Ryzen 5 1600X ve GTX 1060 sisteme kaç W PSU alınmalı?

@CJack60 Bunun kendimi riske atmamakla alakası yok, 3-SLI 980Ti için 850W ve üzeri PSU şart render alırken, fakat sonradan 1 tane daha ekran kartı almaktan vazgeçince o 1000W PSU sistem içinde gereksiz şekilde kaldı. Ayrıca 80+ 500W güç kaynağı bu sistemde "HİÇBİR" şekilde riskli falan değil. GTX 1060 yerine gidip 1080 de taksa o 80+ 500W PSU o sisteme yeterli gelecek bu kadar basit. Boşuna kendini yorma, her sisteme 600W - 700W hatta 750W üzeri PSU önerme alışkanlığınızdan vazgeçin, tamamen gereksiz bir öneri oluyor.

Ayrıca 80+ 450W PSU bile bu sistemde sorun çıkarmayacakken 500W önermemin nedeni de arada fazlalık payı bırakmamdı. O 500W'ın içinde sonradan yapacağı ekran kartı yükseltmesi de, fan ve HDD gibi ek bileşenleri eklemesi de dahil.

@CJack60 Bunun kendimi riske atmamakla alakası yok, 3-SLI 980Ti için 850W ve üzeri PSU şart render alırken, fakat sonradan 1 tane daha ekran kartı almaktan vazgeçince o 1000W PSU sistem içinde gereksiz şekilde kaldı. Ayrıca 80+ 500W güç kaynağı bu sistemde "HİÇBİR" şekilde riskli falan değil. GTX 1060 yerine gidip 1080 de taksa o 80+ 500W PSU o sisteme yeterli gelecek bu kadar basit. Boşuna kendini yorma, her sisteme 600W - 700W hatta 750W üzeri PSU önerme alışkanlığınızdan vazgeçin, tamamen gereksiz bir öneri oluyor.

Ayrıca 80+ 450W PSU bile bu sistemde sorun çıkarmayacakken 500W önermemin nedeni de arada fazlalık payı bırakmamdı. O 500W'ın içinde sonradan yapacağı ekran kartı yükseltmesi de, fan ve HDD gibi ek bileşenleri eklemesi de dahil.

Bunu önce bize değil sitenin aylık sistem önerilerini oluşturanlara söyle onlar önerilerini değiştirsin o vakit biz de önerilerimizi bu doğrultuda değiştiririz. Çok bilmişlik yapıp ortalığı karıştırmaksa niyetin boşuna çabalıyorsun belirteyim.

500 ile 750 W PSU arasındaki fiyat farkı dağlar kadar olmasa da yeterli miktarda alındığında, elde kalan bütçeyle SSD daha veya RAM daha kaliteli ve hızlı bir model seçilebilir. Şu an SLI olmayan ve güçlü ekran kartı bulunan sistemlerin çoğuna kaliteli 500W PSU fazlasıyla yetiyor.
Uzun süre 6700K ve 8700K ile GTX 1070 kullandım. Her iki platformda da overclock yapılıydı. Bu sistemde VS450 kullandım bu zamana kadar. GTX 1080 Ti'a geçince birkaç oyunda restart atmaya başladı ki PSU ihtiyacım burada doğdu. 500W bir PSU olsaydı yine kalacaktı. Ha ben de 850W bir PSU'ya geçtim fakat 650 aldığım halde 850W gelmesinden dolayı. 650W da fazlasıyla yeterli, sadece bütçe olarak uygun olmasından dolayı tercih ettim.

Yüksek güçlü PSU almak, bütçe dar olduğunda gereksiz oluyor. 500W ve kaliteli bir PSU dediğim gibi SLI dışında her sistemi taşıyabilecek düzeyde oluyor. İki PSU arasındaki fark küçükse tabii ki tercih edilebilir yüksek güçteki PSU'lar, ama dediğim gibi diğer bileşenleri yükseltmek daha iyi olabilir.

Öneriyi yapan Recep Baltaş bile olsa, 1997 yılından beri PC kullanıcısı, 2003 yılında ilk bilgisayarını toplamış, Mart 2006'dan beri bu sektörde çalışan, 2009 Nisan'dan beri MCSE olarak sistem mühendisliği ve yöneticiliği yapan biri olarak (üniversite dönemimde de çalıştım) kendi söylediğim lafın arkasında dururum. Amacım da ortalığı karıştırmak değil, bu sistem için 600W ve üzeri PSU gereksiz bu kadar basit.

Şu anda Ryzen 5 ve GTX 1060 alan birisinin yakın gelecekte i7 6950X ve Titan'lı sistem toplama ihtimali ne kadar düşükse, 80+ 500W güç kaynağının bu sisteme yetersiz gelme olasılığı ondan da düşük.

Not: Forumda sallaması kolay diyorsan Asım Demir ve eski moderatörlerin pek çoğu beni gerçekte de tanıyor.

Öneriyi yapan Recep Baltaş bile olsa, 1997 yılından beri PC kullanıcısı, 2003 yılında ilk bilgisayarını toplamış, Mart 2006'dan beri bu sektörde çalışan, 2009 Nisan'dan beri MCSE olarak sistem mühendisliği ve yöneticiliği yapan biri olarak (üniversite dönemimde de çalıştım) kendi söylediğim lafın arkasında dururum. Amacım da ortalığı karıştırmak değil, bu sistem için 600W ve üzeri PSU gereksiz bu kadar basit.

Şu anda Ryzen 5 ve GTX 1060 alan birisinin yakın gelecekte i7 6950X ve Titan'lı sistem toplama ihtimali ne kadar düşükse, 80+ 500W güç kaynağının bu sisteme yetersiz gelme olasılığı ondan da düşük.

Herkesin kendince fazla bulduğun PSU önerisine bu şekilde karşı çıkacaksan buyur çık seni tutan yok. Bu konuya attığım son mesajım seninle daha fazla tartışmayacağım. Ne yaptığın da kariyerinde beni ilgilendirmiyor. Sitenin aylık önerilerini de sen yap bundan sonra herkes yanlış bir tek sen doğrusun. :)

Böyle bir sistem için 600W'ın aşağısı alınmaz diyen arkadaşlar şaka mı yapıyor? 2-SLI 980 Ti, i7 5930K, sıvı soğutmalı, 8 fanlı sistem bile oyun sırasında 600W güç tüketmiyorken Ryzen 5 ve GTX 1060 ekran kartlı sisteme 600W hatta üzeri PSU önermek ne oluyor?

@Asım Demir
Senin sistemin 600W güç tüketmiyor mu? Abarttın ama.

@The Man From E.A.R.T.H. şu marka fanboyluğunu bırakın artık. Gigabyte, Asus, ASRock markaları iyi markalardır, hatta MSI'dan daha ucuz olabiliyor. Sırf o ejderha logosu için paranızı çöpe atmayın. Herkes dünyanın en iyi bilgisayar bileşeni üreticisinin MSI oldıuğunu sanıyor ama aslında Gigabyte ve Asus'tur.
ASRock zaten Asus değil mi? :D

O önerileri de Recep Baltaş değil @MF yapıyor sanırım. Önerilerde 450W güç kaynağının bile yeteceği sistemlere 600W önermelerinin nedeni o sistemin gerçekten ihtiyacı olmasından dolayı değil. Technopat, benim "bu başlıkta" yaptığım gibi sadece 1 kişiye değil, yüzlerce kişiye hitap ettiği için o kadar yüksek PSU yazıyor o sistemlere.

@astigmat13 Evet, benim sistemim oyun sırasında 600W'ın altında güç tüketiyor. Sadece GPU'lar ile render alırken 600W üstünde güç tüketiyor ki onda da 650-700W arasında oluyor güç tüketimi.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı