Ryzen 5 2600 işlemci ısınıyor

denizcanss

Hectopat
Merhaba,
  • MSI MPG X570 GAMING Edge Wi-Fi AM4 AMD Ryzen™DDR4 4400MHz(OC) M.2 USB 3.2.
  • Kingston A2000 SA2000M8/250G 250 GB PCI-e 3.0 X4 M.2 NVMe SSD.
  • AMD Ryzen 5 2600 3.4GHz 16MB am4.
  • Corsair Vengeance LPX 8 GB(2x8GB) DDR4 3000MHz.
  • Western digital Caviar Green WD10EZRX 1 TB HDD.
  • MSI GeForce RTX 2060 Gaming Z.
  • Cooler Master Masterbox MB520 650W 80+
Yukarıda belirtmiş olduğum sistemde CS:GO, WoW, Destiny 2, Forza 4, GTA 5 gibi oyunlar oynamaktayım. Sistemimi toplayalı kasımda 1 yıl olacak. Şu an Core Temp uygulamasını indirerek CPU sıcaklığımı kontrol etmek istedim. Kontrol ettiğimde sadece boşta 60-65 dereceleri görebildiğimi fark ettim. Hatta en fazla 71 derecelere çıktı.

Kasayı biraz temizleyerek (tozlarını alarak) ve yanındaki camı çıkararak sıcaklığı düşürmeye çalıştım. Temizlik sonrası boşta 52-57 arasına düştü fakat yine de boşta olan sıcaklık çok yüksek olduğunu düşünüyorum. Zorlamam, oyunu oynamam durumunda aniden 65-70 derecelere çıkıyor. Daha oyunu oynamadan sıcaklık 62-65 derecelere ulaşıyor. Odam çatı katında olması sebebiyle çok fazla ısınıyor. Bunun da etkisi olabilir mi? Oyun yükünde daha 5 dakika oynadığımda 76-80 derecelere varıyor.

Bu durumda ne yapabilirim? Sıcaklıklar bana çok fazla geliyor ve sisteme bir şey olmasından korkuyorum. Forumlarda okuduğumda boşta 35-40 derecenin normal olduğunu söylüyor. Macun mu değiştirmem gerekiyor ya da CPU fanını mı değiştirmeliyim? AMD'nin kendi içinden çıkan fanını taktım.

Bir de oyunlar çok olduğu için harddiskte 150 GB boş alan kaldı ve SSD'de 104 GB boş alan var. Bunun etkisi olabilir mi? Oyun oynadığım için bütün sistemi yüksek performansa aldım. Oyun modu açık, nihai performans açık, NVIDIA programında ayarlar hep yüksek performansta. Bu durumda bilgisayarın boştayken sıcaklığını yükseltiyor olabilir mi?

Görüşünüzü rica ederim.

Bende 1600 af var ayni işlemci ikisi de nerdeyse, bosta stok fan ile 35 40 derece ama sizin boşta taniminiz ne? Siz boşta sanırken arkada bir şeyler açık olabilir, Küçük ihtimal termal macun başarısız uygulanmis olabilir, odadaki havanin sıcak olmasi direkt etkiler sıcaklıkları, maksimum sıcaklıkta bir şey yok bence eğer overclok yapmıyorsanız bu şekilde kullanin gitsin performans kaybı yoksa.
Ayrica kasanın yan camını çıkarman hava akışını bozup sıcaklığa negatif bile etki edebiliyormuș. Tabi akım için fanin varsa

Bende 1600 af var ayni işlemci ikisi de nerdeyse, bosta stok fan ile 35 40 derece ama sizin boşta taniminiz ne? Siz boşta sanırken arkada bir şeyler açık olabilir, Küçük ihtimal termal macun başarısız uygulanmis olabilir, odadaki havanin sıcak olmasi direkt etkiler sıcaklıkları, maksimum sıcaklıkta bir şey yok bence eğer overclok yapmıyorsanız bu şekilde kullanin gitsin performans kaybı yoksa.
Ayrica kasanın yan camını çıkarman hava akışını bozup sıcaklığa negatif bile etki edebiliyormuș. Tabi akım için fanin varsa
Arka plan uygulamalarını tamamını kapattım. Yarın tekrardan test edeceğim. Çünkü; sizinde dediğiniz gibi 35-40 alıyorsunuz. Benim 55-60 arası almam biraz anormal. Önde 3 tane Arkada 1 tane fan mevcut. Tabi bunlar o kadar etki etmiyordur ama fan bolluğu var.
Şuan değerler şu şekildedir. Bilgisayar boşta 61c
EKRANLAR.jpg

Son düzenleme:

Geri
Yukarı