Ryzen 5 2600 ani sıcaklık artışı ve fan devrinin artması

DeSouzaAlex

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba sistemim şöyle:

AMD Ryzen 5 2600
MSI B450M PRO-M2
GTX 1050 Ti 4 GB Ekran Kartı

İşlemci sıcaklığı (boşta veya tarayıcıda) 34-35 dereceden birden 44-45 dereceye yükselip ani şekilde geri düşüyor. 40 derece olduğu an fan devri dolayısıyla sesi yükseliyor öyle soğuyor. Bu sürekli olunca fan sesi sabit olmadığı için rahatsız ediyor beni. Ondan ziyade bu ani değişiklikler neden olur? Bir sorun mu bu?

Son düzenleyen: Moderatör:

AMD Ryzen 5 2600
MSI B450M PRO-M2

İşlemci sıcaklığı (boşta veya tarayıcıda) 34-35 dereceden birden 44-45 dereceye yükselip ani şekilde geri düşüyor. 40 derece olduğu an fan devri dolayısıyla sesi yükseliyor öyle soğuyor. Bu sürekli olunca fan sesi sabit olmadığı için rahatsız ediyor beni. Ondan ziyade bu ani değişiklikler neden olur? Bir sorun mu bu?
Dostum Bios'dan Core boost özelliğini Disable yaparsan sorunun çözülecektir.

AMD Ryzen 5 2600
MSI B450M PRO-M2

İşlemciye ani yük biniyorsa çıkıp inebilir. İşlemciyi kullanan uygulamalara bakın. Nedenini çözemezseniz de sıcaklık ayarı 60 a kadar fanı%50 yapın 60 sonrası %100, böylece sıcaklık artış inişlerinde fan hızı değişmicek.

Soğutucu yerine oturmamış olabilir.
@sekect o zaman performanstan ödün verecek, onuda yazın lütfen. ,
Dostum maalesef ki AMD'de böyle. Ryzen 7 2700X kullanıyorum ve Core boost kapattım. Kapatmazsam sıcaklık birden 10 derece artış gösteriyor ve işlemci fanı çok gürültü yapıyor. Açıkçası stock fanlar Core boost'a uygun değil.

AMD Ryzen 5 2600
MSI B450M PRO-M2

Şu yöntem ile çözülürse bir etiket atabilir misin lütfen

Dostum maalesef ki AMD'de böyle. Ryzen 7 2700X kullanıyorum ve Core boost kapattım. Kapatmazsam sıcaklık birden 10 derece artış gösteriyor ve işlemci fanı çok gürültü yapıyor. Açıkçası stock fanlar Core boost'a uygun değil.
Soğutucu yerine oturmamış olabilir.
@sekect o zaman performanstan ödün verecek, onuda yazın lütfen. ,
İşlemciye ani yük biniyorsa çıkıp inebilir. İşlemciyi kullanan uygulamalara bakın. Nedenini çözemezseniz de sıcaklık ayarı 60 a kadar fanı%50 yapın 60 sonrası %100, böylece sıcaklık artış inişlerinde fan hızı değişmicek.
İşlemci kullanımı %5 %7 iken yapıyor bu sesi?

Şu yöntem ile çözülürse bir etiket atabilir misin lütfen

Performans ne kadar düşer peki bunu yaparsam? Sıcaklığın öyle artıp azalması bir problem değil mi yani? Beni rahatsız eden fan sesi açıkçası azaltsak sıcaklığı düşürmez mi arttıktan sonra?
Core boost dışında önerisi olan var mı ve bu bir sorun mu?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı