Ryzen 5 1600X ve GTX 1060 sisteme kaç W PSU alınmalı?

Böyle bir sistem için 600W'ın aşağısı alınmaz diyen arkadaşlar şaka mı yapıyor? 2-SLI 980 Ti, i7 5930K, sıvı soğutmalı, 8 fanlı sistem bile oyun sırasında 600W güç tüketmiyorken Ryzen 5 ve GTX 1060 ekran kartlı sisteme 600W hatta üzeri PSU önermek ne oluyor?

@Asım Demir

İmzandaki sisteme baktım 1000 W PSU almışsın. Senin bu mantığa göre 600 W PSU alman lazımdı. Sen niye almadın?

@CJack60 Çok basit bir nedeni var, sonradan (tekrar param olunca) 1 tane daha GTX 980 Ti alacaktım fakat vazgeçtim.

Ayrıca geleceğe dönük olsun diye 600W öneriyorsanız o zaman 16 GB değil, 32 GB RAM, GTX 1060 değil 1080 Ti ekran kartı falan da önerin. Fakat konu sahibinin başlık altında yazdığı o donanımsal özellikler için 80+ 500W bile "rahat rahat" yeter.

@Asım Demir uzun süre i7 7700K & 8700K işlemci ile GTX 1070 kartlı sistemi sorunsuzca 450W PSU ile kullandı. Önerdiğiniz 600W ve üzeri güç kaynaklarının aslında ne kadar fazla olduğunu anlamanıza yardımcı olur belki bu örnek.

Bu sistem alınmaz. Alacaksan işlemciyi R7 1700 ve ekran kartını 1070 yapmaya çalış. Ayrıca Sandisk’in SSD’leri kötü diye biliyorum. Anakartı da Asus veya Gigabyte al. MSI, AM4 platformunda başarısız oldu. Monitörde böyle bir sistem için kötü.
Anakart olarak MSI iyidir, kendim kullanıyorum. Arkadaşın işlemciyi 1700 ekran kartını da 1070 yapması için en az 1100-1200 lira eklemesi gerekir.

@The Man From E.A.R.T.H. şu marka fanboyluğunu bırakın artık. Gigabyte, Asus, ASRock markaları iyi markalardır, hatta MSI'dan daha ucuz olabiliyor. Sırf o ejderha logosu için paranızı çöpe atmayın. Herkes dünyanın en iyi bilgisayar bileşeni üreticisinin MSI oldıuğunu sanıyor ama aslında Gigabyte ve Asus'tur.

@The Man From E.A.R.T.H. şu marka fanboyluğunu bırakın artık. Gigabyte, Asus, ASRock markaları iyi markalardır, hatta MSI'dan daha ucuz olabiliyor. Sırf o ejderha logosu için paranızı çöpe atmayın. Herkes dünyanın en iyi bilgisayar bileşeni üreticisinin MSI oldıuğunu sanıyor ama aslında Gigabyte ve Asus'tur.
Kesinlikle doğru söylüyor. MSI tarafında sadece ekran kartlarının “Gaming X” gibi tasarımlarını beğeniyorum. Genel olarak en iyiler Gigabyte ve Asus’tur.

Marka fanboyluğu falan yaptığım yok benim. AM4 anakartlarda Gigabyte MSI'dan kat kat daha iyidir, bu doğru. Ancak B350 PC Mate 450 lirayken AB350 620 lira. Ayrıca herkes ağzına sakız etmiş MSI AM4 için en berbat marka diye. Sadece ona karşıyım. B350 PC Mate kullanıyorum ve şu ana kadar hiç bir sorunum olmadı. Asus alan arkadaşım da anakartı iade etti sistemi kilitlediği için. Ve B350 PC Mate'de ejderha logosu falan da yok.

@CJack60 Çok basit bir nedeni var, sonradan (tekrar param olunca) 1 tane daha GTX 980 Ti alacaktım fakat vazgeçtim.

Ayrıca geleceğe dönük olsun diye 600W öneriyorsanız o zaman 16 GB değil, 32 GB RAM, GTX 1060 değil 1080 Ti ekran kartı falan da önerin. Fakat konu sahibinin başlık altında yazdığı o donanımsal özellikler için 80+ 500W bile "rahat rahat" yeter.

@Asım Demir uzun süre i7 7700K & 8700K işlemci ile GTX 1070 kartlı sistemi sorunsuzca 450W PSU ile kullandı. Önerdiğiniz 600W ve üzeri güç kaynaklarının aslında ne kadar fazla olduğunu anlamanıza yardımcı olur belki bu örnek.

Herkesin sistemi aynı olacak diye bir şey yok bu mantık sağlıklı bir mantık değil iyi o zaman burdaki 1060 6G sisteme 300 W yeterli diye herkese 300 W PSU önerelim. Ama sorun yaşandığında hiç bir mesuliyeti de kabul etmeyelim. Sen kendin riske girmeyip 980 Ti SLI için 750 W yeterli iken gidip 1000 W almasını biliyorsan başkasının önerilerine laf etmeyip saygı duyacaksın.

Ben Evga’yı görüyorum en iyi olarak

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı