Ryzen 5 2600 3 çekirdek çalışıyor

Msconfigden yapılan çekirdek sayısı bilgisayarın başlangıçda kaç tane kullanmasıyla alakalıdır ve izlek sayısını arttırma gibi bir özelliği yoktur. Biosunuzdan CPU kısmına girin advanced kısmından HPT ve SMT diye seçenekler olması lazım bunları açınca düzelir bence hatta HPT kapalı ise sorun kesinlikle ondandır fakat BİOS da HPT açık görünüyorda hala 6 çekirdek görüyorsak o zaman donanımsal bir sorun olabilir Vatan Bilgisayardan destek almakda fayda var.

Dediğim gibi şu an Windows yükleniyor.
Söyledikleriniz çok mantıklı geldi, kapalı olabilir bence. Deneyip dönüş yapacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
3. Parti yazılımlara gerek olmayan bir durum gibi görünüyor dediğim gibi, BIOS'a bir göz atın dediğim yerlere bakın bi dönüş yapın ben buralardayım.

3. Parti yazılımlara gerek olmayan bir durum gibi görünüyor dediğim gibi, BİOS'a bir göz atın dediğim yerlere bakın bi dönüş yapın ben buralardayım.

Kesinlikle dediklerinizi uygulayacağım şuan hatırlamıyorum ama BIOS'da göz gezdirirken o ayarları görmüştüm, kapalı olabilir deneyip dönüş yapıcağım.

Benim dediğimi yaptınız mı? Arkadaşlar akıl var mantık var, bilgisayar daha yeni. Allah aşkına kim BIOS'a girip zevkine çekirdek kapatmış olabilir? 50 tane ayar söylemenin, hatta değişik değişik programlar söylemenin kimseye yararı yok. BIOS'a Factory Reset atın, işlemciyi de tekrar yerine yerleştirin, şu dediğimi yapın, eğer olmazsa buradan haber verin. Başka çözüm bulalım.

Evet hiç mantıklı gelmiyor sıfır alınan bilgisayarda o ayarın kapalı olması ancak sizin dediğiniz de bana mantıklı gelmedi. O işlemcide bulunan 1334 pinden 1 tanesi yamuk olsa o işlemci oraya girer mi veya bilgisayar çalışır mı? Pinleri kontrol edin derken neyi kastettiğinizi anlamadım. İşlemciyi tekrar yerleştirmenin de ne gibi bir faydası olacağını anlayamadım. Çalışmasa hiç çalışmaz montaj yanlış olsa işlemci tepki vermez. İşlemciyi tam doğru yerleştirmemenin bazı çekirdeklere ulaşamama gibi sorunları oluyorsa lütfen beni bu konuda bilgilendirin.

Her bacak farklı bir şeyden sorumludur. Belki işlemci tam yuvasına oturmadı ve bazı pinler temas etmiyor, belki de yandaki kol, işlemcinin bir kısmı yukarıdayken indirildi? Yaşanan sorunlar bunlar. AMD sistemlerde de çok görüyoruz. Daha dün konusu açıldı bak. Intel sistemde soğutucuyu çok sıktığı için kullanıcı, RAM'lerin yarısını kullanamıyordu. Yani demek istediğim, bir bacak bile değmeyince işlemci çalışmaz çok yanlış bir yorum. Daha dün LGA 775 anakartıma LGA 771 işlemci taktım, birkaç bacağı iptal ederek? Aynı mantıkla o işlemci de çalışmamalıydı.

İşlemci çok dikkatle montajlanmalıdır lakin Vatan Bilgisayar gibi yerlerde Atari kasedi gibi taktıkları için, böyle sorunlar duyuyoruz. Özellikle FX işlemcilerde bunu çok yaşadım, bilirim. İşlemciyi düzgün takınca RAM'lerin tamamını sonunda kullanabilen birçok kullanıcı duydum, gördüm.

Aynı şey burası için de geçerli. Ben de zaten kesin çalışır demiyorum. Denesin diyorum.

1534169183588.png
Yeniden Windows yükleyince düzeldi pubg fps ler normal hale döndü

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı