Ryzen 5 1600x ve GTX 1080Tİ PUBG'de Düşük GPU Kullanım Sorunu

oddyseia

Hectopat
Merhaba arkadaşlar.

PUBG'de oyun içi ayarlarım orta denebilir ama ultraya alınca daha çok FPS alıyorum. GPU kullanımı artıyor çünkü. Bu sistemle bazen 40 FPS'leri görüyorum. Yayın yapıyorum, çift monitör kullanıyorum. Fakat PUBG hariç tüm oyunlar da GPU kullanımı %+95 şeklinde. Denediğim oyunlar; Witcher 3, Mad Max, AC Origins. Ultra ayarlar da gayet iyi FPS'ler alıyorum fakat PUBG'de bir türlü istediğim performansı alamıyorum. GPU kullanımı %50-60 arası geziyor. Herhangi bir OC yapmadım. Default ayarlarda kullanıyorum ekran kartını da işlemciyi de. Ekran kartının Gaming APP uygulaması üzerinde ki OC Modu açık sadece.

Önceden Asus Strix 980Tİ vardı. PUBG'ye 12.5 GB'lık güncelleme gelmeden önce ekran kartı kullanımı %99'du, güncelleme geldikten sonra performans baya yerlerde. Düzelsin diye gittim 1080Tİ aldım fakat 980Tİ ile aynı performansı alıyorum diyebilirim..

Yardımlarınız bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Sistemim :
  • Ryzen 1600X
  • MSİ GTX 1080Tİ Gaming X Trio
  • MSİ X370 Gaming Pro Carbon OC
  • Kingston Hyperx Fury 16 GB RAM (2x8GB)
  • Samsung 960 EVO 250 GB M2 SSD
  • 1 TB HDD
  • Vector 750Watt 80+ PSU

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim cevaplarınız için. Fakat çözüm sanırım yok. Araştırmalarıma göre Ryzen İşlemci kullananların genelinde bu sorun var. İntel işlemcilerde ekran kartı kullanımı gayet iyi Ryzen'de de bir o kadar kötü. Oyun oynarken genel tablo resimde ki gibi. %50 60 ekran kartı kullanımı. FPS 80-90 alıyorum. Ama tabi aniden ekran kartı kullanımı %30lara düşüyor FPS'de 40'lara kadar düşüyor. Map fark etmiyor diğer maplerde de durum bu.
Ama söylediğim gibi durum sadece PUBG için geçerli. Diğer oyunlarda da en ufak bir sıkıntı yaşamıyorum. Witcher 3 gibi bir oyunda 140 fpsleri görüyorum. PUBG'de baya sıkıntı yaşıyor ama sistemim. Birazdan ekran kartımı arkadaşın intel sisteminde deneyeceğim. Bakalım sonuç ne olacak. Sizi de bilgilendireceğim.
Screenshot_1.jpg

Sen FPS'i göremiyor musun peki?
Gidip yayında CS:GO oynayanlar için söylüyorsan olabilir. PUBG, CS gibi değil. Aklının bir köşesinde dursun.
Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim cevaplarınız için. Fakat çözüm sanırım yok. Araştırmalarıma göre Ryzen İşlemci kullananların genelinde bu sorun var. İntel işlemcilerde ekran kartı kullanımı gayet iyi Ryzen'de de bir o kadar kötü. Oyun oynarken genel tablo resimde ki gibi. %50 60 ekran kartı kullanımı. FPS 80-90 alıyorum. Ama tabi aniden ekran kartı kullanımı %30lara düşüyor FPS'de 40'lara kadar düşüyor. Map fark etmiyor diğer maplerde de durum bu.
Ama söylediğim gibi durum sadece PUBG için geçerli. Diğer oyunlarda da en ufak bir sıkıntı yaşamıyorum. Witcher 3 gibi bir oyunda 140 fpsleri görüyorum. PUBG'de baya sıkıntı yaşıyor ama sistemim. Birazdan ekran kartımı arkadaşın intel sisteminde deneyeceğim. Bakalım sonuç ne olacak. Sizi de bilgilendireceğim.
Eki Görüntüle 314145
Hangi çözünürlükte oynuyorsun?

Eki Görüntüle 314145

Dostum 1080P'de noemal böyle olması. 4K monitör almalısın. O zaman çözülür.

Çözünürlük 1080de oynuyorum. Fakat ekran kartı kullanımının bununla bir alakası yok. Yayıncıların bir çoğunda 1080ti var 1080 çözünürlükte oynuyorlar ve bu şekilde düşük fpsler almıyorlar. Ve hatta şu an gideceğim arkadaşta 1080 ve 7700k var. Onda da çift monitör var ve fps 110dan aşağı inmiyor asla. Benim sistemim onun sistemden iyi fakat aldığım fpsler ortada. Ayarlarımız bire bir aynı. Hatta şöyle bir detay paylaşayım sizlerle. Oyunu full ultraya alınca FPS 90-100, Full very low'a alınca 100 civarı. Ultraya alınca ekran kartı kullanımı artıyor %70 80leri görüyor ama bu da yeterli değil tabi. Ultra ve Very Low ayarlar arasında FPS farkı yok. Bu kadar saçma bir olay yani. Ama artık %100 eminim ki Ryzen sistemlerde bu sorun var sadece. İntel kullananlarda sorun yok.

Çözünürlük 1080de oynuyorum. Fakat ekran kartı kullanımının bununla bir alakası yok. Yayıncıların bir çoğunda 1080ti var 1080 çözünürlükte oynuyorlar ve bu şekilde düşük fpsler almıyorlar. Ve hatta şu an gideceğim arkadaşta 1080 ve 7700k var. Onda da çift monitör var ve fps 110dan aşağı inmiyor asla. Benim sistemim onun sistemden iyi fakat aldığım fpsler ortada. Ayarlarımız bire bir aynı. Hatta şöyle bir detay paylaşayım sizlerle. Oyunu full ultraya alınca FPS 90-100, Full very low'a alınca 100 civarı. Ultraya alınca ekran kartı kullanımı artıyor %70 80leri görüyor ama bu da yeterli değil tabi. Ultra ve Very Low ayarlar arasında FPS farkı yok. Bu kadar saçma bir olay yani. Ama artık %100 eminim ki Ryzen sistemlerde bu sorun var sadece. İntel kullananlarda sorun yok.
''Çözünürlükle alakası yok.'' yanlış bir cümle. Hatta ''Intel'de FPS'ler daha yüksek.'' cümleniz 1080p için geçerli. Şu oyunu 2K Ultra ayarlara alıp tekrar bilgilendirin lütfen. Ayrıca yayıncılar aynı bilgisayar üzerinden yayın yaptığı için ekran kartı kullanımı yükseliyor. Arkada bir kaç program açık oluyor.

PUBG içerisin de durumlar biraz farklı diğer oyunlara göre onun için çözünürlük alakasız.16GB ram ve İntel i7 6700k'lı bir sisteme ekran kartımı takıp denedim ekran kartı kullanımı %96-99 arası değişiyor. Anlaşılan o ki PUBG ryzen işlemciler de problemli bir oyun. Sistemimden çok memmunum Render işi de yaptığım için sistemi değişmeyeceğim. İşlemcinin performansından çok memmunum. Artık Bluhole'dan buna bir çözüm bekleyeceğiz. Ayrıca ben de yayını aynı bilgisayar üzerinden yapıyorum vaziyet bu. İlgin alakan için çok çok teşekkür ederim :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı