs. 1-2 saniyelik takılma oluyor sonrasında açılıyor. Bu konuda yapabileceğim bir şey var mı acaba?

Sistem özelliklerim:

ASUS Prime B450M-K anakart.
AMD Ryzen 5 1600 3.2GHz 19MB önbellek 6 çekirdek AM4 14nm işlemci.
2 adet X Corsair 8 GB Vengeance LPX siyah 3000MHz CL16 DDR4 Single kit RAM.
NVIDIA GeForce GTX 1660 ekran kartı.
Crucial 480 GB BX500 CT480BX500SSD1.

Sıcaklıkları ve kullanımları kontrol eder misiniz? Bir de diskten olabilir gibi, sağlık testi uygulayın.

Şu an topaz video enhance AI ile 4K upscaling yapıyorum ona rağmen sıcaklık 60-70 derecelerde. Diske sağlık testi nasıl uygularım?

B450M-K anakart üreticinizin sitesine girip bulunan güncelleştirmeleri yüklediniz mi?

Hayır sadece Windows update yaptım. Bu işlemi yapmam önem arz ediyor mu?

Şu an topaz video enhance AI ile 4K upscaling yapıyorum ona rağmen sıcaklık 60-70 derecelerde. Diske sağlık testi nasıl uygularım?

Hayır sadece Windows update yaptım. Bu işlemi yapmam önem arz ediyor mu?
Chipset güncellemesi ve diğer bulunan güncelleştirmeleri yapmalısınız. Bunlar hem stabil çalışmasını sağlar, hem de kullanım düşebilir.

B450M-K anakart üreticinizin sitesine girip bulunan güncelleştirmeleri yüklediniz mi?

2023/03/21 tarihli bu BIOS güncellemesi var bunu mu yapmam gerekli? Direkt kurulum mu yapılıyor yoksa USB yardımıyla mı?

HD Tune kullanabilirsiniz. Aynı zamanda Eminem. arkadaşın da dediği gibi doğru sürücüleri kurmak performans için önem arz ediyor.

İndirdiğiniz dosyayı bir USB belleğe atın. BIOS'a girin ve EZ Flash, M Flash, Q Flash gibi isimler görürseniz tıklayın. Ekranda yer alan talimatları takip ederek BIOS dosyasının olduğu USB belleği seçin. Güncelleme bitene kadar bilgisayarınızı kapatmayın ve doğru dosyayı indirdiğinizden emin olun. Başınız ağrımasın sonra. Bu işlemi mecbur kalmadıkça yapmanızı önermem. Önce diskinizin durumunu kontrol edin.

Bios sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Olmazsa Windows güç ayarlarını kurcalayabilirsiniz. Olmazsa görev yöneticisinden işlemciyi, rami ve depolama birimini takip edebilirsiniz ki darboğaz yapan şeyi bulun. Muhtemelen disk ile ilgili tarif ettiğinize göre. Eğer disk çıkarsa Sata yerine NVMe geçmenizi öneririm. Tabi nihayetinde Windows'un kendisiyle de ilgili olabilir. R5 1600X 16Gb sistem kullanıyorum ben de 4 senedir stabil çalışıyor.

HD Tune ile disk sağlık testi yapıp sonrasında BIOS güncellemeyi deneyeceğim umarım bir çözüm olur. Şu an bile yazıyı yazarken 1 saniye takılıyor sonra yazdığım yazılar geliyor gerçekten garip.

Yeni konular

Geri
Yukarı