Ryzen 5 2600 Ani Sıcaklık ve Fan Hızı Artışı

deGGa

Kilopat
Arkadaşlar işlemcimin sıcaklığı boşta 42 iken birden 52'lere çıkıyor. Ve fan birden hızlanıyor. Dırrrr diye ses yapıyor. Sonra yeniden 42 dereceye iniyor. Bu hep böyle tekrarlanıyor. Bunun sebebi ne olabilir. Performans modu olarak dengeli modda. OC yapılmadı. Stok soğutucu. Termal Macun yeni değişti. (Arctic MX-4) Lütfen yardım edin...

Bir de kasamı 1 yılda bir bütün parçalarını söküp sadece kasayı yıkamak ve diğer parçaların tozunu almak istiyorum. Bunun yılda 1 yapılması çok mı sık olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
HW Monitor'den voltajları kontrol eder misin? Sıcaklık yükseldiğinde aniden bir voltaj yükselimi oluyor mu?

Son düzenleme:
Bios güncel değil. Elektrik falan kesilir ve riskli iş diye yapmıyorum.
Bios güncelleyin zaten 2 dakikalık iş. Sorun devam ederse el ile voltajı ayarlayabilirsiniz çok yüksek ihtimal sorun bu. Siz yinede yukarıda arkadaşın dediği gibi sıcaklık sıçramasında voltajı takip edin voltaj da aniden artıyorsa Technopat'ın voltaj düşürme rehberinden yararlanarak voltajı kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Bios güncel değil. Elektrik falan kesilir ve riskli iş diye yapmıyorum.
Yeni nesil anakartlar bu durumun önüne geçmek için orijinal BIOS zarar gördüğü zaman yedek BIOS u kullanıyor. Gönül rahatlığıyla güncelleme yapabilirsiniz. Zaten en fazla 5 dakika sürer.

MSI anakartlarda son günlerde böyle bir sıkıntı var. Yanlış hatırlamıyorsam Boost ayarı vardı, BIOS'dan kapatmak gerekiyordu.

"Ejideriyacı" bir yıl içinde Armor model ekran kartlarından ve Ryzen destekli anakartlarından gol yedi. Umarım sorun daha beter olmadan adam gibi güncelleme çıkarırlar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı