Ryzen 5 1600 ve RX 570 sistem GPU kullanımı düşme problemi

xClastro

Hectopat
1 Yıla yakındır bilgisayar problemleri ile iç içeyim. Problemim oyunlarda anlık GPU'nun %5'lik bir azalmaya ugrayıp takılmaya yol açması. Bu sorun yüzünden 3 bilgisayar degiştirdim ama degişen bir şey olmadı maalesef. Bugün MSI Afterburner ile takılmanın oldugu zaman degerlere bakıyordum ve arada takılma oldugu an GPU 90W güç kullanırken birden 83 W'lere düşüyordu.

Tam emin degilim sorunun elektrikten kaynaklı olduguna. Sizce UPS alırsam sorunumun düzelme ihtimali var mı?

Sistem:

• MSI Armor RX 570 4 GB EKRAN KARTI
  • R5 1600 İŞLEMCİ
  • GİGABAYTE B450M ANAKART
  • CORSAİR 16 GB 2666 MHz RAM
  • CORSAİR 550W PSU
  • 250 GB Samsung 860 Evo SSD

Hayır. UPS sisteme elektrik gelişini kontrol edip elektrik gelmediğinde elektrik veriyor. Bu öyle bir soruna çözüm olmaz. Sorun her yerde olabilir ama ilk olarak kolay olan yazılım güncellemelerini kontrol edin. Sonrasında donanıma parça parça bakmaya başlarız.

V-Sync açıksa düşebilir. Ayrıca %5'lik bir düşüş sıkıntı çıkarmaz diye biliyorum. Ben de oyun oynarken GPU'nun bazı yerlerde %97 kullanımlarına düştüğünü gördüm.

Şöyle bir sıkıntı da olabilir? FreeSync bazı sürücülerde sıkıntı çıkarabiliyor. Açıksa kapayıp bi dener misiniz? Takılmanın sebebi ondan dolayı olabilir diye düşünüyorum.

Hayır. UPS sisteme elektrik gelişini kontrol edip elektrik gelmediğinde elektrik veriyor. Bu öyle bir soruna çözüm olmaz. Sorun her yerde olabilir ama ilk olarak kolay olan yazılım güncellemelerini kontrol edin. Sonrasında donanıma parça parça bakmaya başlarız.
Tüm sürücüler güncel AMD nin kendi sistesinden indiriyorum. Takılma oldugu an GPU nun clock hızı ve GPU nun RAM hızı sabit durumda oluyor. Aynı şekilde CPU nunda clock hızı sabi 3.40 durumda oluyor. 3 bilgisayar degiştirdim bu sorun yüzünden. Ama genellikle takılmanın oldugu zamanlar, örnegin Destiny 2 vb bir oyunda yolda ilerlerken çimler yada yeni yapılar yüklenince hafif bi drop oluyor ve bu çogu oyunda böyle.
V-Sync açıksa düşebilir. Ayrıca %5'lik bir düşüş sıkıntı çıkarmaz diye biliyorum. Ben de oyun oynarken GPU'nun bazı yerlerde %97 kullanımlarına düştüğünü gördüm.

Şöyle bir sıkıntı da olabilir? FreeSync bazı sürücülerde sıkıntı çıkarabiliyor. Açıksa kapayıp bi dener misiniz? Takılmanın sebebi ondan dolayı olabilir diye düşünüyorum.
Freesnc kapatıp denedim. Geliştirilmiş senkronizasyonuda aynı şekilde.

Tüm sürücüler güncel AMD nin kendi sistesinden indiriyorum. Takılma oldugu an GPU nun clock hızı ve GPU nun RAM hızı sabit durumda oluyor. Aynı şekilde CPU nunda clock hızı sabi 3.40 durumda oluyor. 3 bilgisayar degiştirdim bu sorun yüzünden. Ama genellikle takılmanın oldugu zamanlar, örnegin Destiny 2 vb bir oyunda yolda ilerlerken çimler yada yeni yapılar yüklenince hafif bi drop oluyor ve bu çogu oyunda böyle.
HDD veya SSD ne kullanıyorsanız onların sağlık durumları nedir. Bad sector taraması yaptınız mı? Bununa ilgili bir problem var ise takılmaya vb sebep olabilir.

Bu sorunu çözersem dünyanın en mutlu adamı ben olurum heralde çünkü 3 bilgisayar degiştirince umutları yıkılıyor insanın
HDD veya SSD ne kullanıyorsanız onların sağlık durumları nedir. Bad sector taraması yaptınız mı? Bununa ilgili bir problem var ise takılmaya vb sebep olabilir.
Evet bad sector yaptım herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Zaten SSD kullanıyorum SAMSUNG un kendi programında healthına iyi diyor.
Furmak ile test yaptım aynı şekilde arada bir drop giriyor.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı