Ryzen 5 2600 işlemci fanını son hızda çalıştırma

mustafa doğanay

Hectopat
AMD Ryzen 5 2600 işlemci fanini nasıl son hızda çalıştırırim? Stok fan. Bir de son hızda çalıştırmanın zararı nedir? Ekran kartım RX 580. Isınınca 2 dk son hız açıyorum hemen soğuyor, sonra kapatıyorum. Zararı var mı? Bir de işlemci yani Ryzen 5 2600 faninin hızını nasıl artiririm, zararı var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci ve ekran kartının sıcaklıkları nedir? Son hız açarsanız fanın ömrü kısalır ve gürültü duyarsınız.

BIOS üzerinden sıcaklık ayarı ve dönme devir ayarlarını yapın. Son hızda çalıştırırsanız sesten bir süre sonra kafayı yersiniz. Rulmanların da ömrü önemli miktarda azalacaktır.

İşlemci sıcaklığınız normal, ekran kartınız için MSI Afterburner ile bir ayar çekerseniz sorununuz düzelecektir. Hem kafanız fan sesinden şişmez hem de sıcaklık düşmüş olur.

Kasanız nedir? Aida64 indirerek kasanızdaki fanların RPM değerlerine bakın. 1000 RPM çalışması yeterlidir.

AMD Ryzen 5 2600 işlemci fanini nasıl son hızda çalıştırırim? Stok fan. Bir de son hızda çalıştırmanın zararı nedir? Ekran kartım RX 580. Isınınca 2 dk son hız açıyorum hemen soğuyor, sonra kapatıyorum. Zararı var mı? Bir de işlemci yani Ryzen 5 2600 faninin hızını nasıl artiririm, zararı var mı?

BIOS'tan, veyahut AI Suite 3(anakart ASUS ise) yapabilirsin sesi rahatsız edebilir ama.
Eğer CPU stres test yaptığında 55 dereceyi geçmiyorsa CPU ısısı gereksiz.

Rampage redsky.

İşlemci sıcaklığınız normal, ekran kartınız için MSI Afterburner ile bir ayar çekerseniz sorununuz düzelecektir. Hem kafanız fan sesinden şişmez hem de sıcaklık düşmüş olur.

Kasanız nedir? AIDA64 indirerek kasanızdaki fanların RPM değerlerine bakın. 1000 RPM çalışması yeterlidir.
BIOS'tan, veyahut AI Suite 3(anakart ASUS ise) yapabilirsin sesi rahatsız edebilir ama.
Eğer CPU stres test yaptığında 55 dereceyi geçmiyorsa CPU ısısı gereksiz.

Stresst test nasıl yapacağım bir de oyunda 65 oluyor anakartim Gigabyte.
MSI Afterburner var zaten de nasıl bir ayar çekçem. Fan ayarını AMD Driver'dan yapabiliyorum.

Kasanız nedir? AIDA64 indirerek kasanızdaki fanların RPM değerlerine bakın. 1000 RPM çalışması yeterlidir.

Geri
Yukarı