Ryzen 5 1600 sistem ne kadar eder?

Dostum herkes aynı fiyat bandında satarken senin gidip 6kya sistem koyman asıl sıkıntı çıkarır ortalamaya göre bir fiyat koyman gerekmezmi neden durduk yere piyasayı düşüreyim?

Sen bir esnafken (bakkal olsun) yan mahalledeki bakkal sucuğu senin fiyatlarının %50 altında satıyor halbuki senin sattığın fiyat o kentteki diğer bakkallarla hemen hemen aynı adam resmen elinden çıkarmak için hayırına satıyor.
Biraz saçmalamış olabilir ama dediğim şeyi anladığını umuyorum senden ortalama satış piyasasının altında birr değer biçim?

Sistemin ederi önemli olan. Normalde 10 lira olması gereken ekmeği herkesin 20 liraya satması o ekmeğin 20 lira olması gerektiği anlamına gelmez.

Peki şöyle söyleyeyim, Tofaş ilanlarına girdiğinde de 500.000 TL'ye falan Tofaş satan görmüyor musun? Sence Tofaş 500.000 TL eder mi?

Serbest piyasa, herkes kafasına göre fiyat biçiyor. Piyasayı bilmeyen adam da "benim bilgisayarım temiz" deyip bir de aşırı iyi bir oyuncu bilgisayarı zannedip geçmişte aldığı fiyattan üste koyuyor ki kâr etsin. (Enflasyona bakarsak kâr falan etmiyor ama yine de aldığından fazlaya satması amaç)

Peki alan var mı? Enayinin birisi denk gelirse gider 6.000 TL'lik bilgisayarı 9.000 TL'ye alır, sonra da soğuk suyunu içer. Serbest piyasa bakın, sınır yok. İsterseniz insan gibi 7.000 TL'den falan koyun, pazarlıkla ederi olan 6.500 TL'ye satın. Benim acelem yok enayinin birisi düşer belki diyorsanız isterseniz Bugatti ile takas olur yazın, bizi ilgilendirmez yani.

Bak bugün esnaflar markette 5 lira olan ayranı restoranda 15-20 liraya satıyor. %200 ve üzerinde kâr ediyor. Alan alıyor, almayan almıyor. Serbest piyasa ve denetleyen yok. Sen de kafana göre fiyat koyabilirsin. Ederi ne diye sordun, ben de sana ederini söyledim. Kabul etmiyorsan sormana da gerek yok ama ederi budur.

Ayran bir yerde 5 TL farklı bir yerde 20TL'ye satılıyor diyorsun
Fakat bu tür sistemler hep aynı fiyat bandında satılıyor 6 7kya koyan görmedim yani

Dostlar ben yeni nesil bir sisteme geçtim ve elimdeki bilgisayarı satmak istiyorum parçaları çok yormadım Valorant vb. oynular oynadım sizce 2.elden ne kadara satılmalı bu sistem (2-3 senedir kullanıyorum)

Gigabyte 1650 OC 4 GB.
Ryzen 5 1600.
8x2 16 GB RAM XPG CL16 3000 MHz.
500 watt 80+ FSP Power Supply.
Gigabyte A320 h2m anakart.
MLD 500 GB SSD.
Performax Gaming diye bir markanın 3 ön 1 egzoz toplam 4 RGB fanlı kasası.

6500 falan eder.

Yeni konular

Geri
Yukarı